Haberler

Maden şirketinin ülke müdüründen skandal savunma: Uyarı e-postasını faciadan 3 gün sonra gördüm

Güncelleme:

Erzincan'da 9 işçinin toprak altında kaldığı faciayla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakılan şirketin Türkiye'deki müdürü C.Y.D. ifadesinde "Olaydan 2 saat önce bölgede çatlakların olduğuna dair I.R.G. bilgilendirme amaçlı fotoğraf attı ve önlem aldığına dair mail attı. Bu maili yurt dışındaki saat farkı nedeniyle görmemiştim. Olaydan sonra direktör arkadaşların uyarması ile olaydan 3 gün sonra maili gördüm" dedi.

Erzincan'ın İliç ilçesinde maden ocağında meydana gelen toprak kaymasına ilişkin soruşturmada yurt dışına çıkış yasağı getirilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakılan şirketin Türkiye'deki müdürü C.Y.D. ifadesinde, maden sahasındaki yığın liç alanında oluşan çatlaklarla ilgili kendisine gönderilen uyarı e-postasını 3 gün sonra gördüğünü belirtti.

"6 ŞUBAT'TA YÖNETİM KURULU BAŞKANI OLARAK GÖREVE BAŞLADIM"

İliç ilçesine bağlı Çöpler köyündeki altın madenini işleten şirketin "Türkiye Ülke Müdürü" C.Y.D, savcılıktaki ifadesinde, 6 Şubat 2024'te şirketin yönetim kurulu başkanı olarak göreve başladığını söyledi. Toprak altında kalan işçilerden 4'ünün ana firmanın, 5'inin ise alt yüklenici firmanın çalışanları olduğunu anlatan C.Y.D, maden sahasında yapılan yığın liçlerin dizaynıyla ilgili projeyi, şirketin bünyesindeki proje birimi ile bir firmanın hazırladığını belirterek, "Projelendirmenin olurunu aldıktan sonra oksit birimine vermektedir. Oksit birimi projeye uygun şekilde yükleme yapmaktadır." ifadelerini kullandı.

Maden şirketinin ülke müdüründen skandal savunma: Uyarı e-postasını faciadan 3 gün sonra gördüm

"KAYAN KÜTLENİN NE KADAR MİKTAR OLDUĞUNU BİLMEMEKTEYİM"

Denetlenmesinin ne şekilde yapıldığını bilmediğini belirten C.Y.D, şunları kaydetti; "Bu olayla ilgili yerin güvenliğinden bildiğim kadarıyla oksit proses birimi ve İSG birimi sorumludur. Bu olayda jeoteknik birimi kayıtları incelediği için ilgili birime bilgi vermek, gerekli önlemlerin alınması konusunda öneride bulunmak ve durdurmakla yükümlüler. Kayan kütlenin ne kadar miktar olduğunu bilmemekteyim. Radar sistemindeki tehlike seviyeleri hakkında bilgim bulunmamaktadır ancak risk analizleri sonucunda jeoteknik birimi seviyeye göre ilgili kişilere bunu bildirmekle yükümlüdür hatta yüksek riskli durumlarda şirketin üst yöneticilerine bu bilgilerin verilmesi gerekmektedir."

"BU OLAYLA İLGİLİ SORUMLU OLDUĞUMU DÜŞÜNMÜYORUM"

Maden sahası ile ilgili sorumlu Kanadalı I.R.G'nin tutuklanması nedeniyle toprak kaymasının ardından yapılan operasyonu kendisinin yönettiğini söyleyen C.Y.D, "Bu olayla ilgili sorumlu olduğumu düşünmemekteyim. Söz konusu olayda ilgili birimlerin kendi bünyesinde inisiyatif ve sorumlulukları bulunmaktadır. Eğer bir sorumluluğum bulunsaydı alt birimde çalışanlar bana bir şekilde ulaşıp talimatları alırlardı. Sadece bilgilendirme amaçlı I.R.G'den benim bulunduğum mail grubuna mail gelmiştir. Suçlamaları kabul etmiyorum." şeklinde savunma yaptı.

