Haberler

Bursa'da haritalarda yer almayan fay keşfedildi! 7,3 büyüklüğünde deprem tehlikesi

Güncelleme:

Bursa'da daha önce haritalarda yer almayan 95 kilometre uzunluğunda Kayapa-Yenişehir Fayı keşfedildi. Yeni keşfedilen fayın 7,3 büyüklüğünde bir deprem üretebileceği belirtiliyor.

Üç üniversitenin Bursa'daki aktif fay hatları üzerine yaptığı ortak çalışmada, daha önce haritalarda yer almayan 95 kilometre uzunluğunda Kayapa'dan Yenişehir'e uzanan aktif bir fay hattı keşfedildi. Kayapa- Yenişehir Fayı olarak adlandırılan fay, olası senaryolara bakıldığında 7,3 büyüklüğünde bir deprem üretebilir.

"AFAD TARAFINDAN DESTEKLENEN ÇALIŞMA HENÜZ YAYINLANMADI"

Ankara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi, Bursa'da içlerinde yeni keşfedilen fayın olduğu diri fay hatlarını inceledikleri ortak bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışma kapsamında Kayapa'dan Yenişehir arasında 25 noktada sismik ölçüm alındı. Ölçümler sonucunda daha önce aktif fay hattı haritalarında yer almayan 95 kilometre uzunluğunda, 7,3 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeline sahip aktif bir fayın olduğu tespit edildi. AFAD tarafından desteklenen çalışma, henüz yayınlanmadı.

"FAYIN TOPLAM UZUNLUĞU 95 KİLOMETRE OLARAK BELİRTİLİYOR"

Çalışma kapsamında yeraltının haritası çıkarıldı, fay hattının geçtiği yerler tespit edildi. Çek-Ayır havzasını biçen Kayapa-Yenişehir Fayı (KYF), batı kesiminde Kayapa bölgesinden Bursa Ovası'na uzanan kısmı 40 kilometre uzunluğunda, doğu kesiminde Yenişehir'e devam eden kolu 55 kilometre uzunluğunda. Kayapa Deresi'nden Bursa-batı havzasına uzanan fay, şehir merkezine Timsah Arena ile Şehir Hastanesi arasından geçerek ulaşıyor. Fay, şehir merkezinden doğuya doğru Kumluk alanı güneyinden ve Gürsu kuzeyinden geçerek Çataltepe kuzeyinde Bursa-Ankara yolu üzerinde kendini gösteriyor. Daha doğuya doğru Erdoğan mezarlık alanı ve Seymen kuzeyinden geçerek Yenişehir Ovası'na uzanıyor. Fay, Yenişehir havzası doğusunda Toprakdere Fayı ile birleşiyor. Fayın toplam uzunluğu 95 kilometre olarak belirtiliyor.

"7,3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM ÜRETEBİLİR"

Olası bir depremin kaç büyüklüğünde meydana geleceğinin hesaplanması için fay hattının bölgedeki gerilimi ve tarihsel süreçte ürettiği depremler incelendi. Bursa'da tarihsel deprem kayıtlarına göre, son üç hasar yapıcı deprem 19 Nisan 1850, 28 Şubat 1855 ve 11 Nisan 1855 tarihlerinde meydana gelmiş. Projede, 1855 yılında meydana gelen depremlerin kaynağının Kayapa-Yenişehir Fayı'nın (KYF) batı bölümünde olduğu değerlendiriliyor. KYF'nin Yenişehir bölümünde, tarihsel kaynaklarda en son hasar gerçekleşen 1400 yılındaki depremden bu zamana 624 yıldır bir kırılma olmadığı belirtiliyor. Fay hattında kırılma olmaması deprem ihtimalini de güçlendiriyor. Gazete Duvar'ın haberine göre fay üzerindeki kayma hızı yılda maksimum 8.8 milimetre, minimum 3.0 milimetre olarak değerlendiriliyor. Bu verilerle gerçekçi senaryoya göre, 1855 depremleri ile yırtılmış olan KYF batı bölümü günümüzde 6.5-6.8 büyüklüğünde deprem üretme kapasitesine sahip olduğu ortaya kondu. 1855 depremleri ile kırılmamış olduğu tahmin edilen KYF doğu bölümü ise günümüzde 6.9-7.3 büyüklüğünde deprem üretebilir.

