İBB Şehir Tiyatroları’nda Aralık Ayının Üçüncü Haftasında… - Haberler
Haberi Paylaş

İBB Şehir Tiyatroları’nda Aralık Ayının Üçüncü Haftasında…

Bültenler - Haberler | Kültür Sanat
İBB Şehir Tiyatroları’nda Aralık Ayının Üçüncü Haftasında…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Aralık Ayının Üçüncü Haftasında 14 Oyunla İzleyicilerin Karşısına Çıkıyor.

İBB Şehir Tiyatroları'nda 15-19 Aralık 2010 tarihleri arasında sahnelenecek oyunlar şöyle; Lüküs Hayat, Surname 2010, Romeo ve Juliet, Gizli Oturum, Tarla Kuşuydu Juliet, Merhaba Hoşçakal, Alemdar, Biri Hiçbiri ya da Hepsi, Çizmeli Kedi, Karagöz Geri Döndü, Kazuu, Karagöz Balıkçı, Sokak Kedileri, Boya Benek.

Romeo ve Juliet'te, iki aile arasında bitmek bilmeyen bir nefret ve düşmanlığın gölgesinde yeşeren büyük bir aşk anlatılıyor. Bu öyküyü bir aşk söylencesine dönüştürerek, temel bir "aşk" imgesi yaratan Shakespeare, bu yolla acımasız toplumsal gerçeklerle gerçek sevgi arasındaki çelişkiyi gözler önüne seriyor. Shakespeare'in büyük aşk tragedyasının temelinde yatan aile düşmanlığı yüzünden, Romeo ve Juliet arasındaki aşk, ancak sevgililerin ölümüyle "ölümsüz" bir kimliğe bürünüyor… Oyun, Kemal Başar'ın rejisiyle, 15-19 Aralık 2010 tarihleri arasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde seyirciyle buluşuyor. Oyunda; Levend Yılmaz, Hikmet Körmükçü, Selçuk Soğukçay, Müge Akyamaç, Mert Turak, Ece Özdikici, Ersin Umulu, Caner Çandarlı, Kubilay Penbeklioğlu, Selçuk Yüksel, Can Doğan, Mehmet Bulduk, Nevzat Çankara, Nurdan Gür, Hüsnü Demiralay, Özge O'Neill Sarımola, Selin Türkmen, Serkan Bacak, Bahar Özge Göze, Murat Güreç, Yasemin Güvenç, Hamit Erentürk, Melisa Demirhan, Senem Oluz, Berk Samur rol alıyor.

Gizli Oturum, insanın özgür iradesiyle seçtiği varoluşun başkası karşısında değiştirilemeyeceğini işliyor. Garcin, Estelle ve Ines ölümün döngüsü içinde, hayatlarında olan biten her şeyi önce eksik bir biçimde, sonrasında ise içtenlikle birbirleriyle paylaşırken; aslında geçmişteki hatalarını ve gerçek kişiliklerini ortaya koyuyorlar. Oyunda; Ece Okay, Özge Özder, Emre Narcı, Osman Gidişoğlu-İskender Bağcılar-Enes Mazak

rol alıyor. Çağdaş tiyatro klasikleri arasına girmiş olan Jean Paul Sartre'ın oyununu Ergün Işıldar yönetiyor. Gizli Oturum, 15-19 Aralık 2010 tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde seyredilebilir.

Lüküs Hayat, Türk toplumunun Batı ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan gülünçlükleri sahneye taşırken, bu durumun değişmezlerini 26 yıldır sahnede diri tutuyor. Ekrem Reşit Rey'in yazdığı oyunda küçük hırsızlıklarla geçinen Rıza ile Fıstık bir zengin evine girince kendilerini bir kıyafet balosunun ortasında bulurlar. Aslında bu ikilinin içine düştüğü bu yeni ortam, batılılaşma özentisinin ortasına düşmüş halktan insanların durumudur… Haldun Dormen'in yönettiği oyunda; Zihni Göktay, Şenay Saçbüker, Savaş Barutçu, Ayşegül İşsever, Münir Kutluğ, Derya Kurtuluş, Cem Karakaya, Aslı Aybars, Ali Karagöz, İrem Arslan Aydın, Uğur Arda Aydın, Çağrı Ö. Hün, İlhan Kilimci, Betül Kızılok, Tolga Coşkun, Ümran İnceoğlu, Samet Hafızoğlu, Özgür Dağ, Yılmaz Arda Alpkıray, Doğan Şirin, Nurseli Tırışkan, Ceysu Aygen rol alıyor. Operetin müzikleri ise ünlü besteci Cemal Reşit Rey imzasını taşıyor. Oyun, 15-19 Aralık 2010 tarihleri arasında Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde seyredilebilir.

Tarla Kuşuydu Juliet'te, Shakespeare'in yüzyıllardır insanları gözyaşına boğan karakterleri Romeo ve Juliet, Ephraim Kishon'un yeni kurgusunda günlük yaşantı ve çığırından çıkmış bir evlilik içinde ele alınıyor. Tarla Kuşuydu Juliet, 15-19 Aralık 2010 tarihleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde seyircisini bekliyor. Engin Alkan'ın yönettiği oyunda Engin Alkan, Sevinç Erbulak, Çağlar Çorumlu, Murat Bavli rol alıyor.

