Hakkari'den İstanbul'a Bir Şöhret Yolculuğu - Haberler
Haberi Paylaş

Hakkari'den İstanbul'a Bir Şöhret Yolculuğu

Hakkari'den İstanbul'a Bir Şöhret Yolculuğu

Muhsin Kızılkaya’nın, arkadaşı Yılmaz Erdoğan’ın şöhrete uzanan hikâyesini anlattığı “Hakkâri’den İstanbul’a Bir Şöhret Yolculuğu/Yılmaz” adlı biyografik romanı anılara yolculuk tadında...

“1985 yılının bir Eylül günü, Kocamustafapaşa’daki evimizin kapısı ürkekçe çalındı. Gelen Yılmaz Erdoğan adında bir çocuktu.”


Muhsin Kızılkaya’nın en yakın arkadaşı Yılmaz Erdoğan’ın şöhrete uzanan hikâyesini anlattığı Yılmaz/ Hakkâri’den İstanbul’a Bir Şöhret Yolculuğu isimli biyografik romanı Granada Yayınları’ndan çıktı. Kitapta Yılmaz Erdoğan’ın çocukluğuna, ilkgençlik ve İstanbul yıllarına, aşklarına dair birçok ayrıntı yer alıyor.


İşte o anılarla süslü kitaptan bir demet hayat...


- Bir gün Yılmaz’ın lastik ayakkabısı parçalanır. Babasını ikna eder bir kösele ayakkabı almaya. Sümerbank’tan 36 numara bir ayakkabı alırlar. Yılmaz o gün dünyanın en mutlu ortaokul çocuğu olur.


- Ankara yılları başlar sonra. Liseyi Ankara’da okur. İlk kez burada aşık olur. İlk doğum günü partisini burada verir. Siyaset, çatışma ortamı ile burada karşılaşır.


- Sonra İstanbul yılları... İTÜ inşaat mühendisliğini kazanır. Üniversite okumak için İstanbul’a gelir. Burada kalacağı yer bellidir: arkadaşı Muhsin Kızılkaya’nın kaldığı öğrenci evi...


- Üniversitede dikiş tutturamaz. Kafası hep tiyatrodadır. Ferhan Şensoy, oyuncu aramaktadır. Seçmelere katılır fakat kabul edilmez. Üniversiteye de pek uğramaz bu sıralarda ve sonunda okuldan da atılır. Bir yolunu bulur (araya Vedat Günyol’u koyarlar) ve Ferhan Şensoy tiyatrosuna kabul edilir. Hayallerine giden yolda ilk adımı atmıştır.


- Sonraları TRT için bir dizi senaryosu yazar ve dizi tutar. Buradan kazandığı paranın üstüne bir miktar da kredi kullanıp Cihangir’den bir ev alır. Sanem Oktar ile evlenir. Hayalindeki projeyi, BKM’yi hayata geçirir.


Levent Kırca Yılmaz Erdoğan’ı ihbar etmiş


- Yılmaz Erdoğan, gün gelir babasından aldığı destek ile kendi tiyatrosunu kurar, ancak tiyatro iş yapmaz ve batar. Levent Kırca’ya senaryo yazar. Eline az da olsa para geçer ancak bir süre sonra ödeme alamaz Kırca’dan. İşten ayrılır. Birkaç gün sonra asker kaçağı diye polise ihbar edilir. İhbar eden Levent Kırca’dır. Yasemin Yalçın için de Yasemince’yi yazar. Buradaki Sürahi Hanım karakterinin ilham kaynağı babaannesidir.

Star - Son Dakika Haberleri

Muhsin Kızılkaya, Yılmaz Erdoğan, İstanbul, Hakkari, Kültür Sanat, Haber

title