Seramik Onun Parmaklarında Hayat Buluyor - Haberler
Haberi Paylaş

Seramik Onun Parmaklarında Hayat Buluyor

Bültenler - Güncel
 - Güncelleme:
Seramik Onun Parmaklarında Hayat Buluyor

Ziyaretçiler sergide, Uluslararası Seramik Akademisi Üyesi Prof. Beril Anılanmert'in sanat yaşamı boyunca ortaya koyduğu birçok eseri görme fırsatı yakalayacak.

Beril Anılanmert "Seyir Defteri" ile Saint Benoît Lisesi'nde

Türkiye'nin en eski ve en köklü eğitim kurumlarından Özel Saint Benoît Fransız Lisesi'nin sanat galerisi "La Galerie"nin yeni konuğu seramik sanatçısı Beril Anılanmert. Anılanmert'in "Seyir Defteri" adını taşıyan sergisi, Frankofoni Festivali kapsamında, 25 Nisan'a kadar izlenebilecek.

Özel Saint Benoît Fransız Lisesi, uluslararası alanda sanatın birçok dalında başarı olmuş dünyaca ünlü sanatçıları, gençlerle ve sanatseverle okul çatısı altında buluşturmaya devam ediyor. ABD, Çek Cumhuriyeti, Japonya, Kore ve İsviçre gibi dünyanın birçok ülkesinde sanatın 3 boyutlu halini yansıtan seramik sanatçısı Prof. Beril Anılanmert, "Seyir Defteri" sergisi Saint Benoît Fransız Lisesi galerisi "La Galerie'de açıldı. 25 Nisan'a kadar sürecek sergide Anilanmert'in sanat yaşamı boyunca ortaya koyduğu birçok eser izleyicilerle buluşuyor.

"Hem sanatçı hem de akademisyen kimliğiyle Anılanmert'i okulumuzda ağırlamak büyük bir mutluluk kaynağı"

Okul Müdürü Pierre Gentric serginin açılışında yaptığı konuşmada, Özel Saint Benoît Fransız Lisesi'nin Türkiye'de güncel sanatı destekleyen en önemli adreslerden biri haline geldiğini belirtti. Gentric konuşmasında, Işık Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Beril Anılanmert'in "Seyir Defteri" sergisi ile ilgili de şunları söyledi:

"Bugüne kadar öğrencileriyle birlikte sanatın birçok dalını sahiplenerek, dünyaca ünlü pek çok sanatçının çalışmalarına ev sahipliği yaparak geçmişiyle, kültürüyle Türkiye'deki en önemli sanat adreslerinden biri haline geldik. Frankofoni Festivali kapsamında hem sanatçı hem de akademisyen kimliğiyle gençlere sanatı sadece bir uğraş olarak değil aynı zamanda meslek olarak sevdirmeye çalışan Beril Anılanmert'i geçmişten günümüze birçok eseriyle okulumuzda ağırlamak büyük bir mutluluk kaynağı."

"Ailem her zaman sanatçı olmamı destekledi, sanatımla hayatımı kazandım"

Prof. Beril Anılanmert ise yaptığı konuşmada seramiğin hayatı yansıtan bir enstrüman olduğuna dikkat çekti:

"Ortaokulda sanatçı olmaya kararımı vermiştim. Ailem her zaman arkamdaydı. Sanat yaşamıma ilk olarak resimle başlamıştım. Sanatımla hayatımı kazanacaktım. Öyle de oldu. Sanat benim yaşamım, mesleğim, kendimi ortaya koyma biçimim. Üç boyutlu çalışmaların yaşamın döngüsünü, dönüşümünü ve gerçekliğini ortaya koyduğuna inanıyorum. Çalışmalarımda da seramiğin sağladığı bu üç boyutluluk sayesinde zıtlığın harmonisini, hareketi, ters hareketi ve dinamizmi anlatıyorum."

Toplumu olumlu ya da olumsuz etkileyen tüm olaylardan ve değişimlerden etkilendiğini belirten Anılanmert, "Hayatın belirli bir rotası olmadığı gibi çalışmalarımın da yok. Kendimi kısıtlamıyorum ve özgür bırakıyorum. Zaten sanatın anlamı da bu" diyor.

Işık Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Prof. Beril Anılanmert'in "Seyir Defteri" sergisi 25 Nisan tarihine kadar devam edecek.

Bültenler / Güncel

Çek Cumhuriyeti Türkiye Japonya Kore Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title