Alemdar adlı oyunda, isyancılar ayaklanmış, padişah öldürülmüştür. Sınır boyundan kalkıp gelen Alemdar Mustafa Paşa, II. Mahmud'u isyancıların elinden kurtarır. Bir kuluna tahtını ve canını borçlu olan bir padişahla, padişahın canını ve tahtını kollamak isteyen bir paşa karşı karşıyadır şimdi. Üstelik yeniçerilerin hem Alemdar Mustafa Paşa'ya, hem de Padişah II. Mahmud'a karşı ateşlediği bir yangının tam ortasında… Orhan Asena'nın yazdığı oyunu Engin Alkan yönetiyor. 15-19 Aralık 2010 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celâl Sahnesi'nde seyirci ile buluşacak olan oyunda; Erhan Abir, Can Başak, Serdar Orçin, Emrah Özertem, Hakan Arlı, Oya Palay, Yeliz Gerçek, Berna Adıgüzel, Aslı Nimet Altaylar, Zafer Kırşan, Ümit Daşdöğen, Tolga Coşkun, Çiğdem Gürel, Esra Karabaş, Hüseyin Tuncel, Murat Üzen rol alıyor.

Merhaba Hoşçakal, yıllar sonra eve dönen Hester'in erkek kardeşi Johnnie'yle yaşadığı birkaç saat süren hesaplaşmasını konu alıyor. Yaşamın savurup attığı bu iki kardeşin yitirdiği aile, çocukluk, sevinç, umut, aşk, adına ne varsa her şeyi sorguluyor. Aile geçmişine dair bireylerin birbirini yıkan sırlarının açıldığı o gecede Hester'i ağır sürprizler beklemektedir. Athol Fugard'ın yazdığı Taner Barlas'ın yönettiği oyun, 15-19 Aralık 2010 tarihleri arasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde seyircilerini bekliyor. Oyunda; Tolga Yeter ve Ayşen Çetiner Sezerel rol alıyor.

Surname 2010 adlı oyunda kocasının ölümünün ardından açtığı sahafında, özel bir nedenle geceyi bekleyen Sühendan Hanım, kocasına ait hiç görmediği notlarla karşılaşır. Bu notlar, kocasının kendisi için düşündüğü "sözde şenliğe" dair fikirleri içermektedir. Yazılanları şaşkınlıkla okumaya başlayan Sühendan Hanım, kendisini bir düşün içinde, geçmiş ile bugünün İstanbul'u arasında gerçekleşen bir şenliğin tam ortasında bulur. Oyunda; Ayşem Yağmur Ulusoy, Can Alibeyoğlu, Ceren Hacımuratoğlu, Derya Keykubat, Derya Yıldırım, Elyesa Çağlar Evkaya, Engin Akpınar, Eraslan Sağlam, İrem Erkaya, Mana Alkoy, Mehmet Soner Dinç, Mert Aykul, Özgür Atkın, Özgür Tanık, Seda Fettahoğlu, Semah Tuğsel, Seza Güneş, Şeyda Arslan, Uğur Dilbaz, Yiğit Sertdemir, Zeynep Göktay Dilbaz rol alıyor. Proje tasarımını Candan Seda Balaban ile Yiğit Sertdemir'in yaptığı oyunu, Yiğit Sertdemir yazıp yönetti. Surname 2010, 15-19 Aralık 2010 tarihleri arasında Ümraniye Sahnesi'nde seyredilebilir.

İBB Şehir Tiyatrolarında Aralık Ayının Üçüncü Haftasında Çocuk Oyunları…

İBB Şehir Tiyatroları, Aralık ayının üçüncü haftasında çocuk oyunlarıyla küçük tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor.

"Farklı Olanlar ve Farklı Gelişenler Tiyatro Projesi" kapsamında sahnelenen Biri Hiçbiri ya da Hepsi adlı oyun küçük tiyatroseverlerle buluşacak. Ücretsiz olan bu gösteri 15 Aralık 2010 tarihinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde seyredilebilir. Oyunun yazarı ve yönetmeni Yonca İnal Eğilmezbaş.

Karagöz Balıkçı 16-17 Aralık 2010 tarihlerinde Kağıthane Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak. Özgür Atkın ve Ceren Hacımuratoğlu'nun birlikte yazdıkları oyunu, Özgür Atkın yönetti.

Emill Alfred Hermann'ın yazdığı Tolga Yeter'in yönettiği Çizmeli Kedi adlı oyun, 18-19 Aralık 2010 tarihlerinde Ümraniye Sahnesi'nde seyredilebilir.

Gökçe Okay Delagrange'nin yazdığı Ece Okay'ın yönettiği Boya Benek oyunu 16-17-18-19 Aralık 2010 tarihlerinde Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi'nde…

Hakan Yavaş'ın yazıp yönettiği Kazuu adlı oyun, 18-19 Aralık 2010 tarihlerinde Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde tiyatroseverleri bekliyor.

Caner Bilginer'in yazıp yönettiği Karagöz Geri Döndü adlı oyun 18-19 Aralık 2010 tarihlerinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde seyredilebilir.

Reha Bilgen'in yazdığı Ragıp Yavuz'un yönettiği Sokak Kedileri, 18-19 Aralık 2010 tarihlerinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde…

Bültenler - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500