Haberler

Motokurye Ata Emre Akman'ın katiline 18 yıldan 24 yıla kadar hapis istemi

Güncelleme:

Balıkesir'de üniversite öğrencisi motokurye Ata Emre Akman'ı bıçaklayarak öldüren E.Ö. hakkında hazırlanan iddianame mahkemeye sunuldu. Katil zanlısı E.Ö'ye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenirken, 17 yaşında olması sebebiyle cezası 18 yıl ile 24 yıl arasına kadar düşecek. Katil zanlısının babası için de azmettirme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Balıkesir'de motokurye olarak çalışan üniversite öğrencisi Ata Emre Akman'ı bıçakla öldüren 17 yaşındaki E.Ö. hakkında "tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme", babası için de "tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye azmettirme" suçundan hazırlanan iddianame mahkemeye sunuldu.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK OLDUĞU İÇİN CEZA DÜŞECEK

Savcılıkça hazırlanarak Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesine sunulan iddianamede, katil zanlısı E.Ö'ye "tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi istendi. Şüphelinin yaşının 18 yaşından küçük olması nedeniyle iddianamede, E.Ö. için "Fiili işlediği sırada 15 yaşını doldurmuş olup da 18 yaşını doldurmamış olan kişiler hakkında suç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde 18 yıldan 24 yıla, müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde 12 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur." maddesinin uygulanması talep edildi.

İddianamede, şüphelinin eylemi gerçekleştirdikten sonra olay yerine yakın bölgedeki evine kaçtığı, kanlı elbiselerini çamaşır makinesine yıkamak için attığı sırada yakalandığı aktarılarak E.Ö'yü azmettirdiği öne sürülen babası Orhan Ö'nün de gözaltına alındığı belirtildi.

Motokurye Ata Emre Akman'ın katilinin 24 yıla kadar hapsi isteniyor

E.Ö. iddianamede yer alan ifadesinde, babasının eski dini nikahlı eşi S.D. ile aralarında husumet bulunduğunu, olay günü alkol aldığını ve babasıyla geç saatte eve gittiğini anlattı.

Babası uyuduktan sonra aklına kadınla yaşadığı sorunlar gelince masadaki bıçağı alarak dışarı çıktığını ileri süren E.Ö, evin önünde maktul Akman ile karşılaşarak birtakım sorular sorduğunu, genci kendisini terslemesi nedeniyle bıçakladığını ifade etti.

BABA İÇİN AYRI İDDİANAME

Azmettirici olduğu iddiasıyla tutuklanan E.Ö'nün babası Orhan Ö. hakkındaki soruşturma da tamamlandı. Ayrı olarak hazırlanarak mahkemeye sunulan iddianamede, Orhan Ö'nün dini nikahlı eşi ile ayrılmasından sonra aradan geçen zaman zarfında sürekli olarak bu kişiye rahatsızlık verdiği, şüphelinin işlediği başka bir suç nedeniyle hükümlü olarak bulunduğu Buca Açık Ceza İnfaz Kurumundan 2 Mayıs'ta izinli olarak çıktığı belirtildi.

"O EVİN ÖNÜNDE BİRİNİN BAŞINA BİR ŞEY GELECEK"

İddianamede, Orhan Ö'nün 4 Mayıs'ta tanık K.Ş'nin evine gittiğini ve burada karşılaştığı S.D'ye ona ya da evinde bulunan kişilere zarar vereceğine dair sözler söylediğine yer verildi. Şüphelinin daha sonra buradaki kişilere yönelik "Evdekilerden hiçbirine zarar vermeyeceğim ancak o evin önünde birinin başına bir şey gelecek. Kim olduğu umurumda değil, bunu ben değil oğlum ya da babam yapacak. Mermi gibi oğlan yetiştirdim." şeklinde sözler sarf ettiği kaydedildi.

"YA BABAMA YA OĞLUMA ÖLDÜRTECEĞİM"

Zanlının, S.D'yi 7 Mayıs'ta cep telefonuyla arayarak "Seni ya babama ya da oğluma öldürteceğim" şeklinde ifadeler kullandığı, bu hadiselerin yaşanmasından sonra E.Ö'nün saat 01.48 sıralarında S.D'nin ikamet ettiği Karaoğlan Mahallesi'ndeki ikametin önüne gittiği, buraya sipariş getiren maktul Ata Emre Akman'ın apartmanın içine girdiğini görerek kısa süre bir arabanın arkasına saklandığı iddianamede yer aldı.

