Hançerli Medresesi Küllerinden Doğuyor

Hançerli Medresesi Küllerinden Doğuyor

Hançerli Medresesi Küllerinden Doğuyor
Bültenler - Haberler | Güncel

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 'kültür merkezi' olarak kente kazandırılacak olan Hançerli Medresesi'nde rekonstrüksiyon çalışmaları törenle başladı.

Bursa'yı çağdaş bir geleceğe taşırken kentin kültürel değerlerini de gün yüzüne çıkaran Büyükşehir Belediyesi tarafından Piremir Mahallesi'ne kültür merkezi olarak kazandırılacak Hançerli Medresesi'nde rekonstrüksiyon çalışmaları ilk harcın koyulmasıyla başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın ecdat emanetlerinin bir bir öne çıkarıldığını vurgulayarak, yer üstündeki eserlere olduğu gibi yer altında kalmış ve zamanla yok olmuş tarihi değerlerin de kentte yeniden işlevsel olarak boy gösterdiğini söyledi.

500 yıllık nadide eser

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne adını yazdıran Bursa'nın, marka değeriyle geleceğe taşındığını belirten Başkan Altepe, "Bugün tarihi bir gün. Medeniyetin başkenti Bursa'da 500 yıllık bir eser olan Hançerli Medresesi'ni orijinal haliyle gün yüzüne çıkaracak çalışmalarımıza ilk harcı koyarak başlıyoruz. Bu eser yok olmuş ve yerine binalar yapılmıştı. 'Hançerli Medresesi artık yok oldu' derken, yapı yeniden canlanacak" dedi.

Başkan Altepe, tarihi yapının ilk günkü ihtişamı ve orijinal yapısıyla yapılacağını ifade ederek, "Bursa'da ecdadımıza olan vefa borcumuzu eserlere sahip çıkarak gösteriyoruz. Ecdat emaneti Hançerli Medresesi, kültür merkezi olarak yeniden gün yüzüne çıkıyor. Bursa, her alanda hızla kalkınıp kabuk değiştiriyor. Bursa, yaşayan canlı bir tarih başkenti olacak. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz tarihi değerleri öne çıkaran çalışmalarımızdan biri olan Hançerli Medresesi de kültür merkezi olarak Piremir, Musababa, Davutkadı, Sıracevizler, Zümrütevler ve Kurtbasan mahalleleri başta olmak üzere Yıldırım'ın kalbine ayrı bir değer katacak. Merkez, sosyal etkinliklerin yapıldığı Bursalıların buluşma merkezi olacak" diye konuştu.

1 yılda tamamlanacak

Hançerli Medresesi'nin bundan 500 yıl önce 14. yüzyılın başlarında 2. Beyazıt'ın torunu Şehzade Mahmut'un kızı Fatma Sultan yaptırıldığını anlatan Başkan Altepe, yapının Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı kontrolünde 1 yılda tamamlanarak kullanıma açılacağını söyledi.

Hançerli Medresesi'nin mevcut temel kalıntıları uyarınca rekonstrüksiyonu yapılarak aslına uygun biçimde yeniden inşa edileceğini anlatan Başkan Altepe, "Yıldırım ilçesi Piremir Mahallesi Hançerli Fatma Sultan Medresesi'nin yapı alanı yaklaşık olarak 852 metrekaredir. 12 adet oda, 1 adet dershane, 1 adet çok amaçlı toplantı salonu ve WC birimlerinden oluşmaktadır. Tüm duvarlarda özgün yapısına göre taş-tuğla karışımı ardışık taşıyıcı duvar imalatları yapılacak. Medrese avlusunun üzeri reflekte tamperli cam ile kapatılarak etkinlik alanı arttırılmış olacak. Medrese, bölge halkının öncelikleri doğrultusunda sosyal ve kültürel anlamda işlevlendirilerek hizmet verecek. Bu sayede bir vakıf eseri daha gün yüzüne çıkarılarak hizmet kervanındaki yarım kalan serüvenine devam edecektir. Medrese 360 günde tamamlanacak. Toplam maliyet 5.5 milyon TL civarında olacaktır" şeklinde konuştu.

