Haberler

Sivilce lekeleri nasıl geçer? Sivilce izleri nasıl geçer? Sivilce neden oluşur? Sivilce tedavisi nasıl yapılır?

Güncelleme:

Sivilceler daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkar ve bazen hayatımız boyunca sürekli yüzümüzde veya vücumuzun çeşitli bölgelerinde çıkar. Ergenliğin yanı sıra hormonal değişimler, dengesiz beslenme, stres gibi faktörler sivilce çıkmasına neden olur ve böylece sivilce izleri ve lekeleri oluşur. Peki, bu izler nasıl geçer? Sivilce lekeleri nasıl geçer? Sivilce izleri nasıl geçer?

Hepimiz hayatımızın bir döneminde sivilce problemleri yaşamışızdır. Yanlış şekilde müdahale sonucu oluşan sivilce lekelerini geçirmenin elbette yolları da mevcut. Peki, bu izler nasıl geçer? Sivilce lekeleri nasıl geçer? Sivilce izleri nasıl geçer? İşte detaylar haberimizde...

SİVİLCE NEDEN OLUR?

Öncelikle sivilce neden olur, bunu bir öğrenelim.
Cildin altındaki kıl foliküllerinin ölü deriler, sebum ve kirle tıkanması sonucunda ortaya çıkan can sıkıcı oluşumlara sivilce ya da akne denir. Hormonal değişiklikler, ilaçların yan etkileri, cildin havasız kalması çok fazla yağlı yiyecek tüketimi, stres, endişe, psikolojik sorunlar, duygu değişimleri, regl dönemi ve yanlış cilt bakımı sivilcelerin ana nedenleri arasında.

Sivilce çıkmasının nedenleri;

- Ergenlik dönemi

-Hormonal değişimler

-Cildin havasız kalması (Yoğun makyaj kullanımı)

-Bazı ilaçların yan etkileri Haberler.com haberini okuyorsunuz. Haber kaldığı yerden devam ediyor.

-Duygu değişimleri

-Psikolojik sorunlar

- Stres, kaygı

-Kadınlarda regl dönemi

-Çok aşırı yağlı yiyecek tüketimi

-Kalitesiz makyaj malzemeleri

SİVİLCE İZLERİ NEDEN KALIR?

Cilde yapılan yanlış müdahaleler ciltte hasara yol açar ve cilt üzerinde iz bırakır.Elle sıkma,aşırı yıkama, fiziksel peeling uygulama, güneşe maruz bırakma vs. sivilcelerin iz bırakmasına neden olan faktörler arasındadır. Bu faktörleri cildinize yanlış uyguladığınız zaman sivilceli bölgeden geçen küçük kan damarlarına zarar veriyor olabilirsiniz. Ayrıca cildi doğru temizlemek ve nemlendirmek önemli konular arasında yer almakta. Cildinizi güneşe karşı korumanız da gerekmekte.

SİVİLCE LEKELERİ NASIL GEÇER?

Lekeli bir tene sahip herkesin aklına gelen ilk sorular, "Sivilce lekeleri geçer mi? Bu izlerden tamamen kurtulmak mümkün mü?" oluyor. Eğer senin de böyle kaygıların varsa gel beraber, vücut ve yüzdeki sivilce lekeleri nasıl geçer; ona bir bakalım.
-Sivilce lekelerinin bir kısmı biraz sabır ve bakım ile tamamen geçer. Özellikle kırmızı sivilce lekeleri bir süre sonra kaybolur. Ama tabii bu süreçte cilt bakımını aksatmamaya özen göstermen gerekiyor. Eğer sabreder ve tenini temiz tutarsan bu lekelerin en fazla 6 ay içerisinde geçtiğini görebilirsin. Ayrıca bu dönemde sürekli olarak yüksek faktörlü güneş kremi kullanmalısın. Dilersen bu tarz sivilce lekelerinin daha hızlı geçmesi için doktor tarafından önerilen bir sivilce kremi kullanabilir, cildine belli aralıklarla maske yapabilirsin.
-Dokunun çok hasar gördüğü yerlerde ise yara izine benzer bir leke oluşur. Böyle durumlarda lekenin olduğu bölgede doku kaybı da gözlenebilir. Ciltte çukurlar oluşabilir. Bu durumdaki lekelerin giderilmesi için genellikle bir uzman kontrolünde yaraya özel ilaç ya da lazer tedavisi uygulanır.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

Ergenlik Stres Haberler

Bakmadan Geçme

Cumartesi günü eczaneler açık mı? Eczaneler Cumartesi günü saat kaça kadar açık? 20 Nisan 2024 Eczane çalışma saatleri! Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 20 Nisan dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 20 Nisan Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 20 Nisan Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Irak'taki Şii Milis Gücü Haşdi Şabi'ye Hava Saldırısı Düzenlendi E Devlet çöktü mü Son Dakika? E Devlet'te sorun mu var 20 Nisan Cumartesi 2024 20 Nisan 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 20 Nisan İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Nisan 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Nisan Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Nisan Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Nisan İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Nisan 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 20 Nisan Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 20 Nisan Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Nisan Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title