Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uyarısının ardından Finlandiya'dan dikkat çeken karar: Kur'an-ı Kerim yakma eylemlerine izin vermeyeceğiz

Güncel Haberler

Rasmus Paludan'ın Stockholm'de Kur'an-ı Kerim yakması Müslümanları ayağa kaldırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan skandalın ardından İsveç'e NATO kapılarını kapatırken, Finlandiya için olumlu mesajlar verdi. Erdoğan'ın "Finlandiya ile ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Ama Finlandiya da aynı yanlışı yapmaması lazım" açıklamasının ardından Finlandiya'dan dikkat çeken bir karar geldi. Finlandiya polisi, kamuya açık alanlarda Kur'an-ı Kerim gibi kutsal kitapların yakılmasına izin vermeyeceğini bildirdi.

Aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan'ın skandal eylemleri Müslümanları ayağa kaldırdı. İsveç'te Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakan Paludan, aynı provokasyonu Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da Cuma namazı çıkışı bir caminin karşısında gerçekleştirdi. Bu eylemler Müslüman alemini ayağa kaldırırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç'e NATO'nun kapılarını kapattı, Finlandiya'ya ise olumlu mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili, "Biz icabında Finlandiya'yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak. Ama Finlandiya da aynı yanlışı yapmaması lazım" demişti.

Bu gelişmenin ardından Finlandiya'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Finlandiya Ulusal Polis Kurulu, kutsal kitapların yakılmasını "cezalandırılabilir suç" olarak değerlendirecek. Buna göre, kutsal kitapların saygısızlığa uğraması da benzer şekilde ele alınacak.

Finlandiya Emniyet Görevlisi Vesa Pihajoki, "Kur'an-ı Kerim'in yakılması planlanmış olsaydı polis, gösteriyi düzenleyen kişiye izin verilmeyeceğini önceden bildirirdi. Ayrıca söz konusu faaliyet bir gösteri sırasında veya polisin dikkatini çeken başka bir durumda gerçekleşirse, polis müdahale edecektir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

Finlandiya Stockholm Türkiye Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Rafflesia:

Ya zaten nasıl olur bir dini değere saygısızlık yapılabilir ki? Diğer dinlerin kitapları yakılsa hoşlarına gider miydi? İnanılır gibi değil bu duruma Müslüman olmayan ülkelerin bile ses çıkartması gerekirdi.. İnsan değiller ki..

Cevap Yaz228Yayından Kaldır
Mehmet YILMAZ:

Kur'an'ı Kerim yakılmasını şiddetle kınıyorum da, bizden başka müslüman ülke yokmu? Pakistanlısı, suudisi, ıraklısı, mısırlısı, iranlısı nerede? Yada onlarda açıklama yapıyor ama bizim TV ler sadece Cumhurbaşkanımızı gösterip mi yüceltiyor. Aklımda deli sorular.

Cevap Yaz1324Yayından Kaldır
haksız mıyım:

kimseye faydası olmayan, düşmanlıkları körükleyen şeyler bunlar. aferin finlilere

Cevap Yaz212Yayından Kaldır
Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title