İzmir'de Mujica İzdihamı - Haberler
Haberi Paylaş

İzmir'de Mujica İzdihamı

Bültenler - Haberler | Güncel
İzmir'de Mujica İzdihamı

"Dünyanın en mütevazı devlet başkanı" olarak ünlenen Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica, Türkiye ziyareti sırasındaki en büyük ilgiyi İzmir'de gördü.

Mujica'nın söyleşisi için Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'ne akın eden ve salona sığmayan binlerce İzmirli için dışarıya iki dev ekran kuruldu.

Mujica'dan satır başları:

· "Mutluluk azıcık şeyle mümkündür. Azıcık şeyle mutlu olamayan, hiçbir şeyle mutlu olamaz."

· "Hissederek yaşayın. Yaşamın kendisi ödül zaten. Yaşam için ayrıca bir ödül alınmayacak."

· "Başkalarının istedikleri ve benim hoşlanmadığım yönetimleri de savunmak gerekir. Her halk kendi meselelerini çözmek için özgür olmalıdır. Özgürlük konusunda kimse kimseye baskı yapamaz. Birlikte yaşamayı öğrenmek durumundalar."

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi işbirliği ile düzenlenen program kapsamında İzmir'e gelen Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica, moderatörlüğünü gazeteci ve yazar Ece Temelkuran'ın yaptığı "Destek ile Yoksulluğu Önleriz" konulu söyleşide deneyimlerini paylaştı; toplumsal barış ve yaşam hakkı konularında önemli mesajlar verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Aziz Kocaoğlu'nun evsahipliğinde gerçekleşen buluşmaya İzmirliler büyük ilgi gösterdi. ASSM'nin 1100 kişilik salonuna sığmayan izleyiciler için salon dışına iki dev ekran kuruldu ve Mujica'nın konuşması canlı olarak yansıtıldı.

Azıcık şeyle mutluluk..

Konuşmasında zamanın değeri ve başkalarının düşüncelerine saygı duymadan birlikte yaşamanın mümkün olamayacağının altını çizen Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica, en büyük alkışı barış çağrısıyla aldı.

Ülkesinde başkanların kullanması için güzel ve büyük bir ev olduğunu ancak kendisinin dana mutevazı bir yerde yaşamayı tercih ettiğini belirten Mujica, "Uruguay cumhuriyetçi bir ülkedir. Başkanlar da temelde vatandaş gibi yaşamayı tercih ederler. Bu bireysel bir tercihtir. Benim yaşam stilim böyle. Ben kendi yaşam biçimimi başka bir tarafa dayatamam. Hapishanede kaldığım zamanlarda bana bir gün uyuyabilmem için yatak verdiler. O yatağı aldığım gün kendimi mutlu hissettim. Sonra kendi kendime dedim ki, mutluluk azıcık şeyle mümkündür. Azıcık şeyle mutlu olamayan, hiçbir şeyle mutlu olamaz. Hayatı espriyle yaşamak, üzüntüleri dahi gülümsemeyle karşılayabilmek önemlidir. Uyandığım her sabah 'bugüne de şükürler olsun' diyorum" dedi.

"Hissederek yaşayın"

Asıl zenginliğin çok şeye sahip olmak değil basit yaşamak olduğunu ifade eden Mujica, "Bir şeyi satın aldığınız zaman, bunu parayla satın almıyorsunuz. Bunu zamanınızla satın alıyorsunuz. Yaşamınızdan ayırdığınız zamanla bu eşyaları alıyorsunuz. Zamana sahipseniz asıl zenginliktir budur. Süpermarkete gidip 'bana 5 yıl verir misiniz' diyemezsiniz. Özgür olmak için zamanımı elde tutmam lazım. Zaman beni özgürleştirir. Hepimiz çalışmak zorundayız. Çalışmadığımız zaman diğer çalışanlardan farklı duruma düşeriz. Ancak yaşam sadece çalışmak değildir. Ya da her şey ekonomi değildir. Yaşam işte akıp gidiyor; bunu yakalamak gerekiyor. Yaşamayı istemek, bu istek içinde zaman yaratmak lazım. Hristiyan dünyasındaki alimler 'burası göz yaşının dünyasıdır' derler. Ama cennette de böyle olmayacak derler. Cennet burada. Yaşamı burada isteyin, savunun, hissederek yaşayın. Yaşamın kendisi ödül zaten. Yaşam için ayrıca bir ödül alınmayacak" diye konuştu.

Birlikte yaşamak..

Mujica, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Medeniyete giden yol, dayanışmadan ve bunun için savaşmaktan geçer. 'Solcular ve sağcılar' ifadeleri sadece Fransız devriminin ortaya çıkardığı ifadelerdir. Parlamentoda oturulan yeri ifade eder. Sıklıkla gerçeklik ve arzular birbirine karıştırılıyor. Birlikte olmak ve birleşmek durumdayız. Birbirimizden öğrenecek çok fazla şeyimiz var. Uruguay'da son 40 yıldır birlikte yürüyoruz. Kendi içimizde farklılıklarımız var. Tartışıyoruz. Ama parlamentoda karar vakti geldiği zaman çoğunluğun dediği oluyor ve ilerliyoruz. Ama bu anlatıldığı gibi kolay değil. Ancak çalışan işçileri, gün yüzü görmeyen işçileri düşünecek olursak, buna yine de 'çok zor' diyemeyiz. Bir noktaya kadar kendiniz geliştirebiliyorsunuz. Ama bugün insanlık tarihi şunu öğretti: Kültürü değiştiremezsiniz. Kültürel değişim o kadar önemli ki, materyal zenginliğinin üstündedir. Gece kendinize 10 dakika ayırın ve gün içinde yaptıklarınızı düşünün. Kendi eylemlerinizi kendiniz yargılayın. Hiçbir zaman daha iyi bir toplumu kendimiz iyileştirmeden yaratamayız. Bütün problemlerimizi çözemeyiz. Ama eğer mümkünse uzlaşabiliriz."

Savaşa hayır!

Nobel ödülüne aday gösterildiği zamanki karşı çıkışını "Dünyada bu kadar savaş varken, hangi yüzle Nobel Barış Ödülü veriyorlar" sözleriyle açıklayan Mujica, "Savaşın en büyük maliyeti, savaşta olmayan taraflara çıkıyor. İnsanların zihniyetini ve zekasını kullanarak da savaşsız mücadele mümkün. Bence dünyanın tüm halkları barış için, umut için 'Savaşa hayır' demelidir. Burada iş gençlere çok iş düşüyor. Barışı dünyadaki diğer şeylerin üzerine koymak için çaba gösterip ortak bilinçle hareket etmeliyiz. Kendi kaderimizi kendi elimizle almak zorundayız. Gençler bizim yaptığımız hataları geriye döndürme zamanına sahip. Her türlü halkın öz yönetimini savundum. Başkalarının istedikleri ve benim hoşlanmadığım yönetimleri de savunmak gerekir. Her halk kendi meselelerini çözmek için özgür olmalıdır. Kalbimin her köşesi, herkesin kendi haklarını savunması taraftarıdır. Hoşlansınlar veya hoşlanmasınlar. Özgürlük konusunda kimse kimseye baskı yapamaz. Birlikte yaşamayı öğrenmek durumundalar" diye konuştu.

Bültenler - Son Dakika Haberleri
500
title