Başkan Altepe'ye teşekkür

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail hakkı Edebali ise, bugünü dünün değerleri üzerine inşa etmek gerektiğini söyledi. Yönetim olarak bu anlayışı taşıdıklarını ve bugün ile yarını inşa ederken dünden maksimum oranda yararlandıklarını ifade eden Edebali, "Tarihimize ait güzel bir çalışmanın başlangıcı nedeniyle, Yıldırım halkı adına Başkan Altepe'ye şükranlarımı arz ediyorum. Bu medrese, 500 yıl önce ilim ve irfan merkezi olarak yapılmış. Bugün 500 yıllık tarihi olan devletler bile sayılı. Bunun kıymetini bilmek lazım. Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Yıldırım Kaymakamı Mehmet Aydın da medeniyetin şehir kültürü olduğunu vurgulayarak, Hançerli Medresesi'nin şehir kültürüne dair en iyi örneklerden biri olduğunu belirtti. Aydın, medeniyete dair değerler vardır. Burada olan maddi kültürdür. Birikimdir. Geçmişte kazandığımız eserlere artı değer katarak geleceğe taşımak görevimizdir. Bu açıdan tören çok anlamlıdır. Bu yatırımda emeği olan kim varsa, başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe olmak üzere takım arkadaşlarına teşekkür ediyorum" açıklamasında bulundu.

Piremir Mahallesi Muhtarı Hüsmen Onur da, Başkan Altepe'yi ilçe belediye başkanlığı döneminden itibaren adım adım takip ettiklerini hatırlatarak, mahallelerine kazandırılan tarihi eser nedeniyle Başkan Altepe ve ekibine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başkan Altepe, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ve Kaymakam Mehmet Aydın, rekonstrüksiyon çalışmaları için ilk harcı birlikte attı.

Hançerli medresesi ve Fatma Sultan

Hançerli Medresesi, ilk yapılış itibariyle 14 oda ve bir adet derslik olarak inşa edilmiştir. Medrese uzun müddet hizmet vermiş ancak zaman içerisinde vakıf mütevellilerinden kaynaklanan sebepler nedeniyle bakımsız, harap vaziyette kalmıştır. Yangın ve depremlerden dolayı zarar gören yapı kendi halinde yıkılarak kullanılmaz olmuştur. Vakıflar Müdürlüğü mülkiyetinde olan medrese alanı vakıflardan onarım karşılığı alındı. Müze müdürlüğü denetiminde araştırma kazısı yapılmak suretiyle medreseye ait tüm izler ve temeller bulunarak plan şeması çıkartıldı. Tüm bu verilere göre, projeleri yapılıp anıtlar kuruluna onaylattırıldı. Tarihi kaynaklarda hayırseverliği nedeniyle adından sıkça söz edilen Hançerli Fatma Sultan; Çekirge'de medrese, Çekirge Hamamı ve yanında mescit, Sarı Abdullah Mahallesi'nde (Sönmez İşhanı güneyi) bir mektep ve Kayseri'de mektep ile mescit gibi birçok vakıf eseri yaptırmıştır. 28 Ağustos 1537 tarihli vakfiyesine göre bunların akarlarının sağlanması için İstanbul at meydanında han, Mudanya ve kite bağ ile bahçeler, bedesten civarında 38 dükkan, Sarı Abdullah Mahallesi'nde odalar, Mirzaoba ve Burgaz köyleri, Kükürtlü Hamamı, Kadınlar Hamamı ve Balçık Hamamı'nı vakfeylemiştir. Ayrıca Göynüklü, kitenin Hançerli ve Kübliye, İnegöl'ün Kurşunlu köyleri ile Trablusşam'da vakıfları bulunmaktadır. Çekirge'de büyük bir saray (köşk) yaptırmış ve burada ikamet etmiştir. 1532'de vefat eden Fatma Sultan, Eyüp'teki türbesine gömülmüştür.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title