AHMED ADNAN SAYGUN HABERLERİ

Ahmed Adnan Saygun haber, Ahmed Adnan Saygun son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Ahmed Adnan Saygun

Ahmed Adnan Saygun

Doğum Tarihi 7.9.1907 - 6.1.1991

Ahmed Adnan Saygun Kimdir ?

Ahmet Adnan Saygun, 7 Eylül 1907 tarihinde İzmir'de doğmdu Klasik batı müziğinde yapıtlar vermiş bir Türk bağdarı, müzik eğitimcisi ve budun müzik bilimcisidir (etnomüzikolog). Saygun, ilk T.C. Devlet Sanatçısı'dır. Türk müzik tarihinde Türk Beşleri olarak anılan bestecilerden birisi olan Saygun, ilk Türk operasının bestecisidir.
Biyografinin devamı için tıklayın
Ahmed Adnan Saygun - 17.09.2021
Devlet Çoksesli Korosu, sezon açılışını yarın Ankara CSO'da yapacak
Devlet Çoksesli Korosu, sezon açılışını yarın Ankara CSO Ana Salon'da "Carmina Burana" ile gerçekleştirecek.
Ahmed Adnan Saygun - 14.09.2021
Seyyarı sevindiren karar Meclis'ten geçti
İzmir Büyükşehir Meclisi'nde kabul edilen 'Geçici Süreli İzinlendirilen Seyyar Satış Faaliyetlerinin Düzenlenmesine ilişkin Yönetmelik' ile seyyar olarak hizmet veren çiçekçi, kestaneci ve mısırcılar kayıt altına alınacak.
Ahmed Adnan Saygun - 09.05.2021
Haftanın tarihine bakış
İzmir, 15 Mayıs 1919'da Yunanlılar tarafından işgal edildi.
Ahmed Adnan Saygun - 23.03.2021
Piyano ve flüt bestelerinin unutulmaz ismi: Ekrem Zeki Ün
Piyano ve flüt için yaptığı bestelerin yanı sıra orkestra eserleriyle de tanınan besteci, orkestra şefi ve keman eğitimcisi Ekrem Zeki Ün'ün vefatının üzerinden 34 sene geçti.
Ahmed Adnan Saygun - 13.03.2021
İDOB'un Çanakkale Deniz Zaferi'ne özel konseri, 18 Mart'ta TRT 2'den canlı yayınlanacak
İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin (İDOB), 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yılına özel konseri, 18 Mart'ta TRT 2'de canlı olarak seyirciyle buluşacak.
Ahmed Adnan Saygun - 16.01.2021
Duayen besteci Muammer Sun vefat etti
Ömrünü müziğe adayan ilklerin bestecisi Ankara'da 1932'de doğan Muammer Sun, 1946'da Askeri Mızıka Okulunda müziğe başladı. 1953'te Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümüne girerek Ahmed Adnan Saygun'un öğrencisi olan Sun, konservatuvarda, Mithat Fenmen ile piyano, Hasan Ferit Alnar ile koro ve orkestra şefliği, Muzaffer Sarısözen ile Türk Halk Müziği, Ruşen Ferit Kam ile klasik Türk musikisi, Kemal İlerici ile Türk müziği makamlar sistemi ve armonisi konularında çalıştı.
Ahmed Adnan Saygun - 28.02.2020
TMOK Başkanı Erdener'den Tokyo Olimpiyatları açıklaması Açıklaması
Uğur Erdener, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde (AASSM) düzenlenen "İzmir Spor Konferansları" adlı programa konuşmacı olarak katıldı.
Ahmed Adnan Saygun - 13.12.2019
BİFO, İlber Ortaylı'nın anlatımlarıyla ICEC'te konser verdi
Konserin ikinci bölümünün başında seslendirilen "Mecidiye Marşı"nın İtalyan müzisyen Donizetti tarafından Sultan Abdülmecid adına bestelendiğini söyleyen Ortaylı, şunları kaydetti: "Donizetti aynı zamanda Sultan Abdülmecid adına 'Mahmudiye Marşı'nı da bestlemiştir ve imparatorluğun son padişah devrinde imparatorluk marşı olarak kabul edilmiştir. Ondan evvel her padişah devrinde kendisine ithaf edilen marşlar vardı. Sultan Abdülaziz de Avrupa seyahatine çıktığı zaman Viyana'da imparator tarafından karşılandı. Bütün bu törenlerde daha 'Aziziye Marşı' yoktu. Sultan Abdülaziz alafranga müzik türünde bir kompozitördü. 'Valse', 'Gondol' gibi parçaları vardı. Onları çaldılar törende. Kendisi iyi bir müzisyen olduğu gibi, çok da iyi bir ressamdı. Bütün bu marşlara bakıldığında yerel motiflere dikkat edilmiştir. Fakat Mecidiye Marşı'nda böyle bir hava yoktur." İlber Ortaylı, konserde çalınan Ahmed Adnan Saygun'un "Orkestra Suiti" eserinden önce de Saygun'un kendi kendini yetiştiren bir üstat olduğuna dikkati çekerek, "O dönem Türkiye'de henüz kendisine Batı müziğini öğretecek bir kurumumuz yoktu.
Ahmed Adnan Saygun - 18.05.2019
Atatürk'ün Sofya'da Kullandığı Odada 19 Mayıs Konseri
