Haberler

CHP'li Altıok, Bakan Yılmaz'a, Kuran Okunarak Açılan Okulu Sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, İzmir Torbalı'da bulunan Şehit Onur Ensar Ayanoğlu Ortaokulu'nda eğitim- öğretim yılının açılışının Kur'an-ı Kerim okunarak yapılmasıyla ilgili, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, İzmir Torbalı'da bulunan Şehit Onur Ensar Ayanoğlu Ortaokulu'nda eğitim- öğretim yılının açılışının Kur'an-ı Kerim okunarak yapılmasıyla ilgili, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi verdi.

Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, önergesinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın görevinin çocukları topluma, hayata ve geleceğe hazırlamak olduğunu, bunu da ancak çağdaş ve kanıtlanmış eğitim anlayışıyla gerçekleştirilebileceğini kaydetti. Altıok önergesinde, "Bizlerin laik, bilimsel ve ilerici eğitim istediğimiz günlerde İzmir'de yaşanan bu olay açıkça hem laikliğe meydan okumak hem de toplumun din duygularını suiistimal etmektir" dedi.

Laikliğin çağdaş ve özgürlükçü eğitim anlayışının olmazsa olmazı olduğunu vurgulayan Altıok, "Bunu yapan idareciler Anayasa'nın 2. Maddesi'ne ve devrim kanunlarına açıkça karşı gelmişlerdir. Haklarında gereken idari işlem ve soruşturmalar en hızlı şekilde açılmalı. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı bu tip kafalardan uzak tutmak her yurttaşın ve her milletvekilinin sorumluluğudur" diye konuştu. Altıok, önergesinde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'dan şu sorulara yanıt istedi:

"Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde okulların ne şekilde açılacağı ve törenlerin ne şekilde gerçekleştirileceği belirtilmiştir. Yönetmelikte böyle bir uygulama olmamasına karşın bahsi geçen okulda bu şekilde bir açılış yapılması hangi mevzuat ya da yönetmeliğe göre yapılmıştır? Böyle bir anlayışla çağdaş bir eğitim ve öğretim verilebileceğine inanıyor musunuz? Okul müdürü ve sorumlular başta olmak üzere yetkililer hakkında laikliğe ve Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne aykırı davrandıklarından dolayı herhangi bir idari soruşturma açılmış mıdır? Velilerden gelen konuyla ilgili şikayetler ne şekilde, nasıl ve kimler tarafından alınmıştır? Değerlendirmeleri ne zaman yapılacaktır? Bu ve buna benzer başka şikayetlerde bulunulmuş olan okul ya da okullar bulunmakta mıdır? Varsa hangi okullar hakkında, ne tür nedenlerden dolayı şikayetlerde bulunulmuş ve bunların sonuçları ne olmuştur?"

- İzmir

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Cumhuriyet Halk Partisi Zeynep Altıok İzmir Politika Güncel Haberler

title