Haberi Paylaş

Bakan Koca: 'Hekimin mesleğini icra edemediği bir noktaya doğru gidiyoruz' ifadem çarpıtıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde 58 hekimin katılımıyla bakanlıkta gerçekleşen toplantıda kullandığı "Hekimin mesleğini icra edemediği bir noktaya doğru gidiyoruz" cümlesinin çarpıtıldığını söyledi. Yeni Malpraktis Yasasını hekimlere dünyadan örnek vererek anlattığı sırada sarf ettiği cümlenin yasayı gerektiren süreci tarif ettiğini belirten Bakan Koca, "Gerçek videoda. Çarpıtma ise kasta girer" ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde hekimlerle bir araya geldiği toplantıda dikkat çeken bir sunum yaptı. Hekimlerin yaşadığı sıkıntı ve çözüm önerilerini sıralayan Bakan Koca, "Farklı sağlık kurumlarında, farklı konumlar ve uzmanlık dallarında farklı bakış açılarına sahip hekimler olarak bir araya geldik. Davetimi kabul ettiğiniz için her birinize teşekkür ediyorum. Bugün çoğumuzun büyük oranda mutabık kalacağımıza inandığım bir yeni realite üzerinde duracağız.

Bu yeni realite açıklığa kavuştuğunda taşıyıcı unsurunu hekimlerin oluşturduğu bir yapının toplamında yasalarla güvenceye alınmış bir değişim olduğunu göreceğiz. Yıldırıcı, umut kırıcı, örseleyici tecrübelere yol açan, iyi bir yere varmayacağı açıkça görülen bir mecra terk edildi. Şu an için bazılarımıza sis içinde gibi görünse de mesleğin yeni bir icra zemini oluşuyor. Bazı zorluklar yine olacak ama şevk kırıcı, insanı meslek seçimiyle hesaplaşmaya itecek sorunlar gündemden düşecek" dedi.

Bakan Koca, bazı başlıklara odaklandıklarını kaydederek, "Büyük resme baktığımızda devletin, hekimi için yeni bir politika geliştirdiği sonucuna sanırım kolayca varacağız. Bizim için ana başlıklarıyla; hep gündemimiz olan şiddet, malpraktis, emeklilik, mali haklar. Bu başlıklara ön planda odaklandık. Şiddete karşı biz ne yaptık; burada ön planda şiddetle ilgili 2018 yılında temel kanunda bir değişiklik yaptık. Burada iş yerinde ifadelerin alınacağı özel ve kamu ayrımı yapmadan yine ceza artırımını burada görüyoruz. Özellikle hekimliğin, mesleğin, avukatlarla sigorta şirketleri arasına sıkıştığı bir dönem yaşanıyor.

Bizde de benzer yaklaşımın geliştiğini hepimiz görüyoruz. 10 yıllık zaman diliminde yaptığınız bir işlemin karşınıza her an çıkabileceği bir durumdan bahsediyoruz. Dolayısıyla hekimin mesleğini icra edemediği bir noktaya doğru gidiyoruz. Bunu Amerika çözemedi. Ne ile çözdü; dedi ki 'sigorta şirketleri var verirsiniz priminizi, sigorta şirketleri bunu öder, bunun ötesinde bir çözümümüz yok' dendi" diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca'nın sunumda kullandığı "Hekimin mesleğini icra edemediği bir noktaya doğru gidiyoruz" cümlesi ise bir anda gündem oldu. Sosyal medyada günlerdir konuşulan ifadesi için bugün bir açıklama yapan Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada hekimlerle yaptığı toplantıda kullandığı bir cümlenin çarpıtıldığını belirterek, "Yeni Malpraktis Yasasını hekimlere dünyadan örnek vererek anlatırken kullandığım bir cümle çarpıtıldı. 'Hekimin mesleğini icra edemediği bir noktaya doğru gidiyoruz' cümlesi yasayı gerektiren süreci tarif ediyor. Gerçek videoda. Çarpıtma ise kasta girer" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca: Kullandığım 'Hekimin mesleğini icra edemediği bir noktaya doğru gidiyoruz' cümlesi çarpıtıldı

Fahrettin Koca Sosyal Medya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

Furkan Öztürk Öztürk:

Bakan çok haklı.. Duyanda Dr ların sanki silah zoruyla ve bedava çalıştığını zannederler hep şikayet hep şikayet...

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title