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve Milli Mücadele'nin başlamasının 100'üncü yılında, Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1013-1914 yıllarında Sofya Büyükelçisi olan arkadaşı Fethi Oktar döneminde Askeri Ataşe görevini yürüttüğü konutta, konser düzenledi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ile Bulgar davetliler ve diplomatların da katıldığı konser düzenlendi. Konserde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Başkemancısı Jülide Yalçın Dittgen, piyanist Elif Önal ve şef- kemancı Volkan Mete Yalçın tarafından Mozart ve Vivaldi'nin eserlerinin yanı sıra, Bulgar şef Kiril Lambov ve ünlü Türk besteci Ahmed Adnan Saygun'un eserleri seslendirdi.
Ahmed Adnan Saygun - 18.05.2019
Dha Dış - Atatürk'ün Sofya'da Kullandığı Odada 19 Mayıs Konseri
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ve Milli Mücadele'nin başlamasının 100'üncü yılında, Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği, Mustafa Kemal Atatürk'ün 1013-1914 yıllarında Sofya Büyükelçisi olan arkadaşı Fethi Oktar döneminde Askeri Ataşe görevini yürüttüğü konutta, konser düzenledi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ile Bulgar davetliler ve diplomatların da katıldığı konser düzenlendi. Konserde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Başkemancısı Jülide Yalçın Dittgen, piyanist Elif Önal ve şef- kemancı Volkan Mete Yalçın tarafından Mozart ve Vivaldi'nin eserlerinin yanı sıra, Bulgar şef Kiril Lambov ve ünlü Türk besteci Ahmed Adnan Saygun'un eserleri seslendirdi.
Ahmed Adnan Saygun - 18.05.2019
Bulgaristan'da 19 Mayıs Kutlamaları
Sofya Büyükelçiliği Resmi Konutu'nda, piyano ve keman resitalinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Başkemancısı Jülide Yalçın Dittgen, piyanist Elif Önal ve şef-kemancı Volkan Mete Yalçın sahne aldı. Programda Mozart ve Vivaldi'nin eserlerinin yanı sıra Bulgar Şef Kiril Lambov ve Türk besteci Ahmed Adnan Saygun'un eserleri seslendirildi.
Ahmed Adnan Saygun - 25.03.2019
"George Dalaras Atina konseri" turu
19 Haziran gecesi gerçekleşecek konser, 2017 yılında İzmir'de İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Atina Nea Smyrni Belediyesi iş birliği ile Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi'nde George Dalaras ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın birlikte verdikleri konserin Atina ayağını oluşturuyor.
Ahmed Adnan Saygun - 05.02.2019
Muratpaşa'da Şubat Etkinlikleri
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı'ndan mezun olan Selva Erdener, Ankara Devlet Operası'nda sahneye konulan pek çok eserde başrol olarak görev aldı. Tiyatro alanındaki çalışmalarıyla de dikkat çeken sanatçı, Ankara ve Başkent üniversitelerinin konservatuvarlarında dersler verdi. Orkestra şefliğinin yanında koro şefi, piyanist ve eğitmen olan İbrahim Yazıcı, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı ve Perpignan Conservatoire Rayonnement Régional'de tamamladı. Fazıl Say'ın Nazım Oratoryosu, Metin Altıok Ağıtı, Ahmed Adnan Saygun'un tüm a capella eserleri, Muammer Sun'un koro eserleri başta olmak üzere pek çok bestecinin şarkılarını kaydetti.
Ahmed Adnan Saygun - 17.01.2019
Müziği Yaşının Önüne Geçen Piyanist Çocuk: Tuna Bilgin (1)
2013 yılında ilki du¨zenlenen Mozart Akademi Ulusal Piyano Yarıs¸ması'nda birinci olduğunu hatırlatan Bilgin, şunları kaydetti: "2015 yılında I·zmir'de du¨zenlenen du¨nyaca u¨nlu¨ piyano sanatc¸ısı Gu¨lsin Onay'ın ju¨ri bas¸kanı oldugˆu ve birincisi du¨zenlenen Ahmet Adnan Saygun Piyano Yarıs¸ması'na katıldım. Bu yarıs¸madan birincilik o¨du¨lu¨nü aldım. Bu yarışma benim hayatımın dönüm noktasını oluşturuyor, burada ünlü sanatçılarla tanıştım. Yine aynı s¸ekilde 2017yılının Agˆustos ayında 14'üncüsu¨ du¨zenlenen Gu¨mu¨s¸lu¨k Mu¨zik Festivali'nin Uluslararası 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarıs¸ması'nda B kategorisinde birinciliği ve 'En I·yi Saygun Yorumcusu' ödu¨lu¨nu¨ kazandım.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Ahmed Adnan Saygun Haberleri | Ahmed Adnan Saygun Kimdir - Haberler - Ahmed Adnan Saygun haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Ahmed Adnan Saygun kimdir, hayatı ve biyografisi. Piyanist Gülsin Onay, konser verdi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 23.9.2021 01:01:54. #1.16#

title