Haberler

Sahte doktor Ayşe Özkiraz ilk kez hakim karşısında! Savunması da en az olay kadar skandal

Güncelleme:

Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde kendisini pratisyen hekim olarak tanıtıp yaklaşık 1 yıl boyunca görev yapan sahte doktor Ayşe Özkiraz'ın yargılanmasına başladı. 13 yıla kadar hapsi istenen Ayşe Özkiraz, SEGBİS ile bağlandığı duruşmada skandal sözlerle kendini savundu. Muayenelere katılmadığını, sadece 1 kez dikiş yaptığını söyleyen Özkiraz, "Doktor, bana yastık üzerinde dikiş çalışması yapmamı söyledi hatta hastanedeki makas, iğne, iplik ile çalışmalar yaptım" ifadelerini kullandı.

Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde kendisini pratisyen hekim olarak tanıtan ve diğer doktorların şüphelenip şikayette bulunmasıyla gözaltına alındıktan sonra sahte diploma ile hastanede görev yaptığı anlaşılan Ayşe Özkiraz, 25 Ekim'de tutuklandı. Tekirdağ T Tipi Cezaevi'ne konulan Özkiraz, avukatı aracılığıyla karara itirazda bulundu. Avukatının bir üst mahkeme olan Çerkezköy 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'ne tutukluluğa itirazı reddedildi. Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayşe Özkiraz ile ilgili soruşturmayı tamamladı.

13 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Özkiraz hakkında hazırlanan iddianame, Çerkezköy 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. İddianamede Özkiraz hakkında resmi belgede sahtecilik suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar, özel belgede sahtecilik suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ve yetkisiz hekimlik suçlarını düzenleyen 1219 sayılı kanuna muhalefet suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar olmak üzere toplam 13 yıla kadar hapis cezası istendi.

"KAÇ TANE KİMLİK KARTI YAPTIRDIM, HATIRLAMIYORUM"

Ayşe Özkiraz'ın yargılanmasına Çerkezköy 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün başlandı. Özkiraz, duruşmaya SEGBİS ile bağlanırken, salonda 2 avukatı ile Çerkezköy Devlet Hastanesi'nin avukatı hazır bulundu. Kimlik tespitinden sonra savunma yapan Özkiraz, lise mezunu olduğunu söyledi. İstanbul'da yurtta kalmak için kendi kimliği ile adli sicil kaydını verdiğini kaydeden Özkiraz, öğrenci kimlik kartını hiç kullanmadığını söyledi. Özkiraz, "Çapa Tıp Fakültesi'nde güvenlik yoktu. Kemal Atay amfisindeki derslere girdim. Daha sonra ismimi oradaki öğrencilerin iletişim WhatsApp grubuna yazdırdım. Toplamda kaç tane kimlik kartı yaptırdım, hatırlamıyorum. Öğrenci kartımın sahte olmasından dolayı onu cüzdanımda taşıyordum. Burada WhatsApp grubundaki paylaşımlarla hangi dersler olduğuna bakıp, derslere giriyordum" dedi.

Sahte doktor Ayşe Özkiraz ilk kez hakim karşısında! Savunması da en az sözleri kadar skandal

"DOKTOR, BANA YASTIK ÜZERİNDE DİKİŞ ÇALIŞMASI YAPMAMI SÖYLEDİ"

Hastalanan annesini Çerkezköy Devlet Hastanesi'ne götürdüğünü anlatan Özkiraz, "Hastaneye annemi götürdüğümde annemin hastalığını tıbbi terimlerle anlatınca acil hekimi 'Sağlık çalışanı mısınız?' diye sorunca kendimi '6'ncı sınıf tıp öğrencisi' olarak tanıttım. Doktorlar muayene yaparken ben izliyordum. Çocuk doktorunun yanına gittim. Çocuk cerrahisine ilgi duyduğumu ve yanında zaman geçirmek istediğimi söyledim. Kendi hazırladığım TUS sonucunu gösterdim. İzin verdiler. Hastanede muayenelere katılmadım, sadece izledim. Doktor Murat'ın muayenelerinde onu izledim. Sadece sağlıkçıların giydiği formaları giydim. Sekreterin önlüğünü birkaç kez giydirdiler. Dikiş 1 kez yaptım. Fakültede gördüğüm dikiş atma dersi vardı. Doktor, bana yastık üzerinde dikiş çalışması yapmamı söyledi hatta hastanedeki makas, iğne, iplik ile çalışmalar yaptım. Kendime bir anlık hevesle doktor kaşesi bastırdım. Kaşe elime geçince doktor ve sekreteriyle birlikte güldük. Hiç kullanmadım. Doktor beyin odasında kaldı. Ben hiç reçete düzenlemedim. Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde birkaç ay bulundum. Ameliyatlarda ben sadece doktor beyin yanında duruyordum" diye konuştu.

Sahte doktor Ayşe Özkiraz ilk kez hakim karşısında! Savunması da en az sözleri kadar skandal

"MÜVEKKİLİM DERSİNİ ALMIŞTIR"

Ayşe Özkiraz'ın avukatı ise "Müvekkilim bazı yalanları söylemiştir. Cezaevinde akıllandığını söylüyor. Ailesine, erkek arkadaşına yalan söylemiş ve dersini almıştır. Resmi evrakta sahtecilik düzenlememiştir. Bunun Yargıtay'da örnekleri vardır" dedi.

