Haberler

Değirmen Ailesi Avukatından Soma Kömür'e Tepki

Güncel Haberler

Soma’daki faciada hayatını kaybeden madencilerden İsmail Değirmen’in eşi ve iki çocuğu adına istenilen 393 bin lira tazminatı Soma Kömür İşletmeleri AŞ’nin avukatları miktarı ‘uçuk’ buldu.

Soma maden faciasında hayatını kaybeden madencilerden İsmail Değirmen’in eşi ve çocuklarının Avukatı Ünal Demirtaş, “ Yargıtay içtihatlarına ve borçlar kanunu hükümlerine göre açtık. Yasal bir talep, yasal bir hakkın mağdur olan aile adına kullanılmış olmasına bu şekilde bir cevap verilmesi hem müvekkili üzmüştür hem de kamuoyunu üzmüştür” dedi.

Soma’daki faciada hayatını kaybeden madencilerden İsmail Değirmen’in eşi ve iki çocuğu adına istenilen 393 bin lira tazminatı Soma Kömür İşletmeleri AŞ’nin avukatları miktarı ‘uçuk’ buldu.Bunun üzerine açıklamada bulunan Değirmen ailesinin Avukatı Ünal Demirtaş, açtıkları davanın Yargıtay içtihatlarına ve borçlar kanunu hükümlerine uygun olduğunu belirterek,

“Biz Soma Kömür İşletmeleri AŞ. aleyhine müvekkilim Gamze Değirmen adına maddi ve manevi tazminat istemli ve dava açtık. Aynı zamanda çocuklarına da maddi ve manevi tazminat istemli dava açtık. Bu davada talep olarak 150 bin lira Gamze Değirmen’e 120’şer bin lirada çokçuklarına talepte bulunduk. Soma Kömürleri İşletmeleri AŞ.’nin avukatı da buna yazılı bir cevap verdi. Tazminat miktarlarının uçuk olduğunu ve felaketi özendirecek şekilde yüksek olduğunu iddia etti. Bu durum müvekkilimizi son derece üzmüş durumda çünkü açtığımız davanın dayanağı Yargıtay içtihatlarına ve borçlar kanunu hükümlerine göre açtık. Yasal bir talep, yasal bir hakkın mağdur olan aile adına kullanılmış olmasına bu şekilde bir cevap verilmesi hem müvekkili üzmüştür hem de kamuoyunu üzmüştür” diye konuştu.

Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye gerekli cevabı vereceklerine kaydeden Demirtaş,

“Mahkemeden talep ettiğimiz tazminat miktarı emsal kararlara uygun bir karardır. Burada aslında yapılması gereken iş kazalarını önleme adına, caydırıcı olması işverenleri için yüksek miktarla kabul edilmesi gerekir. Bu tür kazalarda ülkemiz Avrupa’da birinci sırada dünyada üçüncü sırada iş kazalarında bu kazaların önlenebilmesi caydırıcı olacak şekilde tazminata hükmedilmesi gerekir” dedi.

“TÜRKİYE KÖMÜR İŞLETMELERİ KURUMU KENDİ ASIL İŞİNİ TAŞERONA VERMİŞTİR”

Tazminat davasının davalılarını Soma Kömür İşletmelerine açtıkları gibi bu işi kendilerine veren Türkiye Kömür İşletmeleri’ne de dava açtıklarını ifade eden Demirtaş, “Çünkü Türkiye Kömür İşletmeleri, kömür işletme işini Soma AŞ.’ye vermiştir. Bir devlet kurumu olarak hizmet alım yöntemiyle verilemiş olan bu sözleşmenin İş Kanunun 2. maddesi açısından muazzalıdır. Burada Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu kendi asıl işini taşerona vermiştir. Bu meseleyi dava dilekçesinde değerlendirdik, çünkü ilerde Soma Kömürleri AŞ.’nin yüklü çıkabilecek olan bu tazminatları ödeyememe riski söz konusudur. Bu riski ortadan kaldırmanın temel yolu Soma Kömürleri AŞ.’nin dışında Türkiye Kömür İşletmeleri AŞ.’nin de sorumluluğunun gündeme gelmesidir. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun da sorunluluğu vardır” şeklide konuştu.

ARZU TÜRKAÇAR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Türkiye Kömür İşletmeleri Ünal Demirtaş Soma Kömür Yargıtay Politika Güncel Haberler

title