Haberler

Kent Konseyi Vatandaş Karnesi Çıkartacak

Güncelleme:

Gaziantep Kent Konseyi belediyelere yeni bir çalışma imkânı sunuyor.

Konsey, vatandaş ile yaptığı anket neticesinde belediyelerin hizmet karneleri ortaya çıkaracak.

Gaziantep Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Binici başkanlığında bir heyet AK Parti Şehitkâmil İlçe Başkanı Hasan Coşkunu ziyaret etti. Binici, burada kent konseyinin yeni projesinin detaylarını anlattı.

Şehitkâmil İlçe binasında gerçekleşen ziyarette, yaklaşık bir sene önce ilçe başkanlığa seçilen Hasan Coşkun'a iyi niyet ziyaretinde bulunarak kent konseyinin çalışmaları hakkında bilgiler veren Binici, daha katılımcı bir oluşum kurmak istediklerini söyledi.

Belediyelerin çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve yeni bir uygulama ile belediyelerin önüne birer vatandaş karnesi koyacaklarını belirten Binici, "Hazırladığımız bir anket ile belediyelerin çalışmalarını ortaya koyacağız. Bütün belediyelerin ekonomik, kültürel, sanatsal karnelerini çıkaracağız. Örneğin bir belediye herhangi bir mahallede neler yapmalı ya da neler yapmamalı gibi bir öneri getiriyoruz. Eğer mahallenin bir sosyal tesise ihtiyacı varsa onu yapmasını önereceğiz. Park ihtiyacı varsa park önereceğiz. Ama ihtiyacı yoksa eğer belediye de gidip oraya yapıyorsa bunu da yapma diyeceğiz. Bu bizim vatandaş ile yapacağımız anket sonucu ortaya çıkacaktır. Bu anketi en az 5 bin vatandaş ile yapacağız." diye konuştu.

Mahalleli ile bire bir görüşüp mahallenin ihtiyacını bir bağımsız STK olarak gündeme getirmek istediklerini vurgulayan Binici, "Bazen belediye ihtiyaç olmayan bir hizmeti oraya götürebiliyor. Bazen de ihtiyaç olmayan bir hizmet mahalleye gitmiyor. Biz bunun alt yapısını oluşturacağız. Mahallenin ihtiyacı ne ise onu bir karne ile belediyelere bildireceğiz." ifadesini kullandı.

Kentin fizibilitesini çıkarttıklarını ve bunu zaman zaman gündeme getirip bir takım kararlar aldıklarını ifade eden Binici, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden geçirdikleri bazı maddeleri de uygulamaya koyduklarını belirtti.

Türkiye Kent Konseyi Birliği kurduklarını ve bu oluşumu ülkenin dört bir yanına yaydıklarını belirten Necati Binici, Türkiye'de 64 ilde, ilçelerle birlikte 200'ün üzerinde kent konseyinin olduğunu kaydetti. Yeni büyükşehir yasası ile birlikte hem belediyelerin hem de kent konseyinin görev ve sorumluluklarının arttığını dikkat çeken Binici, kent konseyinin bünyesinde bulunan bir çok birimlerle değişik konu ve sıkıntıları gündeme getirerek çözüm aradıklarını belirtti.

Genel anlamda kentin sıkıntıları ve bunlara çözüm odaklı bir çalışma yürüttüklerine işaret eden Necati Binici, mecliste grubu bulunan partilerin temsilcileri ve STK'ların birer temsilcileri ile her toplumdan birer temsilci alarak çalışma yaptıklarını kaydetti.

AK Parti Şehitkâmil İlçe Başkanı Hasan Coşkun ise, göreve geldiği yaklaşık bir yıldan buyana vatandaşların istek ve şikâyetlerine cevap vermeye çalıştıklarını kaydetti.

Yeni bir yönetim kurulu ile birlikte ilçenin sıkıntılarının yanında çözümlenmesi gereken konuları ilgili birimi ve makamlarla görüşerek çözmeye gayret gösterdiklerini ifade eden Coşkun, Özellikle belediyeler, GASKİ; TEDAŞ, trafik gibi konularda vatandaşların şikâyet ve önerilerinin bulunduğunu, teşkilat olarak bu tür sorunların büyük bir bölümünü çözüme kavuşturduklarını belirtti.

Vatandaşın bizzat kendisini görmesi ve konuşması gibi bir istek ile karşı karşıya kaldığını ve her vatandaşa bire bir açıklama yapmanın mümkün olmadığını vurgulayan Coşkun, teşkilat içinde kurdukları bir sistem ile herkesin sorun ve sıkıntılarına çözüm odaklı bir hizmet verdiklerini kaydetti.

Geçen seçim sürecinde Gaziantep'in doğusunda bir hastane kurulması yönünde halka söz verildiğini ve bunun yapılmadığı yönünde çok şikâyetler aldıklarını belirten Başkan Coşkun, bunun Kent Konseyi'nde gündeme alınmasını ve hatta belediye meclislerinde gündeme gelmesini istedi.

Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Binici ise, konuyu gündemlerine alacaklarını ve gerekli birimlere ileteceklerini ifade etti.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Necati Binici Hasan Coşkun Ak Parti Türkiye Güncel Haberler

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Mehmet Şimşek mesajı vermişti! Bakanlığa bağlı ekipler denetim için sahillere iniyor

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye 'asgari ücret' çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Bayram ziyaretinde CHP'den AK Parti'ye "asgari ücret" çağrısı: Umarız müjdeyi verirsiniz

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Oktay Kaynarca'dan dikkat çeken çıkış: Ben Türkiyeliyim

Bayram sabahı yanlışlıkla 20 bin TL'sini çöpe attı

Bayram sabahı yanlışlıkla 20 bin TL'sini çöpe attı

title