İlkadım'da Tirit Gecesi

İlkadım'da Tirit Gecesi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Samsun’da Kavak Dernekler Federasyonu (KADEF) tarafından 'Tirit Gecesi' düzenlendi.

Samsun'da Kavak Dernekler Federasyonu (KADEF) tarafından 'Tirit Gecesi' düzenlendi.

İlkadım Belediyesi Gazi Sosyal Tesisleri'nde yapılan etkinliğe MHP Samsun Milletvekili Cemalettin Şimşek, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün, Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, KADEF Başkanı Opr. Dr. Yılmaz Karagöz, MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ferhat Günaydın, AK Parti İlkadım Belediye Başkan Adayı Erdoğan Tok, AK Parti Atakum Belediye Başkan Adayı İshak Taşçı, AK Parti Kavak Belediye Başkan Adayı İbrahim Sarıcaoğlu, CHP Kavak Belediye Başkan Adayı Muhittin Şahin ve çok sayıda Kavaklı katıldı.

Tirit Gecesi'nde açılış konuşmasını yapan KADEF Başkanı Opr. Dr. Yılmaz Karagöz, Kavak ilçesinde kaz davetinin kış mevsiminde toplumsal kaynaşmayı simgeleyen bir merasim olduğunu hatırlattı. Karagöz, KADEF'in 50 derneği bünyesinde bulundurduğunu ve 10 bin civarında üyesi olduğunu kaydetti.

MHP Milletvekili Cemalettin Şimşek, "Bizi böyle birlik ve beraberlik içerisinde olmamıza sağlayan KADEF'e teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kavaklının bir özelliğini hatırlatan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, "Birliktelik bizim ruhumuzda var. Geçmişte cenazeleri hep beraber kaldırır ve yemek çıkartılırdı. Bu duygu hiç içimizde eksik olmadı. Tirit geceleri de o zaman uzun geceler olurdu. Büyüklerimiz ninelerimiz, dedelerimiz bize fıkra anlatır, onlar ile birlik beraberlik geceleri geçirirdik. Tirit, birlik ve beraberliğin bir işaretidir" diye konuştu.

Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün, Havza, Ladik, Vezirköprü, Asarcık, Kavak ilçelerinde kaz tiridinin tescillenerek patent alındığını açıkladı.

Gelecekte KADEF'in örgütlenme biçiminin Samsun tarihinde yer alacağını ifade eden Atakum Belediye Başkanı Metin Burma ise, "Samsun tarihi bunu yazacaktır. Birkaç dernekle yola çıktılar, bugün 50'leri buldular ve daha yukarı gitme çabası içerisindeler. Yılmaz başkanım oldu olacak siz Türkiye'yi örgütleyin bizde arkanızda olalım. Burada çok sıkı dostluğu gördüm, onun için sizi içtenlikle tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

Geceye katılan adaylar da teşekkür konuşması yaparak katılımcıları selamlamasının ardından görevliler tarafından sırasıyla katılımcılara tirit dağıtıldı. - SAMSUN

İlkadım'da Tirit Gecesi
İlkadım'da Tirit Gecesi
İlkadım'da Tirit Gecesi
İlkadım'da Tirit Gecesi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title