Haberler

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp "tasarruf" vurgusu yaptı

Güncelleme:

CHP'li Ali Mahir Başarır'ın "Bakan Özhaseki evine Tapu ve Kadastro'nun haritalama uçağıyla gidiyor" iddiası kamuoyunda infiale neden olurken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan basında yer alan haberlere yanıt gecikmedi. Bakan Özhaseki'nin söz konusu uçakla Kayseri'ye gittiğini doğrulayan bakanlık, "Uçağın maliyet hesabına bakıldığında da ciddi bir tasarruf edildiği görülecektir" açıklamasında bulundu.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada gündem yaratacak bir iddiada bulunup "Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki devletin uçağıyla seyahat ediyor. Aslında bu uçağı Tapu ve Kadastro havadan çekim için kullanması lazım ama Bakan Ankara'dan evine, Kayseri'ye gidiyor. Bu uçağı özel işleri için kullanıyor. Millete kemer sıktıran politikalar uygulayanların sıktığı tek şey uçaktaki emniyet kemeri" diye konuşmuştu.

İDDİA SONRASI BAKANLIKTAN AÇIKLAMA VAR

Başarır'ın gündeme getirdiği iddiaya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yanıt gecikmedi. Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, söz konusu uçağın kullanıldığı doğrulandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Bakanlığımızın bağlı kuruluşu olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü uhdesinde bulunan tapu ve kadastro uçağı; hava açık olduğunda ortofoto haritalama, kaçak yapıların tespiti, kentsel dönüşüm çalışmaları ve afet yönetimi gibi hizmetler için kullanılmaktadır.

"BU UÇAK BELİRLİ ZAMANLARDA BAKANLIĞIMIZA HİZMET VERMEKTEDİR"

Bununla birlikte, Tapu ve Kadastro uçağının mevcut hizmetlerinin dışında, bakanlığımızın çalışmalarının daha hızlı, daha verimli ve daha etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi ve bu hizmetlerin vatandaşlarımıza bir an evvel sunulması için Bakanlığımız ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında 2018 yılında bir protokol imzalanmıştır. İmzalanan protokole uygun olarak bu uçak görev uçuşu gerçekleştirmediği zamanlarda, 2018 yılından bugüne kadar çeşitli vesilelerle planlanan il ziyaretlerinde ayrıca deprem, yangın, sel gibi afet süreçlerinde ve tarifeli uçuşların programlarla örtüşmediği zamanlarda Bakanlığımıza hizmet vermektedir. Yine bin yılın afetinden etkilenen illerimizin imar ve inşası ve vatandaşlarımızın bir an evvel güvenli konutlarına kavuşması ve çalışmaların takibi için de sıklıkla deprem bölgesine gidilmektedir. Deprem bölgesinde yer alan iller arasında, uçuşların olmadığı lokasyonlar için de bu uçak zaruriyetten dolayı kullanılmaktadır.

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp 'tasarruf' vurgusu yaptı

"ULAŞIM GİDERLERİNDEN TASARRUF SAĞLAMAKTADIR"

Söz konusu uçağın son dönemdeki uçuş rotalarına ilişkinse şu ifadeler kullanıldı: İl ziyaretleri ve açılışlar kapsamında bu uçakla; 11 Mayıs'ta Kayseri'de açılışı gerçekleştirilecek olan Akıl Küpü Kütüphanesi ve İkinci Bahar Evi ile Şükrü Karaca Aile Sağlığı Merkezi ve Parkı için, 10 Mayıs akşamı Kayseri'ye ziyaret gerçekleştirilmiştir. Programın tüm bilgi ve içerikleri Sayın Bakanımızın sosyal medya hesaplarında mevcuttur. Aynı zamanda Tapu ve Kadastro uçağı, ulaşım giderlerinden de Bakanlığımıza ve devletimize maliyetten tasarruf sağlamaktadır. Yine Bakanlık heyetimizce toplu olarak kullanılan uçağın maliyet hesabına bakıldığında da ciddi bir tasarruf edildiği görülecektir. Bu anlamda bahsi geçen uçağın, bazı basın ve yayın organlarında söylendiği gibi özel işlerde kullanıldığı ve tasarruf tedbirlerine aykırı olduğu iddiası bir iftiradan ibarettir."

Kaynak: ANKA / Güncel

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Ali Mahir Başarır Kayseri Güncel Haberler

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

İstanbul'a yağmur ve fırtına nedeniyle inemeyen uçakta pilot ecel terleri döktü: Çok fena sallanıyoruz

İstanbul'a yağmur ve fırtına nedeniyle inemeyen uçakta pilot ecel terleri döktü: Çok fena sallanıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

500

Yorumlar (72)

Umıt Baran Dıler:

Ya biz çok cahiliz yada onlar kendini çok uyanık sanıyorlar. Bir türlü orta noktada bulusamiyoruuz.

1282
38
yanıtYanıtla
Yahya Öksüz:

padısah demişki şakrabana öyle bırsey yapkı ozurun kabatınden buyuk olsun bı parmak atmıs padısaha .afedersın padısahım .sultanımız sandım .bakalıgın acıklamasıda bu

720
22
yanıtYanıtla
Öğreten:

Hikayeyi ilk defa duydum teşekkürler ufkumuz açıldı :D

yanıt276
yanıt15
yanık kremi:

sahi sultanımız nerelerde bayadır görünmüyor? lüks mağazalarda mahsur mu kaldı acaba?

yanıt43
yanıt8
Aras Yılmaz:

Uçağın herhangi bir otomobilden daha düşük maliyetli olduğunu söylüyor resmen ağam bizimle eğleniyor.

614
24
yanıtYanıtla
Ertan ipşir:

Bir otomobil değil. Onlarca otomobil korumalar yardımcılar onların korumaları filan. Personeller ve giderleri harcırahlar gibi. Bence gayet normal

yanıt64
yanıt307
yanık kremi:

ertan ipşir hahaha haaha :D o korumaların yardımcıların ve yardımcıların korumalarının falan bu uçağa doluşup gittiğini mi düşünüyorsun? :D hadi hepsi sığdı gitti diyelim.. gittikleri yerde toplu taşıma mı kullanıyorlar? o araçları birinin önden götürmesi gerekiyor.. yani boş araç karadan, dolu uçak havadan gidiyor.. böylece araç boş gittiği için bir tık az yakıyor böylece tasarruf edilmiş oluyor.. :D

yanıt102
yanıt5
Nuri Aga:

Sen okullara yazı gönder çay kahve ısıtıcıları kapanacak diye, dün ana haberlerde söyledi kendin evine uçakla git. Pesssss valla pesssss.

565
27
yanıtYanıtla
Canım Türkiyem:

VALLAHİ yazalım

yanıt6
yanıt2
Faruk Kocaman:

Gerçekten artık adlarını bile duymamak için dua ediyorum

521
29
yanıtYanıtla
Tüm 72 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title