Kan Davası Kurbanları, Validen Barış İstedi - Haberler
Haberi Paylaş

Kan Davası Kurbanları, Validen Barış İstedi

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Kan Davası Kurbanları, Validen Barış İstedi

ERZURUM'dada kan davası yüzünden köylerini terk etmek zorunda kalan Abdullah Aras ile Meselim Ay, 'halk günü' toplatısında Vali Seyfettin Azizoğlu'ndan barış için destek istedi.

ERZURUM'dada kan davası yüzünden köylerini terk etmek zorunda kalan Abdullah Aras ile Meselim Ay, 'halk günü' toplatısında Vali Seyfettin Azizoğlu'ndan barış için destek istedi. İstekleri dinleyen Vali Azizoğlu, köylerde barışı sağlayacağının sözünü verdi.

Vali Seyfettin Azizoğlu, vilayetteki toplantı salonunda halk günü buluşmasının üçüncüsünde vatandaşlarla bir araya geldi. Vali Azizoğlu tek tek söz hakkı verdiği katılımcıların sorunlarını dinledi. Erzurum'un Karayazı ilçesine bağlı Ayduysu köyünde yaşarken 13 Temmuz 2010'da arazi anlaşmazlığı yüzünden cinayet işlendiğini belirten 81 yaşındaki Abdullah Aras, bu nedenle köyü terkederek Muş'un Malazgirt ilçesine bağlı Uyanık köyüne yerleştiklerini anlattı. Abdullah Aras, şunları söyledi:

"Benim çocuğuma baskın yapıyor ve çayırda birbirlerine giriyorlar. Karşı taraftan biri vuruldu. Ben 1 yıl ceza evinde kaldım. Bizim yörenin insanları öyle bir adet yapmışlar ki aramızda kan davası çıktı. Baskı ve hakaretle göç etmek zorunda kaldık. 100 koyunumu yağmaladılar, 40 tosunumu kestiler. Barış için her şeye başvurdum, olmadı. Benim 3 oğlum var. Fakir değilim, 4 bin dönüm arazim var. Tam 7 seneden beri o arazimi ekip biçemiyorum. Çoluk çocuğum el kapısında perişan oldu. Gittiğim köyde yıllık olarak 20 bin lira kira veriyorum. Kan davası korkusundan başka şehirlere gidemiyorum. Köyüme dönüp barışmak istiyorum. Ne olur yardımcı olun."

Halk gününde söz alan Tekman İlçesine bağlı Oymataş mezrasından Meselim Ay da 5 Nisan 2006'da işlenen cinayetten dolayı yeğeninin 32 sene ceza aldığını, kan davası korkusundan 20 hane halkıyla göç ettiklerini belirtti. Eşyalarını, hayvanlarını alamadan köyden ayrılmak zorunda kaldıklarına işaret eden Meselim Ay ise Vali Azizoğlu'na şunları anlattı:

"Akrabalarımızdan kimi İstanbul'a kaçtı, kimi Tekman'da. Biz barıştan yanayız. 70-80 nüfus perişan haldeyiz. Barıştırmak için çok insan araya girdi ama olmadı. Sizin aracılığınızla barışmak istiyoruz."

Abdullah Aras ve Meselim Ay'ın sorunlarını dinleyen Vali Seyfettin Azizoğlu, bu konuda gerekli çabayı harcayacağını ve köylere giderek aileleri barıştıracağını bildirdi. Aras ve Ay, Vali Azizoğlu'nun sözlerinden umutlandıklarını belirttiler.

Öte yandan başarısız darbe girişiminden sonra Bitlis Tatvan'da görevli olan subay oğlu Akın Cellat'ın suçsuz yere tutuklandığını ve ondan haber alamadığını anlatan Kemalettin Cellat da Vali Azizoğlu'ndan yardım istedi. Seyfettin Azizoğlu, suçsuz ise serbest bırakılacağını, bu konuda haber alıp Kemalettin Cellat'a bilgi verileceğini bildirdi.

- Erzurum

Kan Davası Kurbanları, Validen Barış İstedi

Kan Davası Kurbanları, Validen Barış İstedi

Kan Davası Kurbanları, Validen Barış İstedi

Kan Davası Kurbanları, Validen Barış İstedi

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
title