Haberler

E-Defter" Semineri İstanbul'da Yapıldı

Baker Tilly Yeminli Mali Müşavirlik ve Link Bilgisayar tarafından İstanbul’da “e-Defter” semineri gerçekleştirildi.

Baker Tilly Yeminli Mali Müşavirlik ve Link Bilgisayar tarafından İstanbul'da "e-Defter" semineri gerçekleştirildi. Seminerde, 2015 Ocak ayında geçilecek olan uygulamayla mükelleflerin, vergisel ve hukuki anlamda sıkıntıya düşmemeleri ve cezai işlemlere maruz kalmamaları için bilgilendirme yapıldı.

Baker Tilly Yeminli Mali Müşavirlik ve Link Bilgisayar tarafından Grand Cevahir Otel'de "e-Defter" semineri gerçekleştirildi. Seminere, Baker Tilly Güreli Yeminli Mali Müşavir (YMM) Yönetim Kurulu Başkanı Av. A. Hüsnü Güreli, Link Bilgisayar Genel Koordinatörü Hayguyi Antikacıoğlu, Baker Tilly Güreli YMM Eski Hesap Uzmanı Burhan Gezgin, Link Bilgisayar Ankara Bölge Müdürü Feride Aksoy, çok sayıda YMM, mali müşavirler ve davetliler katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Baker Tilly Güreli YMM Yönetim Kurulu Başkanı Av. A. Hüsnü Güreli, Türkiye'de çok önemli bir yeniliğe adım attıklarını belirtti. Güreli, "6 bin 102 sayılı Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda yıllar boyu problem yaşadığımız ticari defterler, vergi usul kanunları ve ticaret kanunları arasındaki uyumsuzluklar, bu son ticaret kanunu ile bir yerde birbiriyle paralellik açısından yaklaşmaya çalıştı. Tabi bu arada Yeni Ticaret Kanunu yazılıp 2012 yılında yürürlüğe girmesiyle birlikte orada defterleri esaslı bir şekilde tarif etti. Bu arada bir Maliyet Bakanlığı kendi çalışmaları açısından da hiç boş durmadı. Maliye Bakanlığı da e-Devlet konseptiyle her türlü konuda bu elektronik sistemlere yavaş yavaş başarılı bir çalışma ile son 5-6 sene içerisinde yavaş yavaş geçmeye başladı" dedi.

Baker Tilly Güreli YMM Yönetim Kurulu Başkanı Av. A. Hüsnü Güreli konuşmasını şöyle sürdürdü: "E-Vergi levhasından her sene beyannameler verirken Ekim'de e-nizam veriyoruz. Beyannameyi e-beyanname olarak veriyoruz. Devletin e-haciz, e-tebligat ve e-formları var. E-yoklamaya geçtiler, eskiden memur gelirdi şimdi e-yoklama var. E-defter, e-fatura var. Bunun gideceği yer ise e-denetimdir. Demek ki bundan sonra dikkatli olmamız gerekiyor. E-defter ve e-faturaya çok önem vereceğiz. Dünyada bir globalizasyon var. Dünyada çok fazla peşinde koşulan kavram, şeffaflık ve kayıt içine alınma kavramlarıdır. Dünyanın büyük güçleri kimlerdir bilmiyorum ama şöyle bir sistem var. O güçler Türkiye'deki değil dünyadaki bütün ülkeleri kayıt altına almaya çalışıyorlar. Bu arada da bir takım regülasyonları biz Türkiye olarak da imzalamak zorundayız. Bu elektronik sistemin gideceği yer, her ülke kendi vergisini artırmak istiyor. Her ülke kendisi için daha fazla vergi toplamak istiyor. Dolayısıyla şeffaflık çok önem arz edecek. Kayıt dışılık gittikçe azalacak. Artık her şey defterlerde ve defterleri online uzaktan denetim yapılacak. Devlette bunu bir gün bir yerde yapacak."

Açılış konuşmasının ardından sunumlara geçildi. Baker Tilly Güreli YMM Eski Hesap Uzmanı Burhan Gezgin "e-Fatura ve e-Defter Uygulamalarında Karşılaşılan Sorunlar" adlı bir sunum gerçekleştirdi. Ardından Link Bilgisayar Genel Koordinatörü Hayguyi Antikacıoğlu, "e-Defter Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler" konulu bir sunum yaptı. Son olarak da Link Bilgisayar Ankara Bölge Müdürü Feride Aksoy, "Link e-Defter Uygulamaları" konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Seminerde, Türkiye'deki yaklaşık 2 buçuk milyon gelir ve kurumlar vergisi mükellefini ilgilendiren e-Defter uygulaması hakkında katılımcılar, alanındaki uzman isimler tarafından detaylı olarak bilgilendirildi. Ayrıca uygulama kapsamında zorunlu olmayan firmalarda e-Defter uygulaması ile ilgili detaylı bilgi edinmek için seminere katılım gösterdi. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Hüsnü Güreli İstanbul Türkiye Politika Güncel Haberler

Ertelenen motorin ve benzin zammı, daha yüksek bir rakamla pompaya yansıyacak

Ertelenen motorin ve benzin zammı, daha yüksek bir rakamla pompaya yansıyacak

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

AK Parti'de değişim süreci başlıyor! Önümüzdeki günlerde istifalar peş peşe gelecek

Bakmadan Geçme

Benzine zam var mı? 22 Haziran güncel yakıt fiyatları! Motorin, LPG fiyatları ne kadar oldu? Kaya Sabancı olayı nedir? Kaya Sabancı ile Vedat Aşçı neden kavga etti? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 22 Haziran günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Resmi Gazete bugün (22 Haziran) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! Türkiye- Portekiz maçı ne zaman, saat kaçta? EURO 2024 Türkiye- Portekiz hangi kanalda? #9917 22 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 22 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 22 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 22 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 22 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Arda Güler Portekiz maçında oynayacak mı? Arda ilk 11'de mi? Avrupa Şampiyonası Finali ne zaman? EURO 2024 ne zaman bitiyor? Fransa sembolü neden horozdur? Hollanda forması neden turuncu? Hollanda neden portakal renginde? #129300 #9917 Hollanda Fransa maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Hollanda Fransa maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Hollanda Fransa maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Hollanda Fransa maçı ne oldu? Hollanda Fransa maçı CANLI izle! (EURO 2024) Hollanda Fransa EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title