Haberler

Soweto Ayaklanması'nın" 41. Yıl Dönümü

Abone Ol

Güney Afrika tarihinde büyük öneme sahip "Soweto Ayaklanması'nın" 41. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Güney Afrika tarihinde büyük öneme sahip "Soweto Ayaklanması'nın" 41. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Soweto Ayaklanması'nın sembol ismi Hector Pieterson'ın anıtına çelenk bırakılarak başlayan kutlamalara, binlerce öğrenci ve Güney Afrikalı katıldı.

Johannesburg Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nonhlanhla Sifumba, törende yaptığı konuşmada, ayaklanmanın, ülke tarihindeki önemine dikkati çekerek, "1976'daki Soweto Ayaklanması'nın özgürlüğümüze katkıları unutulamaz." dedi.

Üniversite ve lise öğrencileri, ayaklanmaların başladığı Soweto semtinde toplanarak geleneksel Afrika şarkıları ile dans etti ve yürüşe katıldı.

Soweto Ayaklanması

Güney Afrika'da ırk ayrımcılığına dayanan "apartheid" rejiminin, 1976'da ülkedeki eğitim sisteminde "Afrikans" dili ile zorunlu eğitim kararı alması ile siyahi öğrenciler tarafından başlatılan ayaklanma, birçok protesto gösterisine sahne olmuştu.

Gösteriler, 16 Haziran 1976'da öğrencilerin Soweto'da bulunan Orlando Stadyumu'na doğru yürüyüşe geçmesi ve polisin üzerlerine ateş açması ile şiddetlenmiş, polisin sert müdahalesi sonucunda 12 yaşındaki öğrenci Hector Pieterson'ın vurularak öldürülmesiyle ülke geneline yayılmıştı.

Ülkenin özellikle yoksul mahallelerinde yıl boyunca düzenlenen protesto gösterilerinde resmi kayıtlara göre 176 kişi hayatını kaybetmiştir.

Ayaklanmanın sembolü Hector Pieterson'ın anısını yaşatmak için 16 Haziran, "Ulusal Gençlik Günü" olarak anılmaya başlanmıştır.

Afrika Birliği tarafından 1991'de "Afrikalı Çocuklar Günü" ilan edilen 16 Haziran'da Afrika'da çocukların mağduriyetlerine dikkati çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl dünya çapında çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Kaynak: AA / Güncel

Güney Afrika Soweto Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Sürat Kargo Cumartesi açık mı? Sürat Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, saat kaça kadar açık? AÖF SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK 2023? Anadolu Üniversitesi sınav giriş belgeleri açıklandı mı, nereden alınır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu hangi tarihte toplanıyor? DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYATLARI 2023 || Doğu Ekspresi bilet ne kadar 2023, 2 kişilik, 4 kişilik örtülü kuşetli, yataklı ne kadar? Borsa neden düşüyor? 1 Aralık Borsa neden düşer, hisseler neden düşüş gösterir? Çalışan emekliye ikramiye (5000 TL) ne zaman yatacak, yatacak mı? Çalışan emekliye 5 bin TL verilecek mi? Asgari ücret ne zaman belli olacak? Asgari ücret kaç TL, ne kadar olacak 2024? APPLE ZAM GELECEK Mİ, geldi mi, ne zaman geliyor? iPhone 15, 14, 13, zam geldi mi? Ankara Cuma namazı saat kaçta? 1 Aralık Cuma Ankara cuma namaz saati! CUMA MESAJLARI RESİMLİ 2023: 1 Aralık Cuma mesajları yazılı, resimli, kısa, ayetli! Hayırlı Cumalar mesajları! İstanbul Cuma namazı saat kaçta? 1 Aralık Cuma İstanbul cuma namaz saati! TÜİK KASIM AYI ENFLASYON ne zaman açıklanacak, saat kaçta, beklenti ne kadar? 2023 TEFE-TÜFE oranı nedir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektörü Selman Öğüt kimdir? Selman Öğüt kaç yaşında, ne iş yapıyor? 1 Ocak 2024 tatil mi? 1 Ocak resmi tatil mi, okul, iş yerleri, devlet kurumları açık mı? 3600 ek gösterge torba yasada var mı? Yeni torba yasada 2023 3600 ek gösterge var mı?
title