Haberler

Marshall Adaları, Nükleer Silah Sahibi Dokuz Ülkeye Karşı Hukuki Mücadele Başlattı

Marshall Adaları Dışişleri Bakanı Brum: "Kimse bizim çektiğimiz acıları yaşamasın diye hukuki süreci başlattık"

Büyük Okyanus'ta yer alan Marshall Adaları, nükleer silah sahibi dokuz ülkeye karşı uluslararası hukuku açıkça ihlal ettikleri suçlamasıyla daha önce eşi görülmemiş bir dava süreci başlattı.

Büyük Okyanus'ta bin 156 ada ve adacıktan oluşan Marshall Adaları, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, İsrail, Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore hakkında Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.

Yaklaşık 70 bin nüfusa sahip ada devleti, ABD'ye karşı San Francisco'daki federal mahkemede açtığı ikinci davada da ABD Başkanı Barack Obama'nın yanı sıra savunma ve enerji bakanları ile ABD Nükleer Güvenlik İdaresi kurumunun başkanından da şikayetçi oldu.

Marshall Adaları Dışişleri Bakanı Tony de Brum, "Halkımız, nükleer silahlar yüzünden çok büyük acılar çekti. Dünya üzerindeki hiç kimse, bu acıları yaşamasın diye hukuki süreci başlattık. Biz tazminat değil, eylem istiyoruz. Bu dokuz ülkenin taahhütlerini yerine getirmesini istiyoruz" dedi.

ABD'nin II. Dünya Savaşı'nın ardından çok sayıda nükleer test yaptığı bölgede yer alan Marshall Adaları, söz konusu dokuz ülkenin silahsızlanma için görüşme yapacaklarına nükleer silahlarını yenilediklerine ve gelecek 10 yılda nükleer silahlara yaklaşık 1 trilyon dolar harcanacağına dikkati çekti.

ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin, 1968'de kabul edilen ve 1970'te yürürlüğe giren Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'na taraf ülkeler arasında yer alıyor. Anlaşmanın, taraf olmayan İsrail, Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore için de "uluslararası teamül hukuku" çerçevesinde bağlayıcı olduğu savunuluyor. Anlaşma, nükleer silahların yayılmasını önlemek için taraf ülkeler arasında görüşmeler yapılmasını öngörüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmazken İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Paul Hirschson, davadan haberleri olmadığını belirtti. Hirschson, anlaşmayı imzalamayan İsrail'in dava edilemeyeceğini ileri sürdü.

Nobel Barış Ödülü sahibi Güney Afrikalı Desmond Tutu ile İranlı Şirin Ebadi de Marshall Adaları'nın hukuki mücadelesine destek verdi. - New York

Kaynak: AA / Güncel

Rusya Federasyonu Marshall Adaları İsrail Politika Güncel Haberler

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönüşebilir

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönüşebilir

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sona erdi: Yılın ikinci yarısında yıllık enflasyon hızla gerileyecek

15 kişinin can verdiği Diyarbakır-Mardin arasındaki yangının çıkış nedeni elektrik tellerindeki kıvılcımlar

15 kişinin can verdiği Diyarbakır-Mardin arasındaki yangının çıkış nedeni elektrik tellerindeki kıvılcımlar

Bakmadan Geçme

Sırbistan elendi mi, gruptan çıktı mı? Sırbistan kiminle eşleşti EURO 2024? Bu akşam kimin maçı var? (EURO 2024) Bugünkü EURO 2024 maçları Danimarka elendi mi, gruptan çıktı mı? Danimarka kiminle eşleşti EURO 2024? Slovenya elendi mi, gruptan çıktı mı? Slovenya kiminle eşleşti EURO 2024? İngiltere elendi mi, gruptan çıktı mı, İngiltere kiminle eşleşti EURO 2024? Fransa Polonya maçı CANLI izle! (EURO 2024) Fransa Polonya EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? Çember: Sırlar Apartmanı filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Çember: Sırlar Apartmanı filmi ne zaman, nerede çekildi? #129300 Hollanda Avusturya maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Avusturya EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT Spor canlı maç izle! FRANSA-POLONYA CANLI izle! TRT Spor HD kesintisiz şifresiz canlı yayın izleme linki! Iron Man filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Iron Man filmi ne zaman, nerede çekildi? 25-26 Haziran Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? Küçük Esnaf filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Küçük Esnaf filmi ne zaman, nerede çekildi? Gülen Gözler filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Gülen Gözler filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 25-26 Haziran hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? Avanak Abdi filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Avanak Abdi filmi ne zaman, nerede çekildi?
Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

Memur ve emekli ne kadar zam alacak? Haziran enflasyonu gelmeden rakamlar tek tek hesaplandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title