Haberler

Çözüm Sürecine İlişkin Asder-Assam Raporu

ASSAM Başkanı Tanrıverdi: "Çözüm süreci ülkemizin batısı tarafından da benimsenmeli" ASDER Başkanı Tarhan: "Güneydoğu'daki insanlarımızın aidiyet duygularını arttırmamız çok önemli. Bu aidiyet duygularını arttırmamız için bazı psikolojik jestler vardır.

İSTANBUL (AA)- Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) ile Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASSAM) üyeleri tarafından 7 ilde yapılan çalışmanın ardından hazırlanan "Çözüm Sürecinin Ulaştığı Aşamada ASDER-ASSAM" raporu sonuçları paylaşıldı.

Üsküdar Üniversitesi'nde düzenlenen toplantıda konuşan ASSAM Başkanı Adnan Tanrıverdi, araştırmayı Hakkari, Van, Şırnak, Mardin, Batman, Şanlıurfa ve Diyarbakır'da yaptıklarını anlattı.

Rapora göre bazı il ve ilçelerdeki emniyet güçlerinin nitelik ve nicelik olarak takviye edilmesi bunun yanı sıra örgüt elemanlarının dağdan indirilmesi için af müessesinin işletilmesi gerektiğini söyleyen Tanrıverdi, "Ancak her ne şekilde olursa olsun eline silah almış, silahlı eğitim yapmış örgüt elemanı ve yandaşına, meşru düzenin emniyet, güvenlik, asker ve bürokrat kadrolarında görev verilmeyeceği belirtilmelidir" dedi.

Terör örgütü kadrolarında görev yapanların devlet tarafından teşvik kapsamına alınacak ekonomik oluşumlarda çalışmaları için imkan sağlanması gerektiğini vurgulayan Tanrıverdi, sürecin başarısı için yapılan ve yapılabileceklerin halka anlatılması, çözüm sürecine halkın katılımının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Tanrıverdi, "Devlet tarafından sağlanan kazanımların terör örgütünün dağ ve şehir kadroları tarafından üstlenilerek, halkın baskı altında alınmasının önlenmesi için sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları ve kanaat önderleri de devlet tarafından çözüm sürecinde muhatap olarak alınmalı" dedi.

Bölge insanının değerlerini özümsemiş kamu görevlilerinin yetiştirilmesi, ekonomik imkanların arttırılması, küçük ölçekli sanayi yatırımlarının teşvik edilmesi konularına değinen Tanrıverdi, "Çözüm süreci ülkemizin batısı tarafından da benimsenmeli, üniversitelerimiz, eğitim kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, mülki ve mahalli idare birimleri, cemaatler, kanaat önderleri, fikir kulüpleri, sanat dünyamız, basın ve yayın kuruluşlarımız, genel seferberlik ilan ederek,  yapacakları seminer, panel, sempozyum, toplantı ve gösteri gibi açık/kapalı alan faaliyetleri ile hükümetimizin doğru yoldaki girişimini desteklemelidir" diye konuştu.

"Gecikmeden istifade etmek isteyenler var"

ASDER Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan da Türkiye'de bir el sıkışma dönemine girildiğini aktarak "Güneydoğu'da ciddi bir beklenti oluştu. Bu beklenti 6 ay içerisinde yani seçime kadar hayal kırıklığı ile biterse Türkiye'de gecikmeden istifade etmek isteyenler var" dedi.

Bu nedenle en kötü anlaşmanın belirsizlikten daha iyi olduğunu dile getiren Tarhan, bu konuda hızlı karar verilmesi gerektiğini vurguladı.

Tarhan, şunları kaydetti:

"Oradaki vatandaşların eşit vatandaşlık konusundaki taleplerinin büyük çoğunluğu karşılandı. Ama anayasal değişikliklere ihtiyaç var. Şu söyleniyor. Anayasadan Türk kelimesi çıkarılmak isteniyor deniyor. Aslında bizim sunduğumuz raporda anayasadan Türk kelimesi çıkarılmıyor. Türk kelimesinin şovenist söylemi değiştiriliyor. Raporda bunun üzerinde duruldu. Burada Kürt kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kendilerini açıkça ifade edebilecekleri üzerinde durulması gerekiyor."

Güneydoğu'daki insanların aidiyet duygularını arttırmanın çok önem olduğuna işaret eden Tarhan, "Bu aidiyet duygularını arttırmamız için bazı psikolojik jestler vardır. Bu jestlerden biri de Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızın 17 yıldıza çıkarılması. Selahaddin Eyyubi Hanedanlığı'nın ifade edilebilecek 17. yıldızın koyulması ve bunun Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ifade edilmesi güneydoğudaki insanların aidiyet duygularını arttıracaktır. Süreç konusundaki samimiyeti hızlandıracaktır" diye konuştu. - İstanbul

Kaynak: AA / Güncel

Adnan Tanrıverdi Nevzat Tarhan Assam Politika Güncel Haberler

İlçeyi ayağa kaldıran anlar! Patlama sesi duyuldu, kaldırımlardan çıkan buhar gökyüzünü kapladı

İlçeyi ayağa kaldıran anlar! Patlama sesi duyuldu, kaldırımlardan çıkan buhar gökyüzünü kapladı

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title