Haberler

Fincancı'nın gözaltına alınması sonrası Başsavcılık, TTB'ye kayyum atanması talebinde bulundu

Güncelleme:

"TSK kimyasal silah kullanıyor" iddiasıyla Türkiye'yi ayağa kaldıran Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, terör propagandası yapmak suçlamasıyla İstanbul'da gözaltına alındı. Fincancı'nın gözaltına alınması büyük ses getirirken, Başsavcılık'ın Türk Tabipleri Birliği'ne kayyum atanması ve yerlerine yeni isimlerin seçilmesi talebinde bulunduğu öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan İstanbul'da gözaltına alındığını bildirdi.

BAŞSAVCILIK'TAN TTB'YE KAYYUM TALEBİ

TTB Başkanı Fincancı'nın gözaltına alınması gündem yaratırken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Türk Tabipleri Birliği'ne kayyum atanmasını talep ettiği öğrenildi. Ayrıca Fincancı'nın, TTB Merkez Konseyi Başkanlığı görevine son verilmesi ve yeni başkan seçilmesi yönünde karar alınması mahkemeden talep edildi.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklama şöyle; ''20.10.2022 tarihinde PKK/YPG silahlı terör örgütünün sözde yayın organına yaptığı açıklamalar nedeniyle Türk Tabipler Birliği Başkanı Rasime Şebnem Korur, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör Suçları Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7/2 maddesi gereğince Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçundan 26.10.2022 tarihinde gözaltına alınmıştır.

Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığımızca adı geçen şüphelinin halen devam ettirdiği Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanlığı görevine, 6023 sayılı Türk Tabipler Birliği Kanununun 'Amaçları dışında faaliyet gösteren Türk Tabipleri Birliğinin merkez ve tabip odalarındaki sorumlu organlarının görevlerine son verilmesine ve yerlerine yenilerinin seçilmesine, Sağlık Bakanlığının veya bulundukları yer Cumhuriyet Başsavcılığının istemi üzerine…' şeklindeki Ek 2. Maddesinin 2. Fıkrası gereğince son verilmesine, aynı maddenin 3. Fıkrasında düzenlenen usulle yerine yeni merkez konseyi başkanı seçilmesine karar verilmesi için nöbetçi asliye hukuk mahkemesi nezdinde talepte bulunulmuştur.''

NE OLMUŞTU?

PKK/YPG'nin sözde yayın organına konuşan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör operasyonları sırasında kimyasal silah kullandığını iddia etmişti.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipleri Birliği Başkanı adli tıp uzmanı Şebnem Korur Fincancı hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama' suçlarından, soruşturma başlatmıştı.

''ENVANTERDE KİMYASAL SİLAH YOK''

Milli Savunma Bakanlığı da bir açıklama yaparak iddiayı yalanlamıştı. Açıklamada, TSK envanterinde kimyasal silah bulunmadığı bildirilmişti.

BAHÇELİ, VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILMASINI İSTEDİ

Dün grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk Tabipleri Birliği'nin kapısına kilit vurulmasını, TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'nın vatandaşlıktan çıkarılmasını istemişti.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Güncel

Türk Tabipleri Birliği Şebnem Korur Fincancı Ankara Güncel Haberler

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Bahçeli'nin Erdoğan-Özel görüşmesine yorumu çok sert oldu: Bu görüşmeler bizi hedef alan kampanyaya dönüştü

Melih Gökçek 'Arsaları sattım' dedi, akıllara Bülent Arınç'ın 2015'teki sözleri geldi

Melih Gökçek "Arsaları sattım" dedi, akıllara Bülent Arınç'ın 2015'teki sözleri geldi

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, adliyeden tespih sallayarak çıktı

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

Coplu müdahale öncesi neler yaşandı? 2 polis memurunun başını yakan olaydan yeni görüntüler

500

Yorumlar (7)

Murat Kılıç:

Sabah sabah ne güzel haberler geliyor

111
10
yanıtYanıtla
Doğrucu Davud:

Bir CHP li olarak ellerinize sağlık diyorum. Vatandaşlıktan da atılabilir bizim için hiç bir sakıncası yok. İngiltere ve ABD üniversitelerine yaranmak için yapmayacağı şey yok anlaşılan. Böyle bir insanı ne demeye TTB nin başına getirirler ki

65
5
yanıtYanıtla
Orhan KÖSE:

Elinize sağlık

27
5
yanıtYanıtla
Serkan Güler:

Hainliğin adı özgürlük olmuş bu memlekette. Bu CHP Allah için bir gün bu vatan için iyi bir şey yapmayacak mı? Ne kadar vatan haini varsa bunlar onlarla kolkola.

18
3
yanıtYanıtla
Sukru Karaca:

ttb nin logosunun renkleri bile alenen biz örgütçüyüz diyor.

6
2
yanıtYanıtla
Recep Koca:

Bu işte parti olmaz vatanını seven milletini seven bu zavallı kadına kurumuna cevap vermeli susmak ikrar dir.hainler Osmanlı'dan bize hediye kırıntılar

4
2
yanıtYanıtla
koray gundogdu:

oh sabah sabah içimin yağları eridi bu ttb ders olur bir daha çok fazla gereksiz konuşmazlar artık.

3
1
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title