Hastane Otoparklarına Yasal Olarak Ücret Ödenmemesi Gerekiyor

Sağlık Bakanlığı'nın genelgesine göre "ücretsiz" verilmesi gereken otopark hizmetinden hala para alınıyor.

Hastane Otoparklarına Yasal Olarak Ücret Ödenmemesi Gerekiyor
05.08.2014 16:14 | Son Güncelleme: 05.08.2014 16:14

Hastane otoparklarında hasta ve yakınlarından alınan otopark ücretleri vatandaşları çileden çıkardı.

Sağlık Bakanlığı’nın 25 Mart 2013 tarihinde yayınladığı genelgede tüm hastanelerde “ücretsiz” otopark hizmeti verilmesi gerektiği belirtildi, ancak genelgenin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen yasal olmayan ücretler alınmaya devam ediyor.

GİRİŞ ÇIKIŞTAN BİLE ÜCRET ALINIYOR

Hastanelerde giriş çıkış için dahi ücret alındığını belirten vatandaşlar, otoparklarda talep edilen ücretlerin son bulması için seslerini duyurmaya çalışıyor.

Ücretsiz otoparkların olmadığını ücretsiz olan yerlerin ise hastane ile arasındaki mesafenin oldukça uzak olduğunu belirten hasta yakınları, “ücretli otoparkları kullanmaya mecbur bırakılıyoruz” diyerek tepki gösteriyor.

RESMEN VURGUN

Tüketici Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu ise yasayı çiğneyen hastanelerin otopark vurgunu yaptığını belirterek şunları söyledi:
“Kimse hastaneye eğlenmek için gitmez, parası olmayan vatandaşlar hastaneden içeriye giremiyor. İnsanların sağlığı, canı üzerinden haksız kazanç sağlanıyor. Yasaya rağmen uygulanan sistem resmen vurgundur."

FAİZİYLE GERİ ALIN

Vatandaşların yasal olmayan otopark ücretini ödememeleri gerektiğini belirten Ağaoğlu, şöyle devam etti:
Özel Hastaneler Yönetmeliğinin 8. Maddesinin “d” fıkrası gereğince Yönetmeliğindeki ölçüye uygun şekilde yeterli sayıda otopark yeri ayrılmış olması hükmü yer almaktadır. Bu nedenle hukuksuz olarak otopark ücreti ödemek zorunda kalanlar fiş aldıkları takdirde bu fişlerle birlikte ikamet ettikleri İlçe Kaymakamlığı’ndaki Tüketici Hakem Heyeti’ne hiçbir ücret ödemeden başvurarak kesinlikle bu ücretin iadesiyle ilgili karar aldırabilirler. Ellerine Hakem Heyeti Kararı geçtikten sonra ücret kendilerine iade edilmezse de İcra Müdürlükleri’ne başvurdukları zaman da faiziyle birlikte devlet eliyle ücreti geri alırlar. Nitekim ünlü ve lüks bir hastane zincirinin otoparkında benden alınmış olan 12 lira ücreti Hakem Heyeti kararıyla geri almaya hak kazandım."

DOKTOR ARABALARI VAR

Haksız kazanç sağlayan hastanelerin otopark ücretlerine tepki gösteren hasta ve hasta yakınlarının şikayetleri şöyle:
“Bir süredir hastanenin onkoloji servisine gelip gidiyorum. Görüyorum ki arabamı park etmem gereken kemoterapi hastalarına ait park yerinde doktorların arabaları mevcut. Bana arabamı oraya park edemeyeceğim söyleniyor ve güvenliklerle her seferinde sorun yaşıyorum. Bu olay henüz hastaneye girmeden ilk güvenlik noktasında sıkıntı yaratmaya başlıyor. Üstelik hastanenin etrafında arabamı bırakabileceğim yerler yasak veya ücretli. Hastanenin ücretsiz otoparkı varken de para vermek istemiyorum.”

5 DAKİKA İÇİN 9 TL ALDI

“2 gün önce annem ve 10 aylık bebeğimle hastaneye gittik. Annemi bırakıp çıkacaktık. Hastane valeye yönlendirdi vale de 9 TL istedi 5 dakika içinde çıkacağım söyledim ama çoktan fiş kesmişlerdi. Fiş kesildikten sonra diyorlar ki ücretsiz otopark ileride. Biz inmişiz çocukla tam hastaneye giriyoruz, fiş kesilmiş bana ücretsiz otoparkı söylüyorlar. Sizi şikayet edeceğim dediğimde de istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz diyerek laubalilik yaptılar.”

Kaynak: Şikayetvar

Kaynak: Haberler.Com

Haber Yorumları (2)
CEM TUNA: Maalesef biraz önce annemi hastaneye götürdüm ve hastanelerin büyük bir kısmının otoparkını İSPARK almış söke söke de para alıyorlar,mafyavari bir yöntemle..
HAYDAR: alıyorlarsa vermemek için kavgamı edelim madem yasal olmadan alıyorlar niye müdahale veya ceza kesmiyorlar her şeyin üstüne vatandaşları salıyorlar o zaman devlete polise ne gerek var
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title