Haber : Diyarbakır'da Mahabat Panelinde Barzani'nin 4 İsteği Ele Alındı - Haberler

Haberi Paylaş

Diyarbakır'da Mahabat Panelinde Barzani'nin 4 İsteği Ele Alındı

 - Güncelleme:
Diyarbakır'da Mahabat Panelinde Barzani'nin 4 İsteği Ele Alındı

İran'da 1946 yılında kurulan Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 68'inci yıldönümü nedeniyle Diyarbakır'da panel düzenlendi.

İran'da 1946 yılında kurulan Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 68'inci yıldönümü nedeniyle Diyarbakır'da panel düzenlendi.

İran'ın Mahabat bölgesinde Sovyetler Birliği'nin desteğiyle 1946 yılında Kadı Muhammed liderliğinde kurulan ve Molla Mustafa Barzani'nin de Genelkurmay Başkanlığı yaptığı Mahabat Kürt Cumhuriyeti, Sovyetlerin Birliği'nin desteğini çekmesi üzerine 11 ay sonra yıkıldı. Başta Kadı Muhammed olmak üzere liderleri devletin ilan edildiği yer olan Çarçıra Meydan'ında İran yönetimi tarafından asılan Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin 68'inci kuruluş yıldönümü nedeniyle Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nda panel düzenlendi.

Kürdistan Demokrat Partisi, Kürdistan Özgürlük Partisi, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi, Katılımcı Demokrasi Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Kürdistan Ulusal Gençliği ve Dicle Fırat Diyalog Grubu yetkili ve üyelerinin katıldığı panelde salona, Kürdistan bayrakları bulunan pankart, Kadı Muhammed'in fotoğrafları asıldı.

Kürt marşı Ey Rakip'in okunmasından sonra başlanan ve İran'da 29 Kürt siyasi tutuklunun başlattığı açlık grevinden dolayı İran yönetiminin kınandığı panelde konuşmacılar, Mahabat Cumhuriyeti'nin lider kadrolarıyla birlikte dönemin tarihsel, sosyolojik ve konjektürel durumunu ele aldı.

BABA BARZANİ'NİN 4 İSTEĞİ

Panelde Mahabat Kürt Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve yıkılışıyla ilgili süreci anlatan Kürdistan Demokrat Partisi yöneticilerinden Tahsin Sever, 1945 yılında Molla Mustafa Barzani liderliğinde kurulan Kürdistan Özgürlük Kurulu'nun amaçlarının bugün de Kürtlerin yolunu aydınlatabileceğini söyledi. Sever, şunları söyledi:

"1945 yılında kurulan Kürdistan Özgürlük Kurulu ölümsüz Molla Mustafa Barzani tarafında kuruldu ve çok önemli 4 amacı vardı. Birincisi Kürdistan'a özgürlük, ikincisi Kürdistan'ın özgürleştirilmesi için silahlı bir gücün oluşturulması, üçüncüsü Kürdistan'ın uluslararası güçler tarafından tanınması, dördüncüsü ise 4 parça Kürdistan'da mücadelenin sürdürülmesi ve bütün Kürt siyasi oluşumlarıyla ilişkiye geçilip ortak mücadele edilmesi. Bu maddeler günümüzdeki Kürtlerin de yolunu aydınlatabilir." - Diyarbakır

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Mahabat Kürt Cumhuriyeti Diyarbakır İran Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title