Haber : E-ticaret fuarı World Ecom Expo'da 1,5 milyar dolarlık iş hacmi olacak - Haberler

Haberi Paylaş

E-ticaret fuarı World Ecom Expo'da 1,5 milyar dolarlık iş hacmi olacak

 - Güncelleme:
E-ticaret fuarı World Ecom Expo'da 1,5 milyar dolarlık iş hacmi olacak

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, ay sonunda Antalya'da düzenlenecek e-ticaret fuarı World Ecom Expo ile ilgili, "Dünya e-ticaretinin nabzının atacağı World Ecom Expo'da, 1.5 milyar dolarlık iş hacmi oluşacak.

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, ay sonunda Antalya'da düzenlenecek e-ticaret fuarı World Ecom Expo ile ilgili, "Dünya e-ticaretinin nabzının atacağı World Ecom Expo'da, 1.5 milyar dolarlık iş hacmi oluşacak." dedi.

E-ticaret platformu WORLDEF'ten yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin ilk ve tek e-ticaret fuarı olan World Ecom Expo için geri sayım başladı. 29-30-31 Mart tarihleri arasında, Antalya'da düzenlenecek olan fuar, dünya devlerini Türk firmalarla buluşturacak. E-ticaret pastasında 150 milyar dolar pay alan uluslararası aktörlerin katılacağı World Ecom Expo'da, Amerikan Wayfair'den Çin'in e-ticaret devi AliExpress'e, uluslararası kargo şirketlerinden, servis sağlayıcı ve ödeme sistemleri hizmetleri sunan firmalara kadar sektörün öncü firmaları yer alacak.

Fuar öncesi düzenlenen basın toplantısına WORLDEF Başkanı Ömer Nart, Ticimax Üst Yöneticisi (CEO) Cenk Çiğdemli, Prapazar CEO'su Dervişhan Elmacı, Shopiverse CEO'su Orxan İsayev, Cdek Türkiye CEO'su Sertalp Demirağ, İdea Soft CEO'su Seyhun Özkara, Aras Kargo CEO'su Utku Ayyarkin katıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Nart, World Ecom Expo'nun Türk firmalarının dünyaya açılması için büyük bir fırsat olacağını belirterek, şunları aktardı:

"Küresel salgın Kovid-19 ile birlikte dünya e-ticaret atağına geçti. Küresel tedarik zincirinin kırıldığı bu dönemde e-ticaret ihracatta itici güç halini alırken global şirketler de oyunun yeni kuralına göre pozisyon almaya başladı. Bu kapsamda Türkiye hem jeopolitik konumu hem de dinamik yapısıyla e-ticaretin üssü olmak için kolları sıvadı. Türkiye'nin ilk ve en büyük e-ticaret fuarı World Ecom Expo için geri sayım başladı. Uluslararası E-İhracat Platformu WORLDEF tarafından hayata geçirilen ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen World Ecom Expo, e-ticaret pastasından 150 milyar dolar pay alan uluslararası aktörleri Türk tedarikçilerle buluşturacak. 29-31 Mart tarihleri arasında, Antalya Pine Beach Belek Otel'de düzenlenecek olan fuarda, 35 ülkeden, dünya devi perakendeciler, pazaryerleri, ödeme sistemleri, ve tedarikçiler ağırlanacak. İş Bankası'nın ana iş ortağı olarak yer aldığı fuarda, Mirakl, Channel Advisor, Cdek, UPS, Aras Kargo, Prapazar ve Shopiverse Diamond sponsor olacak. Dünya e-ticaretinin nabzının atacağı World Ecom Expo'da, 1,5 milyar dolarlık iş hacmi oluşacak."

Fuara Aliexpress de geliyor Wayfair de

Etkinliğin 137 küresel perakende markası, 43 pazaryerinden üst düzey yönetici ve CEO'yu bir araya getireceğini kaydeden Nart, 1.000'den fazla şirket ve 1.200'den fazla katılımcının ağırlanacağını ifade etti. Nart, World Ecom Expo'da Türkiye'nin en büyük online pazaryerlerinin yanı sıra global pazaryerlerinin de katılımcı olarak yer alacağını belirterek, "Amerika'nın en büyük pazaryeri olan Wayfair'den Çin'in e-ticaret devi AliExpress'e, Almanya'nın Zalando'sundan, Polonya'nın dev pazaryeri Allegro'ya, İngiltere'nin Fruugo'sundan Orta Doğu ülkelerinin popüler markası Noon'a kadar dünya devleri bu etkinlikte buluşacak. Servis sağlayıcı ve ödeme sistemleri hizmetleri sunan dünya lideri şirketlerin de katılacağı fuarda, ayrıca Fransa'dan Mirakl, Amerika'dan Payoneer, Channel Advisor yer alacak." açıklamasında bulundu.

150 milyar dolarlık devler

Ömer Nart, Türkiye'yi Avrupa bölgesinin e-ticaret merkezi yapma vizyonuyla yola çıktıklarını belirterek, bugüne kadar global ölçekte 8 kez düzenledikleri World E-Commerce Forum etkinliklerinden edindikleri tecrübe ve networkü bu fuara aktardıklarının altını çizdi.

World Ecom Expo'da Amerika, Çin, Rusya, Almanya, Fransa, İngiltere, Polonya ve Orta Doğu ülkelerinin de içinde olduğu yurt dışındaki dev online e-ticaret perakendecilerini ve tedarikçilerini bir araya getireceklerine değinen Nart, "Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Kafkaslar ve Asya'ya yakın bir konumda bulunan Türkiye, e-ticaret için çok önemli avantajlara sahip. Bu sebeple dünyada e-ticaretin nabzının atacağı bir expo konsepti hazırladık." değerlendirmesinde bulundu.

