Halikarnas Balıkçısı Etkinliklerle Anıldı

Halikarnas Balıkçısı Etkinliklerle Anıldı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

- Halikarnas Balıkçısı etkinliklerle anıldıMUĞLA - Yazar, şair, ressam, çevreci Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 44'üncü yılında Bodrum'da çeşitli etkinliklerle anıldı.

- Halikarnas Balıkçısı etkinliklerle anıldı

MUĞLA - Yazar, şair, ressam, çevreci Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 44'üncü yılında Bodrum'da çeşitli etkinliklerle anıldı.

13 Ekim 1973'te İzmir'de kemik kanseri hastalığı nedeniyle yaşamını yitiren Kabaağaçlı, vasiyeti üzerine Bodrum ilçesine defnedildi. Uzun yıllar Bodrum'da yaşayan ve ilçeye yeni bir soluk kazandıran namı değer Halikarnas Balıkçısı ölümünün 44. Yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. Kabaağaçlı için ilk etkinlik, 2002 yılından bu yana gerçekleştirilen fidan dikimi ile başladı. OASİS alışveriş merkezinin bahçesine bu yıl öğrenciler tarafından satsuma fidanı dikildi. Fidan dikimine katılan öğrenciler daha sonra Halıkarnas Balıkçısını fotoğraflarından oluşan sergiyi gezdi. Burada öğrenciler Kabaağaçlı'nın kitaplarından hediye edildi. Anma etkinlikleri, vasiyeti üzerine defnedildiği Gümbet Mahallesi Gönül Tepesindeki mezarı başında devam etti. Buradaki törene Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bodrum Şubesi başkan ve üyeleri ile bazı STK üyeleri katıldı.

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, şunları söyledi: "Cevat Şakir, aslında çok kültürlü, önemli eğitimler almış, Oxford'da okumuş, Osmanlı'da önemli bir ailenin çocuğu, amcası Sadrazam babası paşa. Tabi bu önemli ailenin çocuğu inişli çıkışlı bir hayat süreç sonrası Bodrum'a geliyor. Mavi Sürgün diye ifade ettiği ve kitap yazdığı Bodrum'da geliyor ve sembolleşiyor"

Etkinlikte Hüseyin Boyacı İlkokulu öğrencilerinin Balıkçı'nın sözlerinden hazırladıkları kısa sunumu büyük alkış aldı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bodrum Şubesi Başkanı Meral Saraçbaşı, Kabaağaçlı'nın bir yaşam öğretmeni olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Yazardı, çizerdi, çevreciydi, bahçıvandı, insan dostuydu, hayvan dostuydu, doğa dostuydu, Bodrum'un dostuydu ama bütün bunları birleştirdiğimde ben balıkçıda bir yaşam öğretmeni buldum. O hepimizin öğretmeniydi. Ondan öğrenecek hala çok şeyimiz var. Ölümünün üzerinden 44 yıl geçti ama doğa bize hatırlattıkça balıkçının ne kadar önemli şeyler söylediğini bugün bile görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Törende yapılan konuşmaların ardından Halikarnas Balıkçısının mezarı başında dualar edilerek çiçekler kondu.

Halikarnas Balıkçısı Etkinliklerle Anıldı
Halikarnas Balıkçısı Etkinliklerle Anıldı
Halikarnas Balıkçısı Etkinliklerle Anıldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title