Erzurumlular, Kurtuluş Savaşı Şehitlerini Andı - Haberler
Haberi Paylaş

Erzurumlular, Kurtuluş Savaşı Şehitlerini Andı

Bültenler - Güncel
 - Güncelleme:
Erzurumlular, Kurtuluş Savaşı Şehitlerini Andı

12 Mart Erzurum'un Düşman İşgalinden kurutuluşunun 95. yıl dönümü nedeniyle İnegöl Erzurumlular Derneği, anma gecesi düzenledi.

Dernek binası lokalinde gerçekleşen anma gecesine İnegöl Müftüsü Bayram Canbey, Dernek yönetim kurulu üyeleri ile dernek üyeleri katıldı.

Erzurum'un kurtuluşu ile ilgili hazırlanan sine vizyon gösterisinden sonra bir konuşma yapan İnegöl Erzurumlular Derneği Başkanı Hüseyin Döngel," Erzurum'un ve ülkemizin Düşman işgalinden kurutuluşu sırasında şehit düşenler için 250 hatim okuttuklarını okunan hatmin duası ile birlikte bu akşam okunacak mevlidi şerif ile ecdadımızı yad etmek istedik" diyen Döngel,"Kurtuluş savaşı sırasında Çanakkale savaşı ne kadara önemli ise Erzurum'un kurtuluşu da ülkemiz için o kadar önemidir. Dolayısıyla kurtuluş mücadelesi verirken şehit düşen vatan evlatları için Hatim okuttuklarını şimdide bu hatimin duası ile birlikte mevlit okutarak bize bu güzel vatanı bırakan şehitlerimizi güzel bir şekilde anmak istedik. Bu anlamlı geceye katılan başta İnegöl Müftüsü Bayram Canbey'e, yönetim kurulu üyelerimize ve tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Anma gecesine katılan Müftü Bayram Canbey," Anadolu topraklarını bize vatan yapan büyük ecdadımıza her daim şükran borçluyuz. Asırlardan beri Anadolu'nun Doğu kapısını, Erzurum'u bekleyen ecdadımız, karlı Sarıkamış dağlarından Kuzey Afrika çöllerine, Balkan ovalarından Kafkas dağlarına kadar, çeşitli coğrafyalarda ve kıtalarda, bu aziz vatan ve bu aziz millet için kahramanca mücadele etmişlerdir. Vatan ve millet kavramları Erzurumlular için asla bir hamaset örneği olmamıştır; vatan ve millet konusunda Erzurumlular için bir iman meselesidir, büyük bir mefkûredir. Bu ruhun bir tezahürü olarak Erzurumluların, kurtuluştan bir yıl sonra, şehrin enkazı üzerine, Erzurum Kongresini toplayarak, parçalanmak ve yok edilmek istenen vatanın kurtarılması, milletin birlik ve dirliği için verdikleri mücadele, hakikaten emsalsizdir." Dedi.

Karalar Köyü İmam Hatibi Gürsel Gözütok'un kendi yazdığı Erzurum şiirinden sonra okunan Kuranı Kerim, mevlidi şerif ve hatim duasından sonra program sona erdi.

Bültenler / Güncel

Hüseyin Döngel, Çanakkale, Erzurum, İnegöl, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title