Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç vetosu sonrası Beyaz Saray'dan açıklama: Türkiye'nin konumunu netleştirmeye çalışıyoruz - Haberler
Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç vetosu sonrası Beyaz Saray'dan açıklama: Türkiye'nin konumunu netleştirmeye çalışıyoruz

AA - Dildar Baykan Atalay - Güncel
 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili olumlu bir düşünce içerisinde değiliz" açıklamalarının dünyada yankı uyandırmasının ardından Beyaz Saray'dan açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Türkiye ve atadığı temsilciler ile çalışmaya devam ettiklerini ifade ederek, "Türkiye'nin bu konudaki konumunu netleştirmeye çalışıyoruz." dedi.

Ukrayna'nın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üye olması daha sesli bir şekilde dillendirilmeye başlandı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve Başbakan Sanna Marin, dün ülkelerinin gecikmeden NATO üyeliğine başvurması gerektiğini söyledi. Bu gelişmenin ardından NATO'ya ilişkin bir açıklama da İsveç'ten geldi. İsveç Meclisi'nden yapılan açıklamada "İsveç'in NATO üyeliği Kuzey Avrupa'da çatışma riskini azaltacaktır" denildi.

Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde de bu konu vardı. Finlandiya ve İsveç'in NATO adımına olumsuz yaklaştıklarını belirten Erdoğan, "İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Daha önce Yunanistan'la ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptı bizden önceki yönetimler. Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı NATO'yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKP-C'si İsveç'te, Hollanda'da yuvalanmış durumda. Hatta parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu konuda bizim olumlu bakmamız mümkün değil." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünyada ve İskandinav basınında büyük yankı uyandıran bu açıklamaları sonrası Beyaz Saray'dan açıklama geldi. Psaki, Beyaz Saray'daki günlük basın toplantısında, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

"Türkiye'nin bu konudaki konumunu netleştirmeye çalışıyoruz." ifadesini kullanan Psaki, birçok NATO ülkesinin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik sürecine desteğini açıkladığını anımsattı. Psaki, "Türkiye ve atadığı temsilciler ile çalışmaya devam ediyoruz." dedi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Biden'ın bugün Andersson ve Niinisto ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. Görüşmede ABD, İsveç ve Finlandiya arasındaki savunma ve güvenlik iş birliğinin ele alındığına işaret edilen açıklamada, Transatlantik güvenliğinin güçlendirilmesi vurgusu yapıldığı aktarıldı.

Açıklamada, "Başkan Biden, NATO'nun açık kapı politikasına desteğine ve Finlandiya ile İsveç'in kendi geleceklerine, dış politikalarına ve güvenlik anlaşmaları yapma hakkına desteğini dile getirdi." ifadesine yer verildi. Görüşmede liderlerin, küresel konularda ülkeler arasındaki iş birliğini ele aldığı kaydedilen açıklamada, Ukrayna'ya desteğe devam edilmesine yönelik taahhüt verildiği vurgulandı.

AA / Dildar Baykan Atalay - Güncel

Beyaz Saray, Finlandiya, Türkiye, İsveç, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (13)

Murat Aksoy:

pkk ve dhkpc terör örgütlerini bünyesinde barındıran, onlara kucak açan hatta Türkiyeye ???? karşı destekleyen bu iki ülke şimdi kalkmış kendi güvenlikleri tehdit altında diye Türkiyeden olumlu yanıt bekliyorlar. Neyin kafası bu Meyin mi acaba?

Melih Kılaç:

ya bizene finlandıyadan isveçten ya hani bizim doğalgaz çıkıyordu petrol çıkıyordu ha arabayı unutmayalım

Turk Evladi:

Rusya ukraynayi degil de iskandinavlari isgal etse hic uzulmezdim. erdogani destekledigim tek konu bu 20 senedir. zaten 20 yasindayim

Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title