Bir dönem "Türkiye'nin Maldivleri" olarak anılan Salda Gölü'nün son hali içler acısı - Haberler
Haberi Paylaş

Bir dönem "Türkiye'nin Maldivleri" olarak anılan Salda Gölü'nün son hali içler acısı

Haberler.com - Barış Yahya Çinçin - Güncel
 - Güncelleme:

Bir dönem ülkemizde "Türkiye'nin Maldivleri" olarak anılan ve turist akınına uğrayan Salda Gölü'ndeki kuraklık nedeniyle meydana gelen su çekilmesi devam ediyor. Salda'nın eski görünümünden eser kalmazken, kuruyan alanlar yağışların da etkisiyle bataklık halini aldı.

Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, geçtiğimiz yıllarda doğal güzelliğiyle gündemden düşmüyordu. Kumlarının çalındığı iddiaları da geçtiğimiz dönemlerde çok konuşulan Salda Gölü, Amerikan Uzay Ajansı NASA'nın dahi takibinde yer alıyor.

" Türkiye'nin Maldivleri" olarak nitelendirilen ve her yıl milyonlarca turisti ağırlaması nedeniyle Türkiye'nin gözbebeği görülen Salda Gölü, son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle adeta can çekişiyor. Kar yağışlarının da su seviyesini yükseltmeye yetmemesinin ardından kuruyan bölgeler, yağışların etkisiyle bataklık halini aldı. Salda'nın o eski halinden eser kalmadı.

Bir dönem 'Türkiye'nin Maldivleri' diye adlandırılıyordu, Salda Gölü'nün son hali perişan

Salda'nın suyundaki çekilmenin tek nedeni kuraklık değil. Ayrıca kuyu sondajları, gölün etrafındaki sulama göletleri ve barajlar suların azalmasına neden oluyor.

Salda Gölü Koruma Derneği tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ise, "Salda Gölü'nü besleyen tek düzgün su kaynağı olan Düden Çayı'na Salda Gölet'i yapılmak istenmiş yarım kalmıştır. Kayadibi Gölet'inde ki durum ise çok daha kötüdür. Kayadibi barajı; Kuruyan derelerin önüne yapılmış taş, beton yığınıdır. Bölgenin doğal yapısı bozulmuştur" ifadelerine yer verildi.

Salda Gölü Koruma Derneği ve çevreciler, gün geçtikçe hem insanların verdiği zararlar hem de kuraklık nedeniyle görüntüsü bozulan Salda Gölü'nün özel koruma alanı olarak ilan edilmesini talep ediyor.

Amerikan Uzay Ajansı da geçtiğimiz yıl Salda Gölü hakkında bir paylaşımda bulunmuştu. NASA'nın resmi Instagram hesabında Salda Gölü'nde suyun altından görünen kayalara ait bir fotoğrafa yer verilmişti. Fotoğrafın altında ise "Mars'ın milyarlarca yıl önce nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Biz ettik" ifadesi kullanılmıştı. NASA ayrıca Salda için "Ayakkabı ile bile girilmemeli" uyarısında bulunmuştu.

İşte Salda Gölü'nün son hali:

Bir dönem 'Türkiye'nin Maldivleri' diye adlandırılıyordu, Salda Gölü'nün son hali perişan

Yeşilova Türkiye Burdur Salda Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (17)

Doğrucu Davud:

Altın için Kazdağları'nın yok edilmesine razı olan bir zihniyetle yönetiliyoruz. Üstelik çıkan altının 10 da 1 ine yüz yıllar boyunca zenginliğini bize sunacak olan kaz dağlarının yok edilmesine izin veriyoruz.

Umut Kurban:

Göl Dünyanın kum saati dir !!!

ercan gurbhetchi:

1959 yılından beri sular çekiliyor. 19 metre çekilmiş, 1950 dan beri. Kuraklık ciddi tehlike.Su kaynakları sınırsız değildir.

Tüm 17 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title