Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç vetosu seçmeni nasıl etkiledi? Son anketten dikkat çeken sonuç - Haberler
Haberi Paylaş

Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç vetosu seçmeni nasıl etkiledi? Son anketten dikkat çeken sonuç

Haberler.com - Emre İliksiz - Güncel
 - Güncelleme:

Metropoll'un son anketinde vatandaşlara "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?" diye soruldu. Katılımcılar arasında onaylayanların oranı yüzde 44.4, onaylamayanlar ise yüzde 47.3 olarak belirlendi. Böylece bir önceki ankete göre Erdoğan'a destek verenlerin oranı yüzde 2,3 arttı. Bu artışın nedeni, Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerini veto etmesi olarak yorumlandı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyesi olmak için başvuruda bulunmalarının ardından dünya gözü bu bölgeye çevrildi. Bu karara ilk olarak sınırlarında NATO üyesi ülke istemeyen Rusya karşı çıkmıştı. Öte yandan iki ülke de bugüne kadar Türkiye'nin iadesini talep ettiği FETÖ ve PKK mensubu teröristler konusunda olumlu geri dönüş yapmadı. Teröre verdikleri destek nedeniyle Türkiye, iki ülkenin de üyeliklerine oylamada "hayır" oyu vereceğini açıkladı. Bu süreç Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhaneleri gibi. Olumlu bakmamız mümkün değil" açıklamalarında bulunarak iki ülkeden de somut adımlar istedi.

ERDOĞAN'IN İKİ ÜLKEYE KARŞI TAVRININ ETKİSİ

Metropoll'un Türkiye'nin Nabzı Mayıs 2022 araştırmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya alınmasına karşı tavrının etkisi irdelendi. Ankette vatandaşlara "Genel olarak düşündüğünüzde, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?" diye soruldu.

ONAYLAYANLARIN ORANINDA ARTIŞ

Buna göre, onaylayanların oranı yüzde 44.4, onaylamayanlar ise yüzde 47.3 olarak belirlendi. Öte yandan "Fikrim Yok/Cevap Yok" diyenlerin oranı ise 8.4 oldu. Böylece bir önceki ankete göre Erdoğan'a destek verenlerin oranı yüzde 2,3 arttı. Bu artışın nedeni, Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerini veto etmesi olarak yorumlandı.

Son anketten dikkat çeken sonuç! Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya alınmasına karşı tavrının etkisi

Son anketten dikkat çeken sonuç! Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya alınmasına karşı tavrının etkisi

Son anketten dikkat çeken sonuç! Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya alınmasına karşı tavrının etkisi

Haberler.com / Emre İliksiz - Güncel

Recep Tayyip Erdoğan MetroPOLL Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Ahmet Karadeniz:

Allah başımızdan eksik etmesin cumhurbaşkanımızı Rabbim ömrüne ömür katsın inşallah 2023'ü aldıysak bütün hainlerin belini kırarız inşallah fetö'sü pkk'sı CHP'si topunun Allah belasını versin bunlar ülkeyi 24 saatte Amerika'ya teslim ederler

kagan soylu:

Bir tane NATO ülkesi gösterin PKK ya destek vermiş olmasın hepsi şu veya bu şekilde destek veriyor Bizim NATO da ne işimiz var soru bu olmalı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title