Güney Azerbaycan Türklerinden İran Büyükelçiliği Önünde Eylem
Haberler » Güncel » Güney Azerbaycan Türklerinden İran Büyükelçiliği Önünde Eylem - Haber

Güney Azerbaycan Türklerinden İran Büyükelçiliği Önünde Eylem

Türkiye'de yaşayan Güney Azerbaycan Türkleri, İran devletinin Azerbaycan Türklerine karşı uyguladığı kimliksizleştirme ve asimilasyon politikalarının son bulmasını isteyerek, İran Cumhuriyeti Büyükelçiliği önünde eylem yaptı.

Güney Azerbaycan Türklerinden İran Büyükelçiliği Önünde Eylem

'de yaşayan Güney Türkleri, devletinin Azerbaycan Türklerine karşı uyguladığı kimliksizleştirme ve asimilasyon politikalarının son bulmasını isteyerek, İran Cumhuriyeti Büyükelçiliği önünde eylem yaptı.

Türkiye'de yaşayan Güney Azerbaycan Türkleri, İran'da yaşayan Azerbaycan Türklerinin ana dili üzerinde eğitim görmeleri ve ana dilin üzerindeki baskının kalkması için eylem yaptı. Tunalı Caddesi'nden İran Cumhuriyeti Büyükelçiliği binası önüne yürüyen eylemciler, 'Benim dilim ölen değil Fars diline dönen değil' sloganları attı. Polisin güvenlik önlemleri aldığı eylemde 'Dilimiz Farsça değil Azerbaycan Türkçe'dir', 'Asimilasyona son' ve 'Türk dilinin yasağına son' yazılı pankartlar taşındı.

Grup adına basın açıklaması yapan Güney Azerbaycan Türkleri'nden Şerife Caferi, İran'da Türk düşmanlığından doğan yasak sürmesine rağmen orada yaşayan 100 bine yakın Ermeni vatandaşın kendi dillerinde eğitim aldıklarını söyleyerek, "İran Dışişleri Bakanı Salihi'nin açıklamalarına dayanarak İran nüfusunun en az yüzde 40'ının Türkçe konuştuğu gerçeği ortadadır. Yoğunluk olarak bu Türklerin Güney Azerbaycan Bölgesi'nde yaşadıkları gerçeğinin yanı sıra Azerbaycan Türkçesi'nde eğitim almak ve bu dilde medyanın, basın organlarının yayın yapması son derece sıkı önlemlerle yasaklanmıştır" dedi.

Türk dilinde yapılan herhangi bir kültürel amaçlı aktivitenin şiddetle bastırıldığını ifade eden Caferi, "Azerbaycan Türkleri olarak İran devletinin bu faşizan söylem ve eylemlerine son vermesini isteyerek, bu rejimi Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi'ne kaydedilen yüce değerlere boyun eğmek amacıyla taleplerimizi duyurmak istiyoruz" diye konuştu.

Azerbaycan Türkçesi'ne karşı uygulanan yasaklama siyasetinin bir an önce durdurulmasını ve Güney Azerbaycan Türklerine karşı uygulanan kimliksizleştirme, asimilasyon politikalarının uygulamadan kaldırılmasını talep ettiklerini dile getiren Caferi, "İran rejiminin Güney Azerbaycan Türklerine karşı yaptığı nefret söylemlerinin kaldırılmasını istiyoruz. Azerbaycan Türkçesi'ne resmi bir dil statüsü verilmesi, bu dilde eğitim verilmesi ve televizyonda bu dilde yayın yapılmasını istiyoruz" dedi.

Eylem, basın açıklamasının ardından olaysız şekilde sona erdi. - ANKARA

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler