Haberler

Güreş Sayesinde Teröre Bulaşmaktan Kurtuldum"

Batman'da 10 çocuklu bir ailede büyüyen 16 yaşındaki Doğan Kara, güreşte başarı sağlayarak, önce Türkiye ikincisi, ardından Balkan şampiyonu, daha sonra da dünya üçüncüsü oldu.

SELMAN TÜR - Batman'da 10 çocuklu bir ailede büyüyen 16 yaşındaki Doğan Kara, güreşte başarı sağlayarak, önce Türkiye ikincisi, ardından Balkan şampiyonu, daha sonra da dünya üçüncüsü oldu.

Batman'ın yoksul mahallesinde büyüyen Kara, 11 yaşında tanıştığı güreşte, kısa sürede başarılar elde ederek milli takıma seçildi. Okul seçmelerinde güreşe başlayan Kara, önce Türkiye ikincisi, ardından Balkan şampiyonu son olarak da dünya üçüncülüğü elde etti.

Güreş sayesinde teröre bulaşmaktan kurtulan Kara'nın hedefi, Tokyo'da yapılacak 2020 Yaz Olimpiyatları'nda şampiyon olmak ve Türk bayrağını dalgalandırmak.

Doğan Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkez Petrolkent Mahallesi'nde 10 çocuklu ailenin sekizinci çocuğu olduğunu, 11 yaşında güreşle tanıştığını söyledi.

Petrolspor Kulübü yöneticilerinin 2011 yılı başında okul seçmelerinde ortaokul birinci sınıfta okuduğu sırada kendisini seçtiğini ve kulübe girdiği ilk 6 ayda Türkiye ikincisi olduğunu kaydeden Kara, okul dışındaki zamanının tamamını güreşe ayırdığını, bu sayede Avrupa ikincisi ve ve Balkan şampiyonu olduğunu belirtti.

Güreş, hayatını değiştirdi

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te yapılan Yıldızlar Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda 46 kiloda dünya üçüncülüğünü elde ettiğini bildiren Kara, spordaki kazancı ile aile bütçesine de katkıda bulunduğunu anlattı.

Güreşle tanışmadan önce başıboş bir şekilde yaşadığını, güreş sayesinde hayatının değiştiğini ifade eden Kara, şöyle konuştu:

"Güreşle tanışmamış olsaydım belki bugün daha başka yerlerde olurdum. Güreş sayesinde en azından teröre bulaşmaktan kurtuldum. Belki serseri olurdum. Bu nedenle tüm kardeşlerimin sporla buluşmasını istiyorum. Güreşle vatanımı, devletimi daha iyi tanıdım. Vatanıma dair kalbimde ayrı bir sevgi oluştu. Okulumu aksatmıyorum. Petrolspor Kulübü bize her imkanı sunuyor. Bundan sonraki hedefim Tokyo'da yapılacak olan 2020 Yaz Olimpiyatları'nda şampiyon olmak, bayrağımızı dalgalandırmak ve İstiklal Marşımızı da hür sesle okutmayı hedefliyorum."

Doğan Kara'nın antrenörü Halil İbrahim Kay ise, amaçlarının bu gibi gençlerin Batman'da yetişmesini sağlamak olduğunu aktararak, daha önce de Sinan Sadak'ın dünya şampiyonu olduğunu anımsattı.

Kay, "Amacımız, dezavantajlı çocuklarımızı alıp, vatanına, milletine ahlaklı birer sporcu olarak yetiştirmektir. Daha önce de birçok sporcumuz şampiyonluklar elde etti. Bu bölgede çok cevherler var. Önemli olan bu cevherleri bulmak ve işlemektir. Ancak bizi üzen konu, kentimizi, ülkemizi dünyanın farklı yerlerinde temsil edip şampiyonluklar elde eden bu sporcularımızın kentte yeterli ilgiyi ve desteği görmemesidir. Bu gençlere sahip çıkılması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / Güncel

doğan kara Türkiye Batman Tokyo Spor Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Doğum teşvik paketi geliyor! Doğum izninin uzatılması da kira ve kreş desteği de masada

Bakmadan Geçme

Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 22 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 22 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Arda Güler Portekiz maçında oynayacak mı? Arda ilk 11'de mi? Avrupa Şampiyonası Finali ne zaman? EURO 2024 ne zaman bitiyor? Fransa sembolü neden horozdur? Hollanda forması neden turuncu? Hollanda neden portakal renginde? #129300 #9917 Hollanda Fransa maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hollanda Fransa maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Hollanda Fransa maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hollanda Fransa maçı ne oldu? Hollanda Fransa maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Fransa EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! HOLLANDA FRANSA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! EURO 2024 gruptan kaç takım çıkıyor, 3.'ler çıkıyor mu? #9917 Filenin Sultanları elendi mi? A Milli Kadın Voleybol Takımı VNL elendi mi? #129300 #127952 Mbappe neden yok, sakat mı cezalı mı? Mbappe oynayacak mı EURO 2024 (Hollanda – Fransa)? #129300 #9917
Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title