Haberler

Yaşar Üniversitesi Yeni Döneme İddialı Başlıyor

Abone Ol

Yaşar Üniversitesi, bu yıl başlattığı 2 yeni program ve 1 bölümün yanı sıra öğrencilerine sunacağı ayrıcalıklarla 2013-2014 akademik yılına hazırlanıyor.

Mezunlarının iş hayatına atılma oranı yüzde 80 gibi yüksek bir rakamı bulan Yaşar Üniversitesi, bu yıl başlattığı 2 yeni program ve 1 bölümün yanı sıra öğrencilerine sunacağı ayrıcalıklarla 2013-2014 akademik yılına hazırlanıyor. İzmir başta olmak üzere Ege'nin gelecek ihtiyaçlarını da dikkate alan Yaşar Üniversitesi, yeni akademik yılda Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı, Marina İşletme Programı ve Animasyon Bölümü'nü başlatıyor. Türkiye'de ilk kez uygulanacak yeni bir modeli de hayata geçiren Yaşar Üniversitesi, lisans öğrencilerine mezun olmadan yüksek lisans yapma fırsatı sunuyor.

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Murat Barkan, düzenlediği basın toplantısında 2013-2014 akademik yılı öncesi açılan yeni bölüm ve programlar ile öğrencilere sunulacak yepyeni ayrıcalıkları kamuoyuna duyurdu. Toplantıya Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Nazım Sözer, Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Gören Bulut, Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Kandiller, Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Behzat Gürkan, Genel Sekreter Ender Duran, Yaşar Üniversitesi Medya İlişkileri Koordinatörü Hakan Atis de katıldı.

MOTİVASYON KAYBINA TAHAMMÜL YOK

Yaşar Üniversitesi'nin 2010-2011 döneminden bu yana sunduğu "Bölümler Arası Yatay Geçiş" fırsatıyla bölüm değiştirme ihtiyacı duyan öğrencilere bünyesindeki başka bir fakülteye geçme şansı tanıdıklarını hatırlatan Prof. Dr. Murat Barkan, "Üniversite yaşamının mutluluk enerjisi ve moral, motivasyon kaybına tahammülü yoktur. Tersine, bu alanda esneklik ve çeşitlendirme sağlayarak öğrenme arzusunu daha da artıracak; bunu da başarma tutkusuna dönüştürecek imkanlar geliştirdik ve bunları öğrencilerimize sunduk" dedi.

MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRENCİLERİNE BÜYÜK ŞANS

Öğrenme arzusunu kısıtlayan engelleri ortadan kaldırdıklarını bu nedenle de bu yıl artarak 'dikey esneklik' ve 'çeşitlilik' kavramlarını öğrencilere sunacaklarını belirten Barkan, şöyle konuştu: "Yıllardır Meslek Yüksekokulumuzun ön-lisans programları ile fakültelerimizin ilgili bölümlerine 'Dikey Geçiş' fırsatını öğrencilerimize artırarak sunduk. Dahası, Meslek Yüksekokulumuzda bir yeni bir program açarken sektör analizlerimizin gösterdiği uzman ihtiyacını ve fakülte bölümlerine dikey geçiş imkanını gözettik. Bu sayede, dikey geçiş fırsatını yakalayan bir öğrencimiz üniversite birinciliğini almıştı. Bu yıl öncelik ve ağırlık verdiğimiz dikey esneklik ve çeşitlendirme uygulamalarımız sayesinde eğitimde fırsat eşitliği ve bu hakkın yaygınlaştırılması amacıyla dikey geçiş kontenjanlarımızı artırdık. Böylece Meslek Yüksekokulumuzun başarılı öğrencileri lisans tamamlama şansını daha fazla elde edecektir."

MEZUN OLMADAN YÜKSEK LİSANS İMKANI

Öğrencilere mezun olmadan yüksek lisans yapabilme hakkı sağlayan yeni model hakkında bilgi veren Prof.Dr. Behzat Gürkan ise şu açıklamalarda bulundu: "Türkiye'de ilk kez Yaşar'da uygulanacak olan modele göre Yaşar Üniversitesi'nin fakülte mezunları, arzu ettikleri ve Tezsiz Yüksek Lisans Programı'nı tercih ettikleri takdirde ALES ve benzeri ek bir yükümlülük üstlenmeden yüksek lisans eğitimlerine devam edebilecek ve Üniversiteden "Master derecesi" ile mezun olabilecek. Bu ayrıcalık, Meslek Yüksekokulu'ndan herhangi bir fakülteye dikey geçiş olanağından yararlanarak lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler için de geçerlidir."

