Haberler

New Holland Ramazan Kumpanyası

Güncelleme:

TürkTraktör, "3. Geleneksel New Holland Ramazan Kumpanyası" ile bu yıl da 29 farklı şehirde çiftçiler ve aileleriyle buluşuyor.

TürkTraktör'ün "New Holland Ramazan Kumpanyası" yola çıktı

TürkTraktör'ün bu yıl üçüncüsünü düzenlediği New Holland Ramazan Kumpanyası, bu yıl ramazan ayında da Türkiye'yi dolaşıyor. Geçen 2 yıldaki etkinliklerde ramazan ayı boyunca her gün bir şehirde bulunan kumpanya, geleneksel ramazan eğlencelerini bu yıl da 29 farklı şehirde çiftçiler ve aileleriyle buluşturuyor.

Çocuk oyunları, hokkabazlar, meddah, ortaoyunu ve sürprizler ile gelenekleri yaşatmayı amaçlayan etkinliklerde bu yıl oyuncu Sümer Tilmaç'a, tiyatro oyuncuları Ercüment Balakoğlu ve Ahmet Çevik eşlik ediyor.

TürkTraktör Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Matthieu Sejourne, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 3 yıldır "New Holland Ramazan Kumpanyası" ile ramazan ayı boyunca geleneksel ramazan eğlencelerini çiftçiler ve aileleriyle her gece yeni bir şehirde buluşturduklarını ifade etti.

TürkTraktör olarak çiftçilerle uzun bir geçmişleri bulunduğunu ve bugün Türkiye'de satılan her 2 traktörden birinin kendi fabrikalarından çıktığını anlatan Sejourne, "Bu sonuç, çiftçilerin bize, markamıza ve ürünlerimize ne kadar güvendiklerinin bir kanıtı. Onların bize olan güvenini en iyi şekilde takdir etmeye çok önem veriyoruz. New Holland olarak büyük bir aileyiz ve ramazan da ailelerin daha fazla bir arada olduğu ve daha çok paylaşımda bulunduğu bir dönem. Bu ortam, New Holland Geleneksel Ramazan Kumpanyası fikrinin temelini oluşturdu" diye konuştu.

Etkinlik kapsamında tiyatro oyununun yanı sıra çocuk oyunları, sihirbaz, ateşbaz, hokkabaz, meddah, orta oyunları gibi geleneksel eğlenceler de sunduklarını ifade eden Sejourne, geçen iki yıl içinde 58 ili dolaştıklarının ve ortalama 75 bin kişiye ulaştıklarının bilgisini verdi.

Bu projedeki amaçlarının yalnızca daha fazla kişiye ulaşmak olmadığını vurgulayan Sejourne, "Bizim için önemli olan çiftçilerin yaşadığı köylere gitmek ve etkinliklerin sınırlı olduğu bu bölgelerde, hem çocuklar hem de büyükler için kumpanyamız ile bir festival ortamı oluşturmak. Amacımız ramazan eğlencelerini, Türkiye'nin dört bir yanına ulaştırmak. Bu nedenle bütün illeri tamamlamayı hedefledik. Türkiye'nin doğusundan batısına, 29 gün için, her günde bir il olacak şekilde bir güzergah çiziyor ve bu güzergahta ilerliyoruz. Bu yıl da başlangıç noktamız Bayburt, bitiş noktamız ise Demre olmak üzere doğudan batıya dolaşacağız. Bu yıl için hedefimiz 29 ilde 50 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.

Sejourne, geçen yıl Sümer Tilmaç'la birlikte, Ateş Böceği lakaplı tiyatro ustası Ercan Bostanoğlu'nun sahne aldığını, bu yıl ise Tilmaç'a, tiyatro oyuncuları Ercüment Balakoğlu ve Ahmet Çevik'in eşlik edeceğini söyledi.

Sejourne, "Ramazan ayı birlik ve beraberliğin ön plana çıktığı, maneviyatı çok yüksek olan bir ay. Bu ayın coşkusunu çiftçilerimizle birlikte paylaşacak olmaktan dolayı mutluluk ve heyecan duyuyoruz" dedi.

"TürkTraktör ile birlikte Anadolu'ya tiyatro tohumu atıyoruz"

Oyuncu Sümer Tilmaç ise geçmişiyle bağlarını koparan toplumların sağlıklı ilerleme kaydedemeyeceğini vurgulayarak, geçmişten bugüne köprü kurma misyonuyla bu işe kalkıştıklarını, eski adetleri, örf ve görenekleri sembolik de olsa sunmaktan ve böyle bir organizasyonun içinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Ramazan kumpanyası kapsamında gittikleri yerlerde ilgiyle karşılaştıklarını dile getiren Tilmaç, "İnsanların tiyatro seyretme alışkanlıkları artıkça kültürel ve toplumsal kalkınmaya da katkıda bulunduğumuzu düşünüyorum. İnteraktif, seyirciyi içine alan, seyirciyle oynanan oyunlar sergilediğimiz için gittiğimiz yörelerdeki halk da seviyor, ilgi gösteriyor. Biz aslında Anadolu'da yarının tiyatro seyircisini de oluşturuyoruz. Bugün köylerde bizim oyunumuzla tiyatroyla tanışan çocuklar yarın salonlarda belki de klasik oyunlar seyredecek. Biz TürkTraktör ile birlikte Anadolu'ya tiyatro tohumu atıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Ercüment Balakoğlu Sümer Tilmaç Türkiye Güncel Haberler

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Ziyarete damga vuran an! Özel Harekat Başkanı, Devlet Bahçeli'nin elini öptü

Esed'den 'normalleşme' yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Esed'den "normalleşme" yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

Çeşme'de 3 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınının nedeni belli oldu

Çeşme'de 3 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınının nedeni belli oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title