Maktulün kısa bir süre sonra apartmandan çıkması üzerine E.Ö'nün Akman'ın yanına elinde bıçakla yaklaştığı, maktul ile kısa bir süre konuştuktan sonra hayati bölgelerine canavarca hisle fazla sayıda bıçak darbesi vurmak suretiyle onu öldürdüğü aktarıldı.

Cumhuriyet Savcısı, Orhan Ö'nün, "tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını ve alt soy ilişkisinden doğan nüfuz kullanılmak suretiyle suça azmettirme hali nedeniyle cezasının artırılmasını talep etti. Mahkemenin iddianameleri değerlendirme aşamasında olduğu öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü öğrencisi Ata Emre Akman (20), motokurye olarak çalışmaya başladığı firmaya sipariş edilen pizzayı teslim için 11 Mayıs'ta Karesi ilçesi Karaoğlan Mahallesi Emir Sokağı'na gitmişti.

Pizzayı verdikten sonra sokağa park ettiği motosikletine doğru yürüyen Akman'ın yanına gelen E.Ö, üniversite öğrencisine bıçakla saldırmıştı. Akman olay yerinde hayatını kaybetmiş, kaçan E.Ö. polis ekiplerince yakalanarak tutuklanmıştı.

Kaynak: AA / Güncel

Balıkesir Baba Suç Hukuk 3.Sayfa Güncel Haberler

Polis eve baskın düzenledi! Uyuşturucu verdiği kızı evinde zorla tutan Hasan Can Kaya gözaltında

Polis eve baskın düzenledi! Uyuşturucu verdiği kızı evinde zorla tutan Hasan Can Kaya gözaltında

AK Parti'ye mi geçecek? İYİ Parti'de dedikoduları alevlendirecek istifa

AK Parti'ye mi geçecek? İYİ Parti'de dedikoduları alevlendirecek istifa

Yusuf Kavaklı hayatını kaybetti, partneri Nur Viral canlı yayında hüngür hüngür ağladı

Yusuf Kavaklı hayatını kaybetti, partneri Nur Viral canlı yayında hüngür hüngür ağladı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

500

Yorumlar (10)

Özcan Özcan:

idam şart NOT:İDAMIN GELMESİ İÇİN ŞERİATA GEREK YOK, DURDUK YERE ORTA ÇAĞA DÖNMEYE GEREK YOK.

55
23
yanıtYanıtla
Erkan Spor:

şimdi burada hepimiz idam diyoruz .cezaevinde şuna iki tokat atılsa kader mahkumu oluyor bu vatandaşlar

yanıt35
yanıt0
DEMOKRAT:

Bu katilin hala kendi ayakları üzerinde yürüyebiliyor olmasına bile sinir oluyorum.

yanıt13
yanıt0
sinan çayırcı:

24 yıl mı ? Her bıçak darbesi içinse tamam .

49
1
yanıtYanıtla
Güven önemlş:

öyle diyorlar ama infazda 3 de 2 ye düşüyor bilmem ne birazda açık ceza sonra dışarda okuduğum haberlerden öğrendim

yanıt21
yanıt1
Şeref Eyercioğlu:

kısasa kısas kim suçlu ise adalet sistemi acil değişmesi lazım yeter artık

45
1
yanıtYanıtla
Davut :

18 yaş altı indirim nedir be.. şu an piyasadaki haydutların %70 i 18 altı. Buna da güvenip en pis suçları işliyorlar. yazık değil mi gaddarca öldürdüğü gence? Adaleti devlet vermezse Allah muhakkak verir ama bazıları bunu beklemeden intikam almaya çalışıp ömrünü heba ediyor.

42
0
yanıtYanıtla
İsmail Özcan:

İdam kalktı da ağırlaştırılmış müebbettemi kalktı 25 bıçak darbesine yazık

41
0
yanıtYanıtla
AliCan Aydemir:

Kısas olmadan kimse adaletten bahsetmesin..

38
1
yanıtYanıtla
Doğrucu:

Sırf babası askeriyeden diye.. normalde 3-5 yila salarlar. Adalet herkese aynı değil

9
13
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title