Haberler

Ünye Avrupa'da Yarışıyor

Abone Ol

Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi 2018 yılı Avrupa Müze Akademisi yarışmasına katılarak önemli bir prestij kazandı.

Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi 2018 yılı Avrupa Müze Akademisi yarışmasına katılarak önemli bir prestij kazandı.

Geçtiğimiz Mart ayında müzecilik alanında prestij olarak kabul gören Avrupa Müze Akademisi'nin resmi üyesi olarak kabul edilen ve üyeliğin ardından 2018 yılı EMA ödülleri yarışmasına katılan Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, EMA heyeti tarafından ziyaret edildi. Yarışma çerçevesinde Avrupa Müze Akademisi heyetinden Romanya'dan Virgil Stefan Nitulescu, Luxemburg'dan Daniele Jeanne Josette ve Türkiye EMA temsilcisi Ahmet Erdönmez Ünye'ye gelerek kenti ve Yaşayan Kültürel Miras Müzesini ziyaret ettiler.

Heyet daha sonra Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar'ı makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Çamyar, Ünye'nin doğal, kültürel ve tarihi zenginlikleri ile içerisinde önemli bir turizm potansiyeli taşıdığını ve bunu ön plana çıkaran çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Nitulescu: "Ünye'nin EMA üyesi olması bir prestij"

Ziyarette söz alan EMA heyetinden Virgil Stefan Nitulescu, Avrupa Müze Akademisi üyesi olmanın başlı başına bir başarı ve prestij olduğunu ve Ünye Belediyesinin müze çalışmasının takdire şayan olduğunu belirtti.

Ziyarette konuşan EMA heyetinden Daniele Jeanne Josette ise Ünye Yaşayan Kültürel Miras müzesini ziyaretlerinin kendilerini şaşırtan bir deneyim olduğunu söyledi. Josette, müzede ziyaretçilere kültürel zenginliklerin anlatış biçiminin tüm müzelere örnek teşkil etmesi gerektiğini belirtti.

Ziyaret sonrası Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, heyete Ünye'ye özel hediyeler takdim etti.

Ünye müzecilik alanında birçok kente örnek oldu

Geçtiğimiz Mart ayında Avrupa Müze Akademisi ( EMA) üyesi olan Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi 2016 yılında yapılan konsept değişikliği ile ziyaretçi sayısında önemli artış sağlamış ve müzecilik alanında başta Türkiye olmak üzere, Avrupa'da da dikkat çekmeyi başarmıştı.

Somut olmayan Kültürel mirasların yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması anlamında yapılan konsept değişikliği ile Ünye Yaşayan Kültürel Miras Müzesi aynı zamanda başarılı çalışmaları ile Türkiye'de UNESCO Milli Komitesi taşımaya yetkili tek müze olmaya hak kazanmıştı.

Türkiye'de kendi alanında örnek çalışmalar uygulayan Ünye Yaşayan Kültürel Miras müzesi ayrıca benzer uygulamalar yapmak isteyen kentlere de bu konuda danışmanlık hizmeti veriyor. Son olarak Yaşayan Kültürel Miras Müzesi uygulamasına geçmek isteyen Adıyaman'a bu konuda destek verilmişti.

Ünye'de kültürel mirasların gelecek kuşaklara aktarılması adına Ünye Kent Müzesini Yaşayan Kültürel Miras Müzesine dönüştüren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, bu çalışması ile birçok ödüle layık görülmüştü. Başkan Çamyar, Hacettepe Üniversitesi Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülünün yanı sıra, Tarihi Kentler Birliği tarafından da birkaç kez ödül almış ve Ünye'ye kazandırmıştı. - ORDU

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Ahmet Çamyar Türkiye Avrupa Ünye Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

CUMARTESİ GÜNÜ ECZANELER AÇIK MI? 2 Aralık 2023 Eczane çalışma saatleri! Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 2 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 2 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 4 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 4 Aralık Pazartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? 2 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek?
title