"DOKTOR OLMAK İSTİYORUM"

Sanık Ayşe Özkiraz, tutuklu yargılandığı davanın duruşmasında son savunması istenirken, "Eğitim hayatıma devam etmek istiyorum. Çok pişmanım, tahliyemi talep ediyorum. Söylediğim yalanlardan dolayı sizlerden ve herkesten özür diliyorum. Beton üzerinde yatıyorum. Doktor olmak istiyorum, tahliyemi talip ediyorum" dedi.

"HERHANGİ BİRİNDEN PARA ALDIĞINI GÖRMEDİM"

Tanık olarak dinlenen, Ayşe Özkiraz'ın erkek arkadaşı Cemil Tekin ise Instagram üzerinden tanıştıklarını belirterek, "Herhangi birinden para aldığını görmedim. İstanbul Üniversitesi kartını gösterdi. WhatsApp üzerinden kaşe yaptırmak istediğini söyledi. Ben de doktor olduğuna güvendiğim için kaşeleri yaptırdım, ona verdim" diye konuştu.

"BEN HASTAMA KİMSEYİ DOKUNDURTMAM"

Duruşmada tanık olarak dinlenen Çerkezköy Devlet Hastanesi doktorlarından Murat K., Ayşe Özkiraz'ın giydiği önlüğü kendisinin temin ettiğini belirterek, "Asla hasta muayene etmedi. Telefonda görüştüğü doktorları bana gösteriyordu. Gerçekten doktorlar mı bilmiyorum. Biz kendisini de doktor sanıyorduk. Dikiş attığını neden söylüyor anlamadım. Ben hastamı kimseye dokundurtmam. Hasta benimdir. Çünkü sanık bana gelmeden önce 5-6 ay önce kendisini acilde başhekim yardımcısıyla gördüm. Üzerinde forma vardı. Başhekim yardımcısı E., sanığın yeni mezun olduğunu ve çok başarılı olduğunu söyledi. Gözlem yapacağını söyledi. Yardımcı olalım dedi. Daha sonra bana geldi. Öğrenci kağıtlarını ve TUS sonucunu gösterdi. Genelde bu şekilde öğrenciler yardım istemek için gelirler. Sanık hiçbir hastayı muayene etmedi. Elinden hiç telefon düşmezdi. Sürekli savcılarla konuştuğunu söylüyordu. Ben 28 yıllık doktorum, benim bu kadar fotoğrafım yok. Sürekli fotoğraf çekiniyordu" dedi.

Sahte doktor Ayşe Özkiraz ilk kez hakim karşısında! Savunması da en az sözleri kadar skandal

"MUAYENELERİ İZLİYORDU"

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde sekreter olarak çalışan Tülinay A., Ayşe Özkiraz'ın üzerinde doktor kıyafetiyle geldiğini ve kendisini doktor olarak tanıttığını söyledi. Tülinay A., "Doktor bey gelince kendisine söyledim. O da tanıştı. Doktor beye 'Sizi özellikle seçtim, sizi araştırdım. Çok iyi bir cerrahmışsınız' dedi. 'Yanınızda gözlem yapabilir miyim' dedi. Telefonundan bazı belgeler gösterdi. Doktor bey de izin verdi. Ara ara gelip gidiyordu. Doktor beyin arkasında durup muayeneleri izliyordu. Bir gün 'Benim doğum günüm' dedi. Biz de Kutlayalım dedik. Sabah elinde pasta ile geldi. Arkadaşlarım bıraktı dedi. Öğleden sonra üzerinde, 'Çapa'nın gururu' yazan bir çelenk geldi" dedi.

SAVCI EN ÜST SINIRDAN CEZA İSTEDİ

Duruşma sonunda savcı, işlenen suçun en üst sınırından cezalandırılmasını istediği Özkiraz'ın tutukluluk halinin de devamını talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, Ayşe Özkiraz'ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 30 Ocak'a erteledi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Ayşe Özkiraz Çerkezköy Tekirdağ Hakim Güncel Haberler

Et entegre tesisinde büyükbaş hayvana eziyet! Baltayla vura vura öldürdüler

Et entegre tesisinde büyükbaş hayvana eziyet! Baltayla vura vura öldürdüler

Suudi Arabistan'da kurallar yıkılıyor! Ülke tarihinde ilk kez mayolu defile düzenlendi

Suudi Arabistan'da kurallar yıkılıyor! Ülke tarihinde ilk kez mayolu defile düzenlendi

7 Ekim'deki baskının sembol ismi olmuştu! Hamas'ın kaçırdığı genç kadının cansız bedeni bulundu

7 Ekim'deki baskının sembol ismi olmuştu! Hamas'ın kaçırdığı genç kadının cansız bedeni bulundu

Bahçeli, paşalardan birinin aftan yararlanmasına itiraz etti: Ben olsam çıkarmazdım

Bahçeli, paşalardan birinin aftan yararlanmasına itiraz etti: Ben olsam çıkarmazdım

500

Yorumlar (3)

Hakan Arslanoglu:

Doktor Civanım hastanede dikiş yapacağına, evinde dikiş nakış işleriyle uğraşsaydı bugün daha mutlu bir hayatı olabilirdi.

22
0
yanıtYanıtla
Eclipse Moon34:

Diplomasız sahte sağlıkçı olayı çok büyüdü bu arada başka diplomasız olup bir yerlerde olan başkası varmı bildiğiniz!!!!

11
3
yanıtYanıtla
Halit:

eğer dersini almışsa rahat bırakalım üzerine fazla giderseniz bunalır bu defa kendine zarar verir bununda vebali vardır herşey ölçülü yapalım

3
1
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title