Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan Projesi" - Haberler
Haberi Paylaş

Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan Projesi"

AA - Güncel
Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan Projesi'

İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan Projesi"nin ticari olmadığını belirterek, "Projeyi, Mimar Sinan'a vefa borcu olarak görmemiz gerekiyor.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan Projesi"nin ticari olmadığını belirterek, "Projeyi, Mimar Sinan'a vefa borcu olarak görmemiz gerekiyor. Bunu tanıtırken iyi yetişmiş rehberlere ihtiyacımız var" dedi.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nun (TURİNG) öncülüğünde, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğ ile İstanbul Rehberler Odası (İRO) işbirliğiyle hayata geçirilen "Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan Projesi" kapsamında eğitim alan rehberlere sertifikaları verildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde düzenlenen törene katılan Vali Vasip Şahin, Mimar Sinan'ın ülke için önemli bir marka olduğunu, bunun dünyaya tanıtılması gerektiğini söyledi.

Rehberlerin de ülkenin tanıtımı açısından önem taşıdığını vurgulayan Şahin, "Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan Projesi" kapsamında eğitim alan 80 kişiye başarı dileğinde bulundu.

Vali Şahin, rehberlere seslenerek, "Bundan sonra görev sizin. Bu ülkenin tanıtımla ilgili vebali ve sorumlulukları sizlerin omuzlarında. En iyi şekilde yerine getireceğinize inanıyorum" dedi.

Mimar Sinan'ın önemli bir değer olduğuna değinen Şahin, "Bu proje bir ticari meta değildir. Mimar Sinan'a vefa borcu olarak görmemiz gerekiyor. Bunu tanıtırken iyi yetişmiş rehberlere ihtiyacımız var. İstanbul'a ilk geldiğim günlerde rehberlerle ilgili önüme çıkan sorunlardan biri, yetkisiz, belgesiz ve işi bilmeyen kimselerin turistleri yönlendirmesiydi. Bu bizim için çok çok önemli bir sorun. Çünkü rehberler aslında bizim dünyaya açılan yüzlerimiz" diye konuştu.

Vali Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına atanan İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili'ye de yeni görevinde başarı dileyerek, "Önemli ve onurlu bir görev. O görevde de buradaki kadar başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Hayırlı uğurlu olsun" değerlendirmesinde bulundu.

"Benim bu görevdeki son günüm ama proje devam edecek"

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına atanan İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili de her ayrılığın bir hüzün olduğunu ifade etti.

İstanbul'a aşık biri olduğunu dile getiren Bilgili, "Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan Projesi"nin çalışma hayatındaki en önemli konulardan biri olduğunu söyledi.

Bilgili, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu ile İstanbul Rehberler Odası (İRO) işbirliğiyle hayata geçirilen "Yeni Bir Turizm Rotası Olarak Büyük Usta Mimar Sinan Projesi" kapsamında 80 kokartlı rehbere Mimar Sinan ve eserleri hakkında eğitim verildiğini anlattı.

Ahmet Emre Bilgili, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın da destek verdiği proje sonunda oluşturulacak Mimar Sinan eserleri rotasının, yerli ve yabancı turiste "tur" olarak sunulacağını bildirdi.

Bilgili şunları kaydetti:

"Mimar Sinan hepimizin de bildiği gibi en yüksek değerimiz. Kültür turizmi ürününe dönüşme ihtimali çok yüksek olan bir değerimiz. Biz de bundan hareket ettik, gerçekten Mimar Sinan Rotasının bir turizm ürününe dönüşebilmesi için elimizden gelen bütün hassasiyeti gösterdik. Projemizin, Mimar Sinan ustamıza yakışan bir çalışma olması gerekiyordu" değerlendirmesini yaptı.

Projeyle ilgili önemli bir aşamayı bitirdiklerini ifade eden Bilgili, 80 rehberin 1 ay süren uygulamalı teorik bir eğitimin ardından başarı belgesi almaya hak kazandığını vurguladı.

Bilgili, "Benim bugün İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünde son günüm ama proje devam edecek" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların sonunda Vali Şahin ve Bilgili tarafından 80 rehbere "Mimar Sinan Uzmanlaşma Programı Başarı Belgesi" verildi.

AA / Güncel

Ahmet Emre Bilgili Vasip Şahin İstanbul Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title