Haberler

Bartın'da Üretici İlyas Kocael, 5 Yılda 750 Ton Karpuz Üretti

Güncelleme:

Bartın'ın Kozcağız beldesinde yaşayan İlyas Kocael, 2019 yılında 20 dönüm arazisine karpuz ekmeye başladı ve 5 yılda 750 ton karpuz üretti. Ayrıca tarlasının kalan bölümüne çilek eken Kocael, 7 yılda 65 ton çilek üretimi gerçekleştirdi. Üreticinin büyük karpuzları pazarda şaşkınlık yaratıyor.

Bartın'ın Kozcağız beldesinde 60 dönüm arazisine 2019 yılında 20 dönümüne karpuz eken üretici İlyas Kocael (45), 5 yılda 750 ton karpuz üretmeyi başardı. Üretici Kocael, tarlanın kalan bölümüne ektiği çileklerle 7 yılda 65 ton çilek üretimi de yaptı. İlyas Kocael, 'Pazarda karpuzu görenler çok şaşırıyor. 'Bu kadar büyük karpuz burada yetişmez' diye tepkiler alıyoruz'dedi.

Bartın Kozcağız beldesinde yaşayan 2 çocuk babası Kocael, 7 yıl önce başka illerden aldığı ürünleri Bartın pazarında satarak, geçimini sağlıyordu. 2014 yılında Kozcağız Yenihamidiye köyü Yalı mevkisinde bulunan 60 dönümlük, hiç ekim yapmadığı tarlasına ilk olarak çilek ekti. Sonrasında kış aylarında sebze eken Kocael, 2019 yılında 20 dönüm arazisine karpuz ekerek, ilk yıl 160 ton karpuz yetiştirdi. Sonrasında karpuz üretimine devam eden Kocael, 5 yılda yaklaşık 750 ton karpuz üretti. Kocael, 2021 yılında 8 dönüm arazisine 150 metre uzunluğunda 7 adet sera kurarak, çileklerinin üretimine başladı. 2017 yılında başladığı çilek üretiminde de 65 ton çileği üretmeyi başardı. 10 işçisiyle çilek ve karpuz hasadının başlayan Kocael, topladığı ürünleri Bartın'a ve Batı Karadeniz'deki illere pazarlıyor.

'GİTTİĞİM İLLERDEN ETKİLENDİM, BİZDE YETİŞTİREBİLİRİZ' DEDİM

2017 yılından önce kendisinin manav işlettiğini ve başka illere giderek ürün aldığını belirten İlyas Kocael, '25 yıllık esnaflık hayatımda, Bursa'ya ve Samsun'a kavun karpuz ve kapya biberi almaya giderdim. Bizde bu illerin tam ortasında kalıyoruz. Bende 'bu ürünleri biz neden yetiştirmeyelim'diye kendi kendime sordum, sonra 2017 yılında Kozcağız beldesinde bulunan arsama ilk çileğimi ektim, her yıl üretimini artırdım. Yine 2021 yılında çileği örtü üretimine geçtim, daha sonra 2019 yılında karpuz üretimine başladım. 2019 yılında toplamda 160 ton ürün aldık, bu sene de 150 tona üretim bekliyoruz. Karpuzda 5 yılda 750 ton, çilekte 7 yılda 65 ton üretmeyi başardık.' diye konuştu.

'BU KADAR BÜYÜK KARPUZ OLMAZ, BU BURADA OLMAZ GİBİ TEPKİLER ALIYORUZ'

Karpuzları üreticiye satmak için Bartın'daki pazarlara gittiğinde insanların çok şaşırdığını ifade eden Kocael, şunları söyledi:

'Pazara gittiğimizde karpuzu görünler çok şaşırıyor, bizlere 'bu kadar büyük karpuz olmaz, bu buranın karpuzu değildir'diyenler oluyor. Bazıları da, 'karpuzları dışarıdan mı getiriyorsunuz' diye tepkiler alıyoruz. Tarlamızda şu anda üretimimiz hasadımız devam ediyor. Kış ayında da mevsime uygun sebzeleri tarlamızda üretiyoruz. Önümüzdeki yıllarda da yaptığımız işin daha iyi olması için kendimizi teknolojik olarak daha iyi ürün almak için geliştireceğiz? (DHA)

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Kozcağız Bartın Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Akşehir, Beyşehir, Çumra 22-23 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! MARAŞ'TA YANGIN SON DAKİKA! Maraş-Dulkadiroğlu ilçesinde orman yangını söndürüldü mü, son durum nedir? İstanbul baraj doluluk oranı düşüyor mu, barajlar yüzde kaç dolu? Güncel İSKİ baraj doluluk oranı! 22 Temmuz barajların doluluk oranı yüzde kaç? BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi 22-23 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Muratpaşa, Alanya, Manavgat 22-23 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ENFLASYON BEKLENTİSİ TEMMUZ 2024 l Temmuz ayı enflasyonu ne zaman açıklanacak? 2024 Temmuz ayı enflasyon beklentisi anketi paylaşıldı mı? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Gölbaşı, Beypazarı 22-23 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 22 Temmuz günün maçları nereden izlenir? 23 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 23 Temmuz burç yorumları nedir?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title