Nart, bunun yanı sıra yine servis sağlayıcı ve ödeme sistemleri hizmetleri sunan dünya devi firmaların da fuarda yer alacağını belirterek, "Ayrıca Türkiye'den Trendyol, N11, Getir, Hepsiburada gibi dünyada adından söz ettiren dev pazaryeri firmalarımızın yanı sıra, Avva, Damat Tween, Arzum gibi sektörün önde gelen perakende şirketleri de fuara katılacak. Bu firmalar bazılarının sahipleri bazılarının CEO'ları bazılarının da karar alma seviyesindeki direktörleri tarafından temsil edilecek." bilgisini verdi.

Katılımcı e-ticaret perakende pazaryerlerinin günlük trafiğinin 885 milyon olduğunu belirten Nart, şirket değerlerinin ise 150 milyar doları bulduğunu vurguladı.

Güçlü aktörlerle iş birliği

Türkiye merkezli büyük pazar yerleri ve önemli ihracatçı milli markaları tüm dünyada tanınan, her gün milyonlarca ziyaretçi ve satış trafiği olan global pazar yerleri ile bir araya getireceklerine dikkati çeken Nart, "Sınır ötesi e-ticarette büyük bir pasta var. Bu pastadaki payımızı en kısa sürede artırmamız lazım. Bu etkinlik bunun için çok büyük fırsatlar içeriyor. World Ecom Expo, bu açıdan bakıldığında çok stratejik bir etkinlik olarak dikkati çekiyor. Uluslararası e-ticaret arenasının güçlü oyuncuları bu etkinlikte yer alacak. Bu sebeple hem sınır ötesi e-ticaret hem e-ihracat hem de mikro ihracat potansiyeline katkı sunacak bir etkinlik olarak konumlandırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Nart, pazar yerlerinden markalara, yatırımcılardan e-ticaret girişimcilerine, servis sağlayıcılardan e-ticaretin en büyük partnerleri arasında yer alan kargo firmalarına, e-ticaret ile temas noktası olan her firmanın yer aldığı World Ecom Expo'da 75 farklı stant açılacağını anlatarak, "3 farklı sahnede, birkaç salonda etkinliklerin düzenleneceği fuarda, 50'den fazla konuşmacı e-ticarete yönelik tecrübelerini paylaşacak. Uluslararası pazarlarda rekabet edebilmek için gerekli networking imkanı bulacak olan katılımcılar, B2B (işletmeden işletmeye) eşleştirmelerle işlerini global pazarlara taşıma fırsatına ulaşacak. Ayrıca World Ecom Expo'ya katılan katılımcılar workshop ve masterclass sınıflarında konuşmacılardan e-ticaret ile ilgili yurt dışına satış konusunda eğitimler alma imkanı da bulacak." bilgilerini verdi.

"Antalya birkaç yıl içinde e-ticaret fuarının dünyada en önemli merkezi olacak"

WORLDEF Başkanı Nart, Antalya'yı e-ticaretin üssü yapmayı hedeflediklerini vurgulayarak, "İlk kez bu yıl düzenlediğimiz e-ticaret fuarına çok yoğun bir ilgi var. Bu yıl 1.500 kişi katılıyor ancak bu bizim için sadece bir başlangıç. Bu fuarı 5 yıl içinde 50 bin kişi ile yapmayı hedefliyoruz. Bunu gerçekleştirdiğimizde, Antalya birkaç yıl içinde e-ticaret fuarının dünyada en önemli merkezi olacak." açıklamasında bulundu.

Türk firmalarını ihracatta büyük fırsatlar bekliyor

Lojistik firması CDEK Türkiye'nin CEO'su Sertalp Demirağ ise konuşmasında Rusya-Ukrayna savaşının lojistik ve e-ticaret operasyonlarına yönelik etkilerine değinerek, Türkiye'den Rusya'ya kargo çıkışlarında bir azalma olmadığını, sorun yaşanmadığını belirtti.

Avrupa'dan Rusya'ya yapılan ihracat yolunun tıkanmasının Türkiye ihracaatının önünü açacağını öngördüklerini belirten Demirağ, "Global firmaların Rusya pazarından çıkması pazardaki rekabeti düşürdü. Bu da Türk firmaları için büyük avantaj oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde Türk perakende markaları için de pazarın gelişmesi için çok büyük fırsatlar olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

E-ticaret yazılımı şirketi Ticimax'ın CEO'su Cenk Çiğdemli ise Rusya-Ukrayna savaşı sonrası bölgeye yapılan ihracatın azaldığını ancak e-ihracatın genelinde artış olduğunu vurguladı. Çiğdemli, savaş sonrası e-ihracatta Avrupa'da yüzde 60 ve Orta Doğu ülkelerine yapılan ihracatta yüzde 80'e yakın artış olduğunu belirtti.

Galada Okan Bayülgen sürprizi

Her yıl dünyanın birçok ülkesinden milyonlarca turist ağırlayan Antalya'da düzenlenecek olan World Ecom Expo, katılımcılarına iş yaparken tatil fırsatı da sunacak. Uluslararası e-ticaret markalarıyla köprülerin kurulacağı etkinlikte katılımcılar 2 gece 3 gün boyunca çalışırken dinlenme ve eğlenme fırsatı da yakalayacak. Etkinliğin en büyük sürprizi ise gala gecesinde olacak. Türkiye'nin önce gelen şovmenlerinden Okan Bayülgen, gala gecesinde katılımcılara özel "Metaverse talkshow" gerçekleştirecek.

E ticaret Türkiye Antalya Rusya Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title