Haberler

Kayseri Ulaştırma Bakanı: 2020'de Akdeniz ile Karadeniz Hızlı Trenle Birbirine Başlanacak

Abone Ol

Ulaştırma Bakanı: 2020'de Akdeniz ile Karadeniz hızlı trenle birbirine başlanacak ULAŞTIRMA Bakanı Feridun Bilgin, 2020 yılında başta Akdeniz-Karadeniz'de Samsun- Antalya hattı olmak üzere, Edirne'den Kars'a, İzmir'den Erzurum'a kadar yurdun dört bir yanının hızlı trenle vatandaşların yolculuk yapabileceğini söyledi.

Ulaştırma Bakanı: 2020'de Akdeniz ile Karadeniz hızlı trenle birbirine başlanacak

ULAŞTIRMA Bakanı Feridun Bilgin, 2020 yılında başta Akdeniz-Karadeniz'de Samsun- Antalya hattı olmak üzere, Edirne'den Kars'a, İzmir'den Erzurum'a kadar yurdun dört bir yanının hızlı trenle vatandaşların yolculuk yapabileceğini söyledi.

Ankara'dan özel uçakla Kayseri'ye gelen, Erkilet havaalanında Vali Orhan Düzgün, AK Parti Kayseri milletvekili ve Ak Parti Genel başkan Yardımcısı, bacanağı Mehmet Özhaseki,Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve bakanlığına bağlı kuruluşların bölge ve il müdürlerince karşılanan Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin, önce Kayseri Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan bakan Bilgin, 2020 yılına kadar Türkiye'nin dört bir yanının hızlı trenh ağıyla birbirine bağlanacağını, Kayseri'nin kavşakta olması nedeniyle önemli bir avantaja sahip olduğunu söyledi. Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin, şunları söyledi:

"2020 yılında Samsun- Antalya hızlı tren bağlantısı gerçekleşecek. Böylece Akdeniz ile Karadeniz demiryoluyla birbirine bağlanacak. Keza, Ankara-Bursa, Ankara- Afyonkarahisar-İzmir bağlantısı, Ankara- Sivas-Erzincan, Ankara- Kayseri, Kayseri- Aksaray-Konya- Antalya hızlı tren hatları 2020'ye kadar faaliyete geçecek. 2016 yılına kadar projeler tamamlanmış olacak. Böylece Doğu-Batı, Kuzey-Güney hızlı tren projesi gerçekleşecek. Tam bu kavşakların önemli kesişme noktasında bulunan Kayseri, otomatik olarak Akdeniz'e, Marmara'ya, Ege'ye ve Doğu Anadolu'ya bağlanacak. Kaşakta bulunan Kayseri'den hızlı trenle bir yolcu aktarmasız olarak 5 saat 5 dakikada İstanbul'a, 1 saat 35 dakikada Ankara'ya, 1 saat 45 dakikada Konya'ya, 3 saat 26 dakikada Antalya'ya, 4 saat 50 dakikada İzmir'e ulaşabilecek."

Büyükşehir Belediyesinin ardından Kayseri Valiliğini ziyaret eden bakan Bilgin, Kayseri ve çevre iller için önemli bir hava alanı konumundaki Erkilet'te, askerlerden alınan 250 bin metrekarelik alanda yeni iç hatlar binası yapacaklarını, mevcut iç hatlar binasının da dış hatlara katılacağını ifade etti. Bakan, daha sonra Karayolları 6. Bölge Müdürlüğündeki brifinge ve ardından Büyükşehir belediyesinin Cırgalan semtinde yaptıracağı ilkokulun temel atma törenine katıldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Feridun Bilgin Karadeniz Kayseri Akdeniz Politika Güncel Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title