Haberler

Son dakika haberi | KUŞADASI'NDAKİ MİLLİ PARK, BİLİMSEL ÇALIŞMALARA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Güncelleme:

Son dakika haberler: AYDIN'ın Kuşadası ilçesindeki Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı, bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapıyor.

AYDIN'ın Kuşadası ilçesindeki Büyük Menderes Deltası Dilek Yarımadası Milli Parkı, bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapıyor. Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Oğuzhan Kaygusuz, yeni mantar türleri keşfetmek için Milli Park'ta saha araştırması yaptı.

Kuşadası'nda Dilek Yarımadası Milli Parkı yerli ve yabancı turistleri ağırlamanın yanı sıra sahip olduğu biyolojik çeşitlilik nedeniyle bilim insanları tarafından araştırma yapmak için de tercih ediliyor. Yaklaşık 804 çeşit bitki türünün bulunduğu parkta ayrıca 38 memeli, 45 sürüngen ve 260 kuş türü yaşıyor. Milli Park, yıl boyunca yılkı atı, alageyik, yabani sığır ve yaban domuzu gibi hayvanlara da ev sahipliği yapıyor. Toplamda 27 bin 600 hektarlık alana kurulu olan Milli Park'ta son olarak ISUBÜ Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Oğuzhan Kaygusuz tarafından yeni mantar türleri keşfetmek için saha araştırması yapıldı. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü'nün de eşlik ettiği çalışmada ağaç diplerinde yetişen mantarlardan Danimarka ve Brezilya'daki laboratuvarlarda incelenmesi için örnekler alındı.

'BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK AÇISINDAN ÇOK ZENGİN'

Kuşadası'nın biyolojik çeşitlilik açısından çok zengin olduğunu belirten Kaygusuz, Kuşadası farklı ekolojik yapıları sebebi ile zengin bir bitki örtüsüne sahip. Kuşadası'nda genel olarak 3 iklim kuşağı yaşandığı için Akdeniz'in yanı sıra Avrupa-Sibirya ve İran-Turan Fitocoğrafik bölgelerine özgü bitki örtüsü görülebiliyor. Aldığımız örnekleri bilimsel yöntemlerle analiz ettikten sonra içlerinde yeni türlerin olup olmadığına bakacağız. Türkiye, yaklaşık olarak 2 bin 500 mantar çeşidine ev sahipliği yapıyor. Belirli aralıklarla Kuşadası'na gelip, araştırma yapmaya devam edeceğiz dedi. Kaygusuz, 2020 yılında da aynı bölgede sadece Kuşadası'nda yetiştiği için 'Volvarille Turcica' ismi ile tescillenen beyaz bir mantar türü bulmuştu. Öte yandan Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin (IUCN) 'kırmızı listesinde' de yer alan tüylü çan çiçeği sadece bu bölgede yetişiyor.

'BİLİM DÜNYASINA HAYIRLI OLSUN'

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde yaptıkları saha araştırmasında yeni bir mantar türü daha bulduklarını da ifade eden Dr. Oğuzhan Kaygusuz, Keşfettiğimiz mantar sadece Akdeniz iklimine özgü olan zeytin ağaçlarının altında yetişiyor. Bu nedenle 'Pluteus mediterraneus' olarak adlandırdık. Denizli'de bulduğumuz yeni mantar türü de bilim dünyasına hayırlı olsun. Bilimsel çalışmalarımızı destekleyen Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler'e ile EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü'ye teşekkür ediyorum diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Menderes Deltası Kuşadası Haberler Son Dakika

Bakmadan Geçme

İYİ Parti İstanbul adayı kim? 2024 İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Buğra Kavuncu kimdir? 4 Mart 2024 Günlük Burç Yorumları: 4 Mart Pazartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? Yeni Batman İl Emniyet Müdürü kim oldu? Batman İl Emniyet Müdürü İbrahim Kaba kimdir? Yeni Van İl Emniyet Müdürü kim oldu? Van İl Emniyet Müdürü Murat Mutlu kimdir? Yeni Kayseri İl Emniyet Müdürü kim oldu? Kayseri İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın kimdir? Yeni Mersin İl Emniyet Müdürü kim oldu? Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Karabörk kimdir? 2 Mart 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Mart Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 2 Mart AFAD ve Kandilli deprem listesi! 2 Mart Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 3 Mart 2024 Günlük Burç Yorumları: 3 Mart Pazar burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? DEVA Partisi Denizli belediye başkan adayı kim? 2024 DEVA Partisi Denizli adayı Mehmet Mirza kimdir? DEVA Partisi Çorum belediye başkan adayı kim? 2024 DEVA Partisi Çorum adayı Yunus Emre Özdemir kimdir? DEVA Partisi Çankırı belediye başkan adayı kim? 2024 DEVA Partisi Çankırı adayı Kasım Gümüş kimdir? DEVA Partisi Çanakkale belediye başkan adayı kim? 2024 DEVA Partisi Çanakkale adayı Davut Gazi Benli kimdir? DEVA Partisi Burdur belediye başkan adayı kim? 2024 DEVA Partisi Burdur adayı Recep Oğuz kimdir? Kasımpaşa Sivasspor maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Kasımpaşa Sivasspor maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title