Haberler

Ege Üniversitesinde kontenjanların tamamı doldu

Güncelleme:

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, üniversitelerinin öğrenci kontenjanlarının tamamının dolduğunu söyledi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, üniversitelerinin öğrenci kontenjanlarının tamamının dolduğunu söyledi.

Necdet Budak, AA muhabirine, Ege Üniversitesinin köklü bir geçmişe sahip kurum olduğunu vurguladı.

Üniversitelerinin bu yıl tarihinin en yüksek puan dilimiyle öğrenci aldığını ifade eden Budak, şöyle dedi:

"Tıp fakültesinde geçen yıl en düşük puan 470'lerdeyken bu yıl 526'lara yükseldi. Hemen hemen bütün bölümlerimizde bu yapmış olduğumuz akademik çalışmaların, akreditasyon belgesi almamızın ve araştırma üniversitesi olmanın toplum nezdinde, aileler nezdinde ve lise son sınıf öğrencileri nezdinde ciddi bir etki yarattığını düşünüyoruz. Kaliteli öğrenci kitlesini üniversitemize çekmiş olmamız 4 yıldaki akademik çalışmalarımızın ürünü olduğunu düşünüyorum."

Budak, ÖSYM tercih kılavuzlarında üniversitelerinin tam akredite üniversite olarak yer almasının da öğrenciler üzerinde olumlu etkiler yaptığını aktardı.

Bu yıl 60 bin öğrenciyi kabul ettiklerini belirten Budak, şöyle dedi:

"Tüm kontenjanımız doldu. Öğrenciler niye bizim üniversitemizi tercih ediyor? Ege Üniversitesi birçok alanda en yetkin üniversitelerden birisidir. Sağlık, eczacılık, diş hekim, tarım, gıda, enerji, kimya, biyomühendislik, mühendislik alanında temel bilimlerde ve bazı sosyal bilimlerde gerçekten yetkin ve bu yetkinlik analizini TÜBİTAK yayınlarıyla Türkiye'ye duyuruyor. Ege Üniversitesinde birçok fakülte yalancı dil eğitime geçti. Mesela mühendislik fakültesi yüzde 100 İngilizce kararı aldı. Bunlar da bir tercih nedeni. Türkiye'nin en huzurlu üniversitelerin belki başında geliyoruz. Dördüncüsü İzmir iklim ve coğrafya olarak da güzel ama en önemlisi kompakt bir kampüsteyiz. Güvenlik barınma, yemek anlamında ve akademik olarak eğitim öğretim. tam akreditasyonla tescillenmiş olmasını artık bütün kamuoyu, bütün toplum biliyor. Bütün bunlar tercih nedenleri olduğunu düşünüyorum."

Ege Üniversitesini akademik olarak daha iyi yerlere getirmek için çalışmaya devam edeceklerini anlatan Budak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Üç yıldır TÜBİTAK nezdinde en fazla proje yapan üniversiteyiz. Uluslararası fon almada da Türkiye birincisiyiz. Yani laboratuvar altyapımız akademik personelimizin uluslararası arenadaki başarıları Ege Üniversitesinin uluslararası arenada eğitim öğretim programlarını Azerbaycan başta olmak üzere başka ülkelerin gençlerine eğitim öğretim programlarını sunmaları toplumda, kamuoyunda birbirini tamamlayan parametreler olduğunu düşünüyorum. Böyle olunca da Ege Üniversitesi gücüne güç katıyor. Özellikle dijitalleşme ve uluslararasılaşma anlamında da yeni çalışmalarımız var."

Kaynak: AA / Güncel

Ege Üniversitesi Necdet Budak Türkiye Ege Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title