Nevşehir'de Dolu Yağdı, 200 Dekar Fasulye Zarar Gördü - Haberler
Haberi Paylaş

Nevşehir'de Dolu Yağdı, 200 Dekar Fasulye Zarar Gördü

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Nevşehir'de Dolu Yağdı, 200 Dekar Fasulye Zarar Gördü

Nevşehir merkeze bağlı Kaymaklı beldesine dün akşam saatlerinde yağan dolu ve akabinde şiddetli yağışlar tarlalarda zarara neden oldu.

Nevşehir merkeze bağlı Kaymaklı beldesine dün akşam saatlerinde yağan dolu ve akabinde şiddetli yağışlar tarlalarda zarara neden oldu. Bugün sabah saatlerinde Nevşehir Ziraat Odası temsilcilerinin yaptığı çalışmalarda dolunun küçük taneli olması nedeniyle zararının yüzde 10 civarında olduğu tespit edildi. Dolu yağışı tarlaları ve yolları beyaza bürüdü.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz, yaklaşık 2 aydır kuraklığın hüküm sürdüğü il genelinde yağmurun yağmasını uzun zamandır beklediklerini, bir buçuk aydır da devamlı yağmur duaları yapıldığını belirterek, bugüne kadar yağışın olmayışı ve Meteorolojinin verilerinin tam çıkmaması nedeniyle çiftçinin tedirgin olduğunu kaydetti. Cenab-ı Allah'ın, son bir haftadır aralıklarla rahmetini verdiğini belirten Ekiz, dün akşam aldığı haberin Rahmetini verirken de afatını da merkez Kaymaklı beldesine getirdiğini gösterdiğini kaydetti. Dolu ve şiddetli yağış haberini alır almaz Kaymaklı belediye başkanı Halit Elma ve oda delegeleri Mehmet Doğru ile Ali Kantürk'le telefonla görüştüğünü anlatan Ekiz, ? Dolunun küçük yağmasından dolayı belli bir alanda zarar gelebileceğini ancak havanın karanlık olması nedeniyle sabah yapacakları inceleme sonrasında haber vereceklerini söylediler. Sabah saatlerinde oda delegelerimizle yaptığım görüşmede dolunun ufak yağmasında dolayı fasulye tarlalarında yüzde 10 civarında zararın olduğunu söylediler. Patates ve tahıl ekili tarlalarında da zararın cüzi olduğu söyleniyorö dedi.

Geçen hafta içerisinde Derinkuyu bölgesinde yağan doludan dolayı bölgedeki 200 dekar alanda fasulyelerin tamamının zarar görmesinden dolayı çiftçiler tarafından sürülerek tarlaların temizlendi bilgisini veren Ekiz, Cuma gününden beri Derinkuyu çiftçisinin 200 dekar alanda fasulyesini yeniden ekmeye başladığını ifade etti. Yağışların arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi bitkiler için zamansız olduğunun söylenebileceğini, ancak yine de taneleri doldurma için yararlı olabileceğini söyleyen Ekiz ? Bu yağmurlar kıraç alana ekilen kabak tarlalarında bitişi sağlayacağını, araziye ekili domates, biber ve patatese faydalı olacağını, bağlarda da salkım gelişmesine neden olacağını düşünüyoruz. Çok iyi oldu diyoruz. Çünkü tahıl sadece bizim bölgenin ürünü değil. Sulu tarımın olmadığı alanlarda ağaçların kuruma tehlikesi vardı. En azından meyve ağaçlarının kurumasını önleyecek. Allah'a şükrediyoruz. Rahmetini bol etsin, afatından korusun diyoruzö diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

mustafa ekiz Derinkuyu Nevşehir Politika Güncel Haberler

title