Maden şirketinin ülke müdüründen skandal savunma: Uyarı e-postasını faciadan 3 gün sonra gördüm

"MAİLİ YURT DIŞINDAKİ SAAT FARKI NEDENİYLE GÖRMEMİŞTİM"

C.Y.D, Sulh Ceza Hakimliğine verdiği ifadede ise olay günü ABD'de bulunduğunu, ABD saatine göre 04.30'da olayla ilgili kendisine telefonla aranarak bilgi verildiğini, daha sonra I.R.G. ile görüştüğünü ifade etti. C.Y.D, yığın liç alanındaki çatlaklarla ilgili fotoğraflara ilişkin, şunları anlattı; "Olaydan 2 saat önce bölgede çatlakların olduğuna dair I.R.G. bilgilendirme amaçlı fotoğraf attı ve önlem aldığına dair mail attı. Bu maili yurt dışındaki saat farkı nedeniyle görmemiştim. Olaydan sonra direktör arkadaşların uyarması ile olaydan 3 gün sonra maili gördüm. Böyle durumlarda üst yöneticilere mail atılmaktadır. Bunlar rutin bilgilendirme mailleridir. Bununla ilgili I.R.G. herhangi bir talimat almak için bu maili atmış değildir."

Kaynak: AA / Güncel

Erzincan Türkiye Maden İş Kazası Dünya Güncel Haberler

500

Yorumlar (18)

bekir yapici:

yeter artik yillardir bu ikdidardan bir tek Allahin kulu sorumlu ve görevli hesap vermiyor 22 yilda rant rüsvet ilgisizlik bilgisizlik beceriksizlik ve bos verme yüzünden 100 lerce insan öldü her olaya bir ilgisiz yetkisiz eleman günah gecisi olarak medyaya sunuldu ancak gercek sorumlulardan hic biri yargilanmadi yargilansada icerde fazla kalmadi.

195
42
yanıtYanıtla
beyoglu beyoglu:

BENİM ANLAMADIĞIM KONU BÖYLE ALTIN MADEN SAĞALARINI NEDEN DEVLET KENDİSİ İŞLETMİYOR DA BAŞKA BAŞKA İNSANLAR KİRALIYIP KENDİLERİ KULLANIYOR.

134
6
yanıtYanıtla
Ertan ipşir:

Teknolojin yok

yanıt52
yanıt40
ömer :

Hep aynı bahane. Teknolojin yoksa niye başkasına izin veriyorsun ? Kalsın. Bu süre zarfında devlet olarak destek ol, o teknolojiyi sen de üret... Ama yok Üretmeye karşıyız, ithal etmek , kiralamak kadar basit bedava yöntemler varken gerek yok değil mi ...

yanıt40
yanıt4
existence:

teknoloji ile hiç alakası yok belli kişilere güzel hediyeler gidiyor,

yanıt29
yanıt3
Benim Kkk:

Siyanurle maden aramasi avrupada olamaz ucuncu dunya ulkelerine reva gorurler peki kim canak tutar buna tabiki para icin tahrip etmedigi doga kalmayan iktidar neymis vakiflar, tarikatlar, cemaatler ac kalacakmis

yanıt24
yanıt5
Nuri Aga:

Geçenlerde bir ülkenin bakanı çocuğu devletin tabletiyle internetiyle oyun oynadığı için istifa mı etmişti ne?

86
5
yanıtYanıtla
Gerçekçi Olalım:

duygusal bir milletiniz, olaylar olduktan sonra günlerce aylarca yorum yapıp gündemde tutarız... umursamaz bir milletiz, bir kazanın olacağını öngörsek de bir şey olmaz deyip hayatımıza ve işimize devam ederiz... en kötüsü de, en cahilimiz en bilgili olandır. atıp tutarken eline su dökülmez. biz ne zaman mantıklı bir millet olacağız....

78
3
yanıtYanıtla
Doğuş:

Asıl sorumlular belli. Hep enkazın arkasına saklanırlar

49
5
yanıtYanıtla
Ali Çelik:

Sonra devlet de bu savunmayı yedi yada vatandaşın bilmemesi gerekenleri biliyorum o yüzden beni hapse atamazlar diyor arkadaş sıkıntı altın madeni ni isletende değil onu deneleyende ona izin verende bunu bilmeyecek ne var görüntü patırtı ölen ölür Kalan sağlar bizimdir yazık ki suçluları içeri tikacak gücümüz bile Yok asıl korkulacak bu

41
6
yanıtYanıtla
Tüm 18 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title