Kaynak: Haberler.com / Güncel

Yenişehir Yenişehir Yenişehir Deprem Kayapa Bursa Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Milli Bayramlar: Milli Bayramlarımız nelerdir? Milli bayramlarımız kaç tanedir, hangileridir? Milli bayramların isimleri ve tarihleri! Hal Ekleri nelerdir? İsmin hal ekleri nelerdir? Hal ekleri cümle içerisinde örnekler ve konu anlatımı! Kaç tane hal eki var? Hacet duası okunuşu! Hacet namazı duası nasıl okunur? Hacet duası nasıl yapılır? Hacet duası Arapça ve Türkçe yazılışı! Galatasaray'ın kaç şampiyonluğu var? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? Cleveland Cavaliers Orlando Magic NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! New York Knicks Philadelphia 76ers NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 23 Nisan AFAD ve Kandilli deprem listesi! 23 Nisan Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Nisan Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu kimdir, mesleği ne? 4. eleme adayı kim oldu? Survivor haftanın eleme adayları ki potada kimler var 23 Nisan Salı? Kalkınma Yolu Projesi nedir, nereden geçiyor? Sivasspor'un penaltısı doğru mu? Hakem yorumları ne diyor? (Sivasspor - Fenerbahçe) Derin Futbol ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?????? 23 Nisan 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 23 Nisan İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi!
500

Yorumlar (9)

1gerceklerinsesi:

böyle bir bilgi alsam ve Bursa belediye başkanı olsam 1 dakika durmam şehirleşme ve yapı denetim konusunda gece gündüz demeden çalışır ve denetleme yaparım. Ama bizdeki siyasi ve yöneticilerde o bilinç nerede?

213
9
yanıtYanıtla
Hacı Dursun Erbiz:

Bizimkilerin tek derdi para, sen ben millet değil.

yanıt79
yanıt1
Güray Dilli :

Bursa nüfusu kaçtı , kaç oldu...

yanıt5
yanıt0
Nuri Aga:

Şu resme Bi bakın Allah korusun deprem olsa trafik kilit, kurtarma bile giremez. Bunlar hep köyden kırsaldan kente göçün eseri. Hep doldurduk şehirleri. Köyler kasabalar bomboş. 10-15 yıl önce, 15-20 bin nüfusu olan ilçelerde şimdi 2 bin nüfus zor çıkar. Acil çözüm lazım.

50
1
yanıtYanıtla
Dilek Usta:

Tarihi şehir Çok düşünülmeden bir şeyler yapmak lazım.

34
2
yanıtYanıtla
Gerçekçi Olalım:

hep düşünmeden bir şeyler yapılıyor.... sonra yaptığımız iyi olmuyor ve paralar boşa gidiyor... İstanbul' da fay hep biliniyor... deprem olması bekleniyor... sonrası takdiri ilahi.... yapılanlarda mantık olmayınca yorum yazarken de saçma oluyor... kısaca biz her şeyin kendiliğinden düzelmesini bekleyen bir milletiz... teselli cümlemiz ise kader.....

yanıt16
yanıt0
Osman Altunok:

Bu ülkede tek düşünülen tek is cep doldurmadir. Adamlar doymak nedir bilmiyorlar.

yanıt1
yanıt0
Harun Satılmış:

Bırakın yıkılsın, insan çok, yapı çok, bi düzen yok, şehir değil çileye döndü... Bağları bahçeleri söküp konut yaptık... Bu kadar gasp vebal elbet çıkacak. Ben yıkılmasına tamamım...

5
8
yanıtYanıtla
corci:

yapılacak bir şey yok, zamanı gelince olan olur, sonra hayat bir süre sonra kaldığı yerden devam eder.

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title