HANGİ ALANLARDA YÜKSEK LİSANS YAPILABİLECEK

Hem akademi hem de iş hayatında önem taşıyan yüksek lisans eğitimine başlamak isteyen öğrenciler için büyük fırsat sunan model 2013-2014 akademik yılında, öncelikle Fen Bilimleri Enstitüsü'nün Aktüerya Bilimleri, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İşletme Mühendisliği, Mimarlık, İç Mimarlık, Matematik hayata geçecek. Buna göre, fakültelerin 4'üncü sınıf öğrencileri Yaşar Üniversitesi'nin Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerine bağlı tüm ana bilim dallarında yüksek lisans yapma fırsatını yakalayacaklar. Bu öğrencilerin bursları da mezuniyet başarı durumlarına bağlı devam edebilecek.

ANİMASYON BÖLÜMÜNDE AVATAR'IN TÜRK YAPIMCISI DERS VERECEK

Yeni açılan bölüm ve programlar hakkında akademisyenler bilgi verdi.

Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Gören Bulut, "Film Tasarımı ile Grafik Tasarım Bölümlerimizde oluşturduğumuz güçlü bir kadro ve teknolojik alt yapımız zaten vardı. Bu kaynağın sağladığı imkanı değerlendirerek 2013-2014 döneminden başlayarak öğrencilerimize yeni bir uzmanlaşma alanı daha oluşturduk. Bu yıl Sanat ve Tasarım Fakültesi Animasyon Bölümü'ne öğrenci alıyoruz" dedi.

Prof. Dr. Murat Barkan da, bu bölümün derslerine dünyaca ünlü Avatar filminin animasyon uzmanlarından bir Türk yapımcının katılacağını söyledi.

İNOVASYONDA 3'ÜNCÜ NESİL ÜNİVERSİTE

Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Kandiller ise "Sanat ve Tasarım Fakültesi'nin Animasyon Bölümü, Mühendislik Fakültemizin Bilgisayar, Yazılım ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümleri için de ikinci ana-dal ve yan dal imkanı sunuyor" dedi. Bilgisayar oyunlarının, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de cazibesi giderek artan bir sektör olduğunu belirten Kandiller, şöyle konuştu: "Bu alanda Mühendislik, İletişim ile Sanat ve Tasarım Fakültesi'nin ortak alanı olarak Bilgisayar Oyunları Tasarımı programını açabileceğiz. Sanat Tasarım ve Mühendislik fakültelerinin etkileşiminden bahsederken Endüstriyel Tasarım ile Mühendislik bölümlerinin ilişkilerini de zikredebiliriz. Fonksiyonel tasarım için katı hal modelleme ve hızlı prototipleme araçlarını kullanmada işbirliklerimiz oluyor. Bu fakülteler arası işbirliği, sözünü ettiğimiz uzmanlık yanında yakın bir gelecekte, Mühendislik Fakültemizde Bilgisayar, Yazılım ve Elektrik-Elektronik Bölümlerinin öğrencileriyle birlikte, hava, kara ve deniz ulaştırma sektörlerinde cazibesi artan 'Navigasyon' ve 'Modelleme ve Simülasyon' alanlarında da ek öğrenme ve uzmanlaşma fırsatını sunabilecek. Böylece, ortak, esnek ve çeşitlendirilmiş öğrenme alanlarının oluşturulması ve çeşitlendirilmesi çalışmaları artarak sürecek. Çok rağbet gören FBE İşletme mühendisliği yüksek lisans programının katkılarıyla girişimcilik, inovasyon ve yeni iş geliştirme konularında 3'üncü nesil üniversitesi olduğumuzu kanıtlıyoruz."

ULUSLARARASI HUKUK MERKEZİ AÇILIYOR

Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Nazım Sözer de önümüzdeki Eylül ayında Yaşar Üniversitesi bünyesinde bir Uluslararası Hukuk Merkezi'nin faaliyete geçeceğini duyurdu. Sözer, merkez sayesinde hukuk öğrencilerinin ülkemizde bir yıldır uygulanan uluslar arası hakemlik mevzusu ile tanışacaklarını söyledi. - İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Yaşar Üniversitesi Murat Barkan Türkiye İzmir Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

title