Haber : Savcılık, Kaşıkçı cinayetine ilişkin dava dosyasının Suudi Arabistan'a devrini istedi - Haberler

Haberi Paylaş

Savcılık, Kaşıkçı cinayetine ilişkin dava dosyasının Suudi Arabistan'a devrini istedi

 - Güncelleme:

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin 26 sanığın yargılandığı davada savcılık, yargılamanın Suudi Arabistan adli makamlarına devrinin sağlanmasını talep etti. Mahkeme, bu konuda görüş bildirilmesi için Adalet Bakanlığı'na yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin İstanbul'da açılan davada 7'nci duruşma yapıldı. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya davanın müştekisi olan Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz ile avukatı katıldı.

Mahkeme heyeti 23 Kasım'da aldığı kararla, Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanlığına, sanıklarla ilgili Suudi Arabistan Krallığında bir soruşturma ve yargılama yapılıp yapılmadığını sormuştu. Mahkeme başkanı, beklenen yazının geldiğini bildirdi.

Savcılık, Kaşıkçı cinayetine ilişkin dava dosyasının Suudi Arabistan'a devrini istedi

Adalet Bakanlığından mahkemeye gönderilen yazıya göre, Suudi Arabistan Krallığı Başsavcılığı, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin sorusuna 13 Mart 2022 tarihli yazı ile cevap verdi. Suudi Başsavcılığı tarafından Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı'na gönderilen o yazıda, yargılamanın Suudi Arabistan Krallığı'na devredilmesi, sanıklar hakkında çıkartılan kırmızı bülten kararlarının da kaldırılması talep edildi. Yazıda, davanın devri durumunda davadaki iddialar hakkında değerlendirme yapılacağı belirtildi.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, haklarında yakalama kararı bulunan firari 26 sanık katılmadı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcılık, dosya hakkında durma kararı verilerek, yargılamanın Suudi Arabistan adli makamlarına devrinin sağlanması için gerekli usul işlemlerinin yapılmasını istedi.

Mahkeme heyeti de dosyanın Suudi Arabistan adli makamlarına devri hususunda görüş bildirilmesi için Adalet Bakanlığına yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Suudi Arabistan Cemal Kaşıkçı Washington İstanbul Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Doğrucu Davud:

Olacağı buydu zaten

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title