Haberler

Bodrum Ünlü Karikatürist Törenle Anıldı 1-

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde 1 yıl önce yaşamını yitiren ünlü karikatürist Bedri Koraman'ın mezarı başında anma töreni düzenlendi.

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde 1 yıl önce yaşamını yitiren ünlü karikatürist Bedri Koraman'ın mezarı başında anma töreni düzenlendi.Eşi Nil Koraman ile birlikte yaşadığı, Bodrum İlçesi'ne bağlı Torba Mahallesi'ndeki evinde geçen yıl 87 yaşında yaşamını yitiren ünlü karikatürist Bedri Koraman, bugün mezarı başında Bodrum Belediyesi'nin düzenlediği tören ile anıldı. Törene Koraman'ın eşi Nil Koraman, Amerika'nın New York kentinde yaşayan bankacı oğlu Bedri Murat Koraman, kızı Şule Gerger, merhum gazeteci Abdi İpekçi'nin eşi Sibel İpekçi ve oğlu Sedat İpekçi, sanatçı Fedon ve Salih Kalyon, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, meslektaşları ve Torba'daki dostları katıldı.

Mezarı başında okunan duanın ardından açıklama yapan Sözcü Gazetesi yazarı genel yayın yönetmeni Rahmi Turan, Bedri Koraman'ın yerini doldurmanın mümkün olmadığını belirterek "Mesleğe başladığım ilk yıllardan beri Bedri abiyi tanırım, yerinin doldurulması mümkün değil. Umarım yeni kuşak sanatçılar da onun izinden giderler. Bir kare ile ülkenin bütün siyasi atmosferini yansıtan bir beceri ve yeteneğe sahipti. Bizim sayfalar doldurarak anlatmaya çalıştığımız bir konuyu o bir çizgisi ile anlatma ve ifade etme yeteneğine sahipti. Hem arkadaşımı hem de çok değerli bir sanatçımızı kaybettim" dedi. Dernek Başkanı Metin Peker ise "Türkiye'de siyasi karikatür dendiği zaman ilk akla gelen Bedri Koraman'dır. Çünkü çizdiği yılarda sadece Bedri Koraman için gazete alan insanlar vardı. O dönemler karikatür vardı. Gazete patronları gazeteciydi. Karikatüriste karşı bir saygınlık vardı" diye konuştu.

ANILARI KİTAP OLACAK

Törende duygulu anlar yaşayan karikatüristen oğlu Bedri Murat Koraman "Babam ile aynı adı taşımaktan büyük gurur duyuyorum. Babam sokaktaki vatandaştan, dağdaki çobanımıza, Cumhurbaşkanımıza kadar hep aynı saygıyı ve aynı sevgiyi gösterirdi insanlara. Hazırladığı ve anılarını yazdığı bir kitabı vardı, inşallah onu da basarak sevenleri ile buluşturacağız, anılarını yayınlayacağız" dedi.

Yaz aylarını Torba Mahallesi'ndeki villasında geçiren sanatçı Fedon, onunla tanışma fırsatı bulduğu için şanslı olduğunu dile getirerek "Ülkemiz büyük bir ustasını kaybetti. Bedri abiyi ben bir hoca olarak görüyordum. Ondan hayata bakış açısından çok şey öğrendim. Nur içinde yatsın mekanı cennet olsun. Ne mutluki bana O'nun arkadaşı olabildim" dedi.

Mezarı başında okunan duanın ardından Koraman hayrına mezarı önünde lokma dağıtıldı.

MAHALLENİN GİRİŞİNE ADI VERİLDİ

Torba Mahallesi'nin girişine Bodrum Belediye meclisi tarafından 'Bedri Koraman Sokağı' adı verildi. Sokak tabelasını Bedri Murat Koraman ve Fedon birlikte astı. Eşi, kızı ve yakınları da tabelanın asılmasına alkışlarla destek verdi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Bedri Koraman Bodrum Muğla Fedon Politika Güncel Haberler

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Geliri kız öğrencilere bağışlanacaktı! Tarlaya giren hırsızlar 500 kilo çileği çaldı

Geliri kız öğrencilere bağışlanacaktı! Tarlaya giren hırsızlar 500 kilo çileği çaldı

500

Yorumlar (1)

Sendai:

Rengarenk karikatürize resimler yapardı. Aynı benzerini şimdilerde kimse yapamıyor, yapmıyor. Fırçalar esir gibi zincirli olunca mizah ta yapılamaz. Tatlı sert kombinasyonu vardı. Allah rahmet eylesin.

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title