Haberler

Göğsümüzü Kabartan Güzellik

İngiliz The Times Gazetesinin, Altı Aylık Bir Araştırmanın Sonucunda Caretta Caretta Kaplumbağalarının Yumurtalarını Bıraktığı, Doğa Harikası Muğla'nın Ortaca İlçesi Dalyan Beldesi'ndeki İztuzu Plajı'nı 'Avrupa'nın En İyi Açık Alanı' Olarak Seçmesi, Yörede Sevinçle Karşılandı.

İNGİLİZ The Times gazetesinin, altı aylık bir araştırmanın sonucunda Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı, doğa harikası Muğla'nın Ortaca İlçesi Dalyan Beldesi'ndeki İztuzu Plajı'nı ‘Avrupa'nın En İyi Açık Alanı’ olarak seçmesi, yörede sevinçle karşılandı. Turizmciler, yetkililer ve çevreciler, değerlendirmenin göğüslerini kabarttığını belirterek, İztuzu ve civarındaki tatil merkezlerinin tanıtımına büyük katkı sağlayacağına da dikkat çekti.

The Times, dün internet sitesinde, altı aylık bir araştırmanın sonucunda, İztuzu Plajı'nı, okuyucuları tarafından önerilen 200 yer arasında seçilen 24 finalisti ziyaret eden jürinin ‘Avrupa'nın En İyi Açık Alanı’ seçtiğini duyurdu.

Sitede, Annie Gatti'nin imzasını taşıyan ‘Green Spaces: Dalyan, Turkey’ (Yeşil Boşluk: Dalyan, Türkiye) başlıklı değerlendirme yayınlandı. Gatti, İztuzu ve civarı hakkında bilgiler de verdiği üç sayfalık değerlendirmesinde, “İztuzu Plajı Akdeniz'de ender rastlanan bir yer. Çam ağaçlarıyla kaplı bir dağdan nehir ağzına uzanan, bir tek ev, dükkan veya otelin görünmediği 4.5 kilometrelik altın kum” sözlerini kullandı. Gündüz insanların yüzdüğü, yürüdüğü ya da güneşlendiği plajın gece yüzlerce kaplumbağayı ağırladığına dikkat çekti. Günübirlik turistlerin gösterdiği büyük ilgiye rağmen kaplumbağaları koruma çalışmalarının sonuç verdiğini vurgularken, Pamukkale Üniversitesi'nin bir ekibi tarafından yürütülen 21 yıllık izleme programının, kaplumbağalarının sayısının istikrarlı olduğunu, yuvaların sayısında ise, az da olsa artış sağlandığını kaydetti.

ORTAK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ

Bakanlar kurulu kararıyla, 12 Haziran 1988'de ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilan edilen, bir tarafı Dalyan kanalındaki tatlı, diğer tarafı ise Akdeniz'in tuzlu suyuyla çevrili İztuzu'na verilen bu sıfat, kısa sürede yankı buldu.

Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇKK) Başkanı Önder Kıraç, değerlendirmenin göğüslerini kabarttığını belirterek, yıllardır çalışmalarına destek veren doğaseverlere teşekkür etti. Kıraç, “İngiliz gazetesinin göğsümüzü kabartan haberi, tesadüfü değildir. 1988'den bu yana kurumumuzun koruma stratejileri, yerel yönetimler ile tüm doğaseverlerin aktif katılımıyla ortaya çıkan planlama çalışmaları ve yatırımları sonucunda, İztuzu Sahili, hem Caretta Carettaların üreme merkezi, hem de bölgeye gelen insanların belirli saatler içinde kullanabileceği, koruma ve kullanma prensiplerinin en iyi şekilde uygulandığı bir ziyaret alanı haline gelmiştir. Bilimsel araştırmaların sonuçlarında önerilen tüm koruma tedbirlerinin hassasiyetle uygulandığı, sürekli ve düzenli olarak yürütülen izleme projelerimiz ile bölgenin hassas dengesi korunarak kullanılmaya devam edilmektedir, devam da edilecektir” dedi.

Dalyan Belediye Başkan Vekili Polat Ertuğrul da İztuzu'nu korumaya devam edecekleri sözünü vererek, “Avrupa'nın en iyi açık alanı ilan edilmek, çok sevindirici bir haber. ÖÇKK, halkımız ve biz yerel yöneticiler bu işi birlikte başardık. Bizler bu güne kadar bu güzelliği koruduk. Bu güzelliği bizden sonra gelecek kuşaklara da aynı şekilde bırakmak için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

TANITIMA DA KATKI SAĞLAYACAK

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, Ula, Marmaris ve Datça'daki 435 konaklama tesisini çatısı altında toplayan Güney Ege Otelciler Birliği Başkanı İlhan Açıkgöz, Times'ta yayınlanan kararın tanıtıma da katkı sağlayacağını savunarak şöyle konuştu:

“Karar, sadece Dalyan değil tüm yörenin hatta Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Çünkü, her yıl yüz binlerce turist, başta Marmaris olmak üzere çevredeki tatil merkezlerinden İztuzu'na da uğrayan turlara katılıyor. Bu güzelliği görmek isteyenler, çevredeki yerleşim merkezlerine gelip konaklamak zorunda. The Times gibi dünyaca tanınan etkinliği kabul edilen bir gazetede yöremizin, güzel bir sıfatla taçlandırılarak, geniş yer bulması, önemli bir tanıtım imkanı da sağlamıştır. Bu güzelliği, doğallığı koruyan herkese şükran borçluyuz.”

Dalyan'daki ‘Kano’ isimli butik oteli işleten Tolga Savacı da, Times'ta yayınlanan kararın tanıtıma katkı sağlayacağını savundu, “Karar, sadece Dalyan değil tüm yörenin hatta Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Bu güzelliği, doğallığı koruyan herkese şükran borçluyuz” diye konuştu. Savacı, “Bakın, İngilizler bizim güzelliklerimizin nasıl farkında. İztuzu gibi Türkiye'nin bütün güzelliklerine sahip çıkmalıyız” diyerek, her kesimi, doğaya sahip çıkmaya çağırdı.

Dalyan Doğa Sporları ve Çevre Koruma Derneği (DOSÇEV) Başkan Yardımcısı turizmci Özay Akdoğan da duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“Bizler, yıllardır Dalayanımız'ı ve İztuzu kumsalımızı, korumanın yanı sıra, hem ülkemizde hem de uluslararası arenada tanıtmak için de çok çaba sarf ettik. Bence bu seçim bizim çabalarımız kadar olumlu sonuç doğuracaktır.”

İNGİLİZLERİN SEVGİLİSİ

Bir başka İngiliz gazetesi ‘The Independent’ da Haziran 2006'da, İztuzu kumsalına, ‘En İyi 10 Kumsal’ sıralamasında yer vermişti. Gazete, 6'ncı sırada gösterdiği İztuzu'nun doğal özelliklerine değinirken, kumsalın tatlı su ile deniz suyu arasında uzandığına dikkati çekmiş ve bölgeyi ziyaret edenlerin tercihlerine göre tatlı veya tuzlu suda yüzme olanağı bulunduğunu belirtmişti.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Haberler

İsrail ve Hamas, esir takası ve ateşkes müzakerelerine yeniden başlıyor

İsrail ve Hamas, esir takası ve ateşkes müzakerelerine yeniden başlıyor

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş MHP'li vekilin ismini verdi: Kiralık katilin Bolu'da gizlendiğine dair kuvvetli şüphe var

Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş MHP'li vekilin ismini verdi: Kiralık katilin Bolu'da gizlendiğine dair kuvvetli şüphe var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun mayıs ayından sonra hızlı bir düşüşe geçmesini bekliyoruz

Bakmadan Geçme

Kanser tedavisi gören Fatma Karanfil öldü mü? Fatma Karanfil kimdir, kaç yaşında, eşi kim? YKS deneme sınavı tarihleri: YKS çevrimiçi deneme sınavı ne zaman olacak? MEB online deneme ne zaman? Son yılların en iyi bilgisayar oyunları hangileri? İşte dünyanın en iyi oyunları Teşrik tekbirlerinin dinî hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir? Kulak çubuklarındaki gizli tehlike! Kulak temizleme çubukları neden kullanılmamalı? Anadolu parsı nesli neden tükendi? Türkiye'de Anadolu parsı var mı? Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları! FA Cup Finali hangi kanalda? FA Cup Manchester City - Manchester United maçı nereden izlenir? Bridgerton 3. sezon 2. kısım ne zaman? Bridgerton 3. sezon 2. kısım hangi tarihte yayınlanacak? Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024?
Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title