Eskişehir'de 4. Uluslararası Cam Festivali Başladı... Ateş Ile Cam Buluşmaya Devam Ediyor - Haberler
Haberi Paylaş

Eskişehir'de 4. Uluslararası Cam Festivali Başladı... Ateş Ile Cam Buluşmaya Devam Ediyor

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Eskişehir'de 4. Uluslararası Cam Festivali Başladı... Ateş Ile Cam Buluşmaya Devam Ediyor

Eskişehir'de 4. Uluslararası Cam Festivali başladı.

Eskişehir'de 4. Uluslararası Cam Festivali başladı... Ateş ile cam buluşmaya devam ediyor

Uluslararası düzeyde ün yapmış cam sanatçılar cama hayat verirken, cam sanatının inceliklerini de izleyicilerle paylaşıyor

Eskişehir'de ulusal ve uluslararası cam sanatçılarının bir araya geldiği 4. Uluslararası Cam Festivali başladı. Kurşunlu Külliyesi Sıcak Cam Atölyesi'nde gerçekleşen festival 30 Ekim 2016 Pazar günü sona erecek. Uluslararası düzeyde ün yapmış cam sanatçıları Colin Webster, Nobuyuki Fujiwara ve Steven Ciezki'nin katılacağı festival boyunca sıcak cam üfleme çalıştayları, konferanslar, müzik dinletileri ve konserler düzenlenecek.

Japonyalı Cam Sanatçısı Nobuyuki Fujiwara'nın Kurşunlu Külliyesi'nde düzenlediği konferans ile başlayan 4. Uluslararası Cam Festivali, Fujiwara'nın Kurşunlu Külliyesi Sıcak Cam Atölyesi'nde gerçekleştirdiği Sıcak Cam Üfleme Çalıştayı ile devam etti. 8 saat boyunca 1000 derecelik fırınlarda eserlerini üreten Fujiwara, çalıştay süresince cama hayat verdi. Nobuyuki Fujiwara Sıcak Cam Üfleme Çalıştayı'na izleyiciler yoğun ilgi gösterirken, Fujiwara cam sanatının inceliklerini izleyicilerle paylaştı. Fujiwara çalışmalarını sürdürürken festivale katılan diğer sanatçılar Steven Ciezki ve Colin Webster da ona yardım etti.

FUJİWARA: GELİŞMEKTE OLAN SANATI ANLAMAK AÇISINDAN BURADA OLMAK, PAYLAŞIMDA BULUNMAK ÇOK GÜZEL

4. Uluslararası Cam Festivali için Odunpazarı'nda olmanın kendisi için çok heyecan verici olduğunu söyleyen Japonyalı cam sanatçısı Nobuyuki Fujiwara, "Burası çok güzel bir yer. Buradaki atmosfer çok güzel. İnsanlar çok kibar ve iyi. Gelişmekte olan sanatı anlamak açısından burada olmak, paylaşımda bulunmak çok güzel. Umarım herkese faydalı olur, herkes eğlenir ve festivalin tadını çıkartır" diye konuştu.

STEVEN CİEZKİ : SAVAŞA HAYIR BARIŞA VE SANATA EVET

Cam Sanatçısı Steven Ciezki, yaşanan savaşlara dikkat çekti. Savaşların sanatla son bulacağını ifade eden Webster, "Savaşa hayır sanata ve barışa evet" dedi. Ciezki, Eskişehirlilerin çok iyi ve cömert olduğunu vurguladı. 'Atmosfer hava burada her şey çok güzel' diyen Ciezki, 4. Uluslararası Cam Festivali'nin sanatçıların bir araya gelmesi ve deneyimleri paylaşması açısından harika olduğunu kaydetti. Ciezki konuşmasına şu sözlerle devam etti: "Bilgileri paylaşma açısından da çok güzel bir fırsat. Burada çalışmaktan dolayı çok mutluyum."

COLİN WEBSTER : DIŞARIDA YÜRÜDÜĞÜNÜZDE HERKES ÇOK SICAK VE ÇOK HOŞGÖRÜLÜ

Colin Webster, 4. Uluslararası Cam Festivali'nin cam, kendi hayatları ve tutkular hakkında paylaşımda bulunmak için çok mükemmel bir fırsat olduğunu kaydetti. Eskişehir'e daha önce de geldiğini ifade eden Webster, "Bana buraya gelmeden önce Eskişehir'e tekrar gelir misin diye sorduklarında hiç tereddüt etmeden kabul ettim. Bence Eskişehir çok özel bir yer. Burası sadece özel bir yer değil, hem güzel, hem özel hem de sanatı destekleyen bir şehir. Oldukça büyük, geniş bir kalpleri var. Dışarıda yürüdüğünüzde herkes çok sıcak ve çok hoşgörülü. Burası benim için güzel bir yer" dedi.

KAZIM KURT : BARIŞ VE KARDEŞLİK HAKİM OLACAKSA BU ANCAK SANATLA OLUR

Toplumların sanat ile ayakta durabileceğinin altını çizen Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, sanatın toplumlar için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı. Kurt, "Toplumlar sanatla çağdaşlaşır. Dünya'da savaşlar son bulup, barış ve kardeşlik hakim olacaksa bu ancak sanatla olur. Bu nedenle de biz Odunpazarı Belediyesi olarak bu tür sanat festivallerine çok önem veriyoruz" dedi.

TAKSİM TRİO'DAN UNUTULMAZ MÜZİK ZİYAFETİ

Festival kapsamında Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi'nde (YKSM) Aytaç Doğan, Hüsnü Şenlendirici ve İsmail Tunçbilek'in oluşturduğu müzik grubu ' Taksim Trio' grubu konser verdi. Taksim Trio Konserine Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, festivale katılan sanatçılar; Steven Ciezki, Colin Webster, Nobuyuki Fujiwara, meclis üyeleri, daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı. Konserde Taksim Trio enstrümanları ile birbirinden güzel eserlere hayat verirken, İsmail Tunçbilek de 'Yalan Dünya' ve 'Derdin Ne' adlı şarkıları söyledi. Dinleyicilerine unutulmaz bir müzik ziyafeti veren Taksim Trio, Eskişehirli dinleyicilerinden tam not aldı.

Cam sanatçıları Ciezki, Webster ve Fujiwara çalıştay süresince cama hayat verirken, cam sanatının inceliklerini de izleyicilerle paylaşıyor. Cama şekil verirken birbirilerinin çalışmalarını da izleyen Ciezki, Webster ve Fujiwara, çalıştaylarda birbirlerine de sık sık yardım ediyor.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Kazım Kurt, Eskişehir, Kurşunlu, Taksim, Politika, Güncel, Haberler

title