Haberi Paylaş

CHP'li vekilden TRT ile ilgili dikkat çeken iddia: Bunun adı kul hakkı yemek değil de nedir

Güncel Haberler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sayıştay'ın 2021 yılı raporuna göre TRT'ye sınavsız ve mülakatsız 4 bine yakın personelin alındığını belirtti. İlgezdi, "Bunun adı kul hakkı yemek değil de nedir?" sözleriyle tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sayıştay'ın 2021 yılı kamu iktisadi teşekkülleri (KİT) denetim raporlarına göre 4 bine yakın yeni personelin TRT'ye sınavsız alındığını söyledi. Bunun adının kul hakkı yemek olduğunu söyleyen İlgezdi, sert sözlerle tepki gösterdi.

İlgezdi, "Sayıştay'ın açıklamış olduğu 2021 yılına ait KİT Komisyonu raporunda yaptığımız incelemede, devletin resmi televizyon kanalı olan TRT'ye sınavsız ve mülakatsız 4 bin personel alındığını tespit ettik. Bu incelemelerde şehit yakınlarına, gazilerimize ve engelle yurttaşlarımıza ayrılan personel sayısı sadece 28 kişi .İktidarın milyonlarca yurttaşımızın KPSS'de başarılı olmasına rağmen sözlü mülakat adı altında ucube bir yöntemle elemesine ses çıkarmamasına, hemen hemen her kurumda yaptığı gibi devletin televizyon kanalına da yandaşlarını doldurmak için hiçbir fırsatı kaçırmadığına ve ayrımcılığın kitabını bir kez daha tekrar yazdığına bu rapor ile şahit oluyoruz. Bunun adı kul hakkı yemek değil de nedir?" ifadelerini kullandı.

İlgezdi, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bu hangi vicdana sığmaktadır? Sözde devlet kanalı dediğimiz TRT'de yayınlanan her 10 programdan 8'i dış yapım tarafından yapılmaktadır. Kamu yayıncılığı için ayrılan bütçenin dış yapımlara aktarılmış olması bu ülkenin tüm yurttaşlarını derinden etkilemektedir. TRT'de yapılan bu sistemin adını çok net koymamız lazım aslında, bunun adı düpedüz hortumlama sistemidir. İktidara buradan bir kez daha soruyorum, binlerce personel çalıştırıp yapımları neden dış yapımlara teslim ediyorsunuz? Nerede kaldı millilik, nerede kaldı yerlilik

Muhalefeti dayanaksız iddialarla eleştirmeye yemin etmiş konuklarla hazırlanan programlara milyonlarca bütçeler yatıran saray iktidarından TRT'yi kurtaracağız. Halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlayan TRT'nin yandaş yöneticileri bilsinler ki, CHP iktidarında TRT iktidarın değil halkın televizyonu olacak. Yurttaşlarımıza söz veriyoruz."

Kaynak: ANKA / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Gamze Akkuş İlgezdi Sayıştay KPSS Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

mevlüt Altın:

Kul hakkını önce belediyelerinizde arayın. Neden Bolu belediye bşk nın söylediği "BELEDİYELERE REFERANSI OLANLAR ALINIR" sözünü araştırmadınız. Orada yenen KUL HAKKI değilmi

Cevap Yaz27Yayından Kaldır
mevlüt Altın:

"CHP İKTİDARINDA TRT HALKIN TELEVİZYONU OLACAK" İstanbul Belediyesi gibi mi Sormak lazım hanımefendiye

Cevap Yaz24Yayından Kaldır
Kayahan Kaya:

Cambaza bak cambazaaaa!!!!!!!! Ilgezdi ve kul hakkı savunuculuğu Yav he hee

Cevap Yaz14Yayından Kaldır
Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title