Sudan'da darbe girişiminde bulunan askerler radyo ve televizyon merkezini basarak çalışanları gözaltına aldı - Haberler
Haberi Paylaş

Sudan'da darbe girişiminde bulunan askerler radyo ve televizyon merkezini basarak çalışanları gözaltına aldı

AA / Gökhan Kavak - Haberler | Güncel

Dünya, Sudan'da yaşanan darbe girişimiyle ilgili gelişmelere odaklandı. Bir grup askerin darbeyi reddeden Başbakan Abdullah Hamduk'u tutukladığı ve bilinmeyen bir yere naklettiği ifade edilirken, Sudan Enformasyon Bakanlığı, askeri güçlerin başkent Hartum'un Umdurman bölgesindeki radyo ve televizyon merkezini basarak çok sayıda çalışanı gözaltına aldığını açıkladı.

Arap basınının geçtiği son dakika bilgisine göre Sudan'daki darbe girişiminde önemli gelişmeler yaşanıyor. Kalkışmayı gerçekleştiren askerlerin kendilerine karşı çıkan Başbakan Abdullah Hamduk'u tutuklayarak bilinmeyen bir yere naklettiği ve kabinedeki 4 bakanın da tutuklandığı ifade edildi.

Gözaltına alınanlar arasında Başbakan Hamduk ile Sudan'da iktidar koalisyonu Özgürlük ve Değişim Güçleri'nden yöneticilerin de bulunduğu açıklandı. Gözaltılar sonrası başkent Hartum'da protesto gösterilerinin başladığı ve bazı yollarda göstericilerin lastik yakarak yolları trafiğe kapadığı kaydedildi.

Sudan Enformasyon Bakanlığı ise Egemenlik Konseyi üyelerinden bazıları ve geçiş hükümetinin bazı bakanlarının ortak askeri güçler tarafından tutuklandığı bilgisini paylaştı. Ülkedeki askeri hareketlilik sonrası internet ve telefon hatlarında kesintiler yaşanıyor.

Sudan'da darbe girişiminde bulunan askerler radyo ve televizyon merkezini basarak çalışanları gözaltına aldı

Sudan Meslek Odaları Birliği, ülkede düzenlenen darbe girişimine karşı halkı sokağa inmeye çağırdı. Sudan Meslek Odaları Birliği yaptığı açıklamada, Sudan halkını sivil hükümete karşı yapılan "askeri darbeye" karşı sokağa inmeye davet ederken, bazı siyasi partiler sivil itaatsizlik çağrısında bulundu.

Ülkenin en büyük siyasi partilerinden Ümmet Partisi, gözaltıları "darbe girişimi" olarak nitelendirdi. Ülkede 21 Eylül'deki başarısız darbe girişiminin ardından ülkede tansiyon yükselmişti.

Öte yandan Sudan Enformasyon Bakanlığı, askeri güçlerin başkent Hartum'un Umdurman bölgesindeki radyo ve televizyon merkezini basarak çok sayıda çalışanı gözaltına aldığını açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Askeri güçler, Umdurman'daki radyo ve televizyon karargahını bastı ve çok sayıda çalışanı gözaltına aldı" ifadesi kullanıldı.

Sudan'da darbe girişiminde bulunan askerler radyo ve televizyon merkezini basarak çalışanları gözaltına aldı

Açıklamada ayrıca ev hapsinde tutulan Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk'un barışçıl şekilde devrimlerini korumak için halka sokaklara inmesi çağrısı yaptığı aktarıldı. Öte yandan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan'ın, son gelişmelerle ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Sudan Meslek Odaları Birliği, Aralık 2018'deki "halk devrimine" sahip çıkılması ve sivil yönetime geçiş talebiyle yaklaşık 2 haftadır başkent Hartum'un merkezi ile Bahri ve Umdurman bölgelerinde, Kesele, Gadarif, Niyala, Cineyne, Sinnar, Damazin, Medeni, Ubeyd gibi birçok kentte devrimi ve mevcut sivil hükümeti destekleyenler gösteriler düzenliyordu.

Birlik, daha önce eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in 30 yıllık iktidarına son veren kitlesel halk protestolarına öncülük etmişti.

AA / Gökhan Kavak - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (1)
Metin Yalcin:Bilâl'i Habeşi'nin kardeşleri, sizin için üzülüyoruz tez vakitte düzene girer ülkeniz inşAllah Cevap Yaz 2 5 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title