Haberler

İş Sağlığı Güvenliği Okul Kitaplarında Yer Alacak

İş sağlığı güvenliği okul kitaplarında yer alacak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadetttin Akyıl: "2002 yılında ölümlü iş kazası 100 binde 16.8'ken, 2015 yılında 100 binde 8.

İş sağlığı güvenliği okul kitaplarında yer alacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadetttin Akyıl:

"2002 yılında ölümlü iş kazası 100 binde 16.8'ken, 2015 yılında 100 binde 8.8'e düştü"

"Son 15 yılda çalışan sayısı yüzde 168 arttı ancak ölümlü iş kazası sayısı yüzde 50 azaldı"

ANTALYA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadetttin Akyıl, son 15 yılda ölümlü iş kazalarında yüzde 50 düşüş yaşandığını belirterek, toplumda iş sağlığı güvenliği bilincini çocuk yaşta oluşturmak adına okul kitaplarında çeşitli notların yer alacağını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının başlattığı Çalışma Hayatında Milli Seferberlik programının 'İş Sağlığı ve Güvenliği İnşaat Sektörü Toplantısı', SGK Antalya İl Müdürlüğünde gerçekleştirildi. Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadetttin Akyıl, 2017 yılının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 'Milli Seferberlik' yılı olarak ilan edildiğini ve bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından da 2017 yılının, 'Milli İstihdam Seferberliği' yılı olarak programlandırıldığını hatırlattı.

Bakanlığın üst düzey yöneticilerinin 81 ili iki kez ziyaret ettiğini kaydeden Akyıl, "Bu ziyaretler sırasında, bakanlığımın paydaşları, işçi işveren temsilcileri ve çalışma hayatının bütün temsilcileri dahil olanları tarafından ziyaret ettik. Çalışma hayatının sorunlarını, teşvikleri, bakanlığın uygulamalarını, çalışma hayatındaki önerilerini aldık. Bunları bakanlık nezdinde değerlendirmeye tabi tuttuk. İlk 3 ay içinde Milli İstihdam Seferberliği Programını birinci bölümü tamamladık" dedi.

İstanbul'da 3. havalimanı inşaatında çalışma hayatının temsilcileriyle 'hedef sıfır' deklarasyonunun imzalandığını hatırlatan Akyıl, "Özellikle inşaat sektöründe olmak üzere iş kazalarının, ölümlü iş kazalarının sıfırlanmasıydı. Bunun için bir deklarasyon imzalandı. Bununla birlikte Milli İstihdam Seferberliğinin' ikinci bölümü başlamış oldu. Bakanlığımız üst düzey yöneticilerinden bir ekip oluşturuldu ve değişik illerde, iş sağlığı güveninin önemini, bakanlığımın yaptıklarını, sahadaki mevcut durumu, tarafların önerilerini görüşüyoruz. Amacımız iş sağlığı güvenliğinin toplumsal bir bilinç haline gelebilmesi için farkındalığın oluşturulması, bilinçlendirmenin yapılması, bunu toplumsal olarak hayatımızın bütün kesimlerinde dikkate alınmasının öneminin vurgulanması için heyet olarak illeri ziyaret ediyoruz" diye konuştu.

"Okul kitaplarına iş sağlığı notları"

Toplumda bilinçlendirmenin ortaya çıkması için bakanlığın değişik faaliyetlerde bulunduğunu dile getiren Akyıl, "Milli Eğitim Bakanlığıyla yürütülen çalışmada, okulların ders kitaplarında iş sağlığı güvenliğinin önemini belirten, hayatta karşılaşılabilecek iş kazalarına karşı ne gibi tedbirler alınmasına yönelik küçük küçük spotların bulunduğu konuların yer alması sağlandı. Bu da çocuk yaştan itibaren farkındalık oluşturmak amacıyla iki bakanlık çalışma yürüttü" dedi.

Ölümlü iş kazalarının yüzde 40'ının inşaat sektöründe meydana geldiğinin altını çizen Akyıl, "Denetim ve yerinde incelemenin yanında toplumda farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Bizim amacımız kaza olmadan ya da kazaya ramak kala iş kazasını önlemek istiyoruz. İş kazasından önce önerilerin yapılması gerektiği ve önlemlerin alınması konusunda farkındalık oluşturmayı istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

"Ölümlü iş kazasında yüzde 50 azalma"

Son 15 yıl içinde iş kazalarının önlenmesinde önemli mesafe aldıklarını kaydeden Akyıl, "2002 yılında çalışan sayısı 5 milyon 223 bin 283, 2015 yılında 13 milyon 998 bin 398 olmuş. Bu artışla çalışan sayısı yüzde 168 olarak gerçekleşiyor. 2002 yılında ölümlü iş kazası 100 binde 16.8'ken, 2015 yılında 100 binde 8.8'e düştü. Çalışan sayısı artıyor ama ölümlü iş kazası sayısı yüzde 50 azalıyor. Çalışmalarımız iyi yol katettiğimizi gösteriyor. Denetimler ya da cezai müeyyideler uygulanabilir ama her kişinin başına bir denetim elemanı koyamayabilirsiniz ama onu bilgilendirirseniz toplum için daha faydalı olur" diye konuştu.

Akyıl, inşaattan sonra en fazla ölümlü kazanın maden ve metal sektöründe meydana geldiğini vurguladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

Sosyal Güvenlik Kurumu Recep Tayyip Erdoğan Antalya Genel Haberler

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Bakmadan Geçme

25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır? En-Nesyri müslüman mı? Youssef En-Nesyri nereli, dini ne, ailesi müslüman mı? Testo Taylan kaç yaşında, nereli? Testo Taylan'ın boyu, kilosu kaç, ne mezunu